| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Komunikacja > Czym jest ukryta komunikacja?

Czym jest ukryta komunikacja?

Jedną z barier utrudniających efektywną komunikację są tzw. komunikaty ukryte. Na czym polega "komunikacja ukryta"?

Kobiety przeciwnie: będąc autorkami takich komunikatów, doszukują się ukrytego sensu tam, gdzie czasem go nie ma. Wyciągają wnioski, które, jak w opisanym przykładzie, mogą być dla nich przykre, czy niekorzystne, kiedy w rzeczywistości druga strona nie miała zamiaru powiedzieć, ani zrobić nic, co by tego typu wnioskowanie uzasadniało.

Anegdotyczna jest historia o karnecie na siłownię kupionym żonie przez męża. Mąż będąc w centrum handlowym, zobaczył reklamę klubu fitness zachęcającą kobiety do uczestnictwa w zajęciach sportowych. Dodatkowo kusząca była promocyjna cena karnetu. Przypomniał sobie, jak niedawno żona narzekała, że nie ma czasu dla siebie, że chciałaby móc wyjść z domu, pobyć z ludźmi, spędzić choćby godzinę, czy dwie aktywnie i nie myśleć wtedy o domu, dzieciach i pracy. Nie zastanawiając się, kupił karnet i zadowolony pojechał do domu. Jakież było jego zdziwienie, kiedy żona na widok karnetu nie zareagowała radością, ale przygnębieniem i złością. Skoro kupił jej karnet na siłownię to znaczy, że uważa ją za grubą i nieatrakcyjną. A że nie chciał tego mówić wprost to w ten sposób dał jej do zrozumienia, że powinna się sobą zająć.

Zobacz serwis: Komunikacja

Ile nerwów i niepotrzebnych emocji kosztują takie interpretacje!

Do nieporozumień wynikających z używania komunikatów ukrytych dochodzi najczęściej, kiedy komunikacja ma miejsce między kobietą a mężczyzną, zarówno w relacjach prywatnych, jak i zawodowych. Jeśli rozmawiają ze sobą tylko kobiety, to najczęściej ukryte komunikaty są odczytywane przez odbiorczynię właściwie i komunikacja przebiega bez zakłóceń.

Warto jednak zwrócić uwagę na pozytywny aspekt interpretowania ukrytych komunikatów. Kobiety, z reguły bardziej nastawione na budowanie pozytywnych relacji w grupie, niż mężczyźni, szybciej potrafią rozpoznać sygnały świadczące o tym, że rozmówca czuje się niekomfortowo, że nie mówi tego, co rzeczywiście myśli. Trafniej interpretują mowę ciała, ton głosu. Wychwytują niespójności między komunikatami werbalnymi i niewerbalnymi. Dzięki temu też szybciej są w stanie podjąć kroki zaradcze i wyjaśnić sytuację.

Najlepszym rozwiązaniem jest zatem szukanie złotego środka:

- Dla kobiet jest to uczenie się wyrażania swoich próśb i zadawania pytań w formie komunikatów otwartych - w przykładzie opisanym wcześniej, gdyby Agata zapytała wprost Piotra: "czy w związku z wynikami badań rezygnujesz z naszego wyjazdu, czy mimo tych wyników jedziemy razem do Krakowa?" zapewne oszczędziłaby sobie zdenerwowania i poczucia zawodu, a Piotrowi zaskoczenia.

- Mężczyźni, świadomi, że kobiety w taki sposób formułują swoje komunikaty i chcący pracować nad budowaniem pozytywnej relacji z partnerką, mogą natomiast uczyć się zwracania większej uwagi na formę jej wypowiedzi - jeśli podejrzewam, że w pytaniu może być zawarte inne, mogę dopytać: pytasz mnie o to, czy w ogóle powinienem teraz gdziekolwiek wyjeżdżać, czy chcesz wiedzieć, czy pojadę z tobą do Krakowa?

Odkrywanie i deszyfrowanie komunikatów ukrytych jest jednym z pierwszych kroków na drodze do efektywnej komunikacji.

Zobacz serwis: Zarządzanie

Autor: Teresa Piatczyc Jachimowska, www.treco.pl

Bibliografia: Oppermann, K., Weber, E., "Język kobiet język mężczyzn. Jak porozumiewać się w miejscu pracy", Gdańsk 2000.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK