| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Badania lekarskie > Zwolnienie z wstępnych badań lekarskich – zmiana prawa 2015

Zwolnienie z wstępnych badań lekarskich – zmiana prawa 2015

Zwolnienie z przeprowadzenia wstępnych badań lekarskich do pracy czekają zmiany od 1 kwietnia 2015 r. Możliwość przystąpienia do pracy bez odbycia wstępnych badań lekarskich zostanie rozszerzona. Na czym będzie polegała zmiana w Kodeksie pracy?

Warunek - 30 dni na zawarcie umowy

Warunkiem do zwolnienia ze wstępnych badań lekarskich jest podjęcie pracy u nowego pracodawcy na podstawie umowy o pracę w ciągu 30 dni od rozwiązania (wygaśnięcia) poprzedniej umowy. Ten sam mechanizm stosuje się w przypadku ponownego podejmowania pracy u tego samego pracodawcy.

Porównanie warunków pracy – zmiana rozporządzenia

Przed podjęciem decyzji o zwolnieniu z wstępnych badań lekarskich koniecznością będzie porównanie warunków pracy występujących u nowego pracodawcy z warunkami pracy wykonywanej w dotychczasowym miejscu pracy i to niezależnie od nazw stanowisk pracy. Dla wykonania tych obowiązków i ewentualnego zwolnienia z wstępnych badań lekarskich niezbędna będzie zmiana przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy w sprawie profilaktycznych badań lekarskich pracowników.

Bezwzględny obowiązek przeprowadzenia badań

Nowy przepis traktujący o zwolnieniu z przeprowadzania wstępnych badań lekarskich do pracy nie zawsze będzie mógł być stosowany, nawet przy spełnieniu wyżej opisanych warunków. Nie skorzystają z niego osoby przyjmowane przez nowego pracodawcę do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych. Prace szczególnie niebezpieczne to takie, które stwarzają duże zagrożenia wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi, np.:

  • prace na wysokości,
  • prace w warunkach narażenia na działanie substancji chemicznych (w tym o działaniu rakotwórczym lub mutagennym),
  • prace w warunkach narażenia na działanie szkodliwych czynników biologicznych,
  • roboty budowlane, rozbiórkowe, remontowe i montażowe prowadzone bez wstrzymania ruchu zakładu pracy lub jego części,
  • prace w zbiornikach, kanałach, wnętrzach urządzeń technicznych i innych niebezpiecznych przestrzeniach zamkniętych.

Wykonywanie wskazanych prac nawet przez krótki czas może być przyczyną pogorszenia stanu zdrowia i wystąpienia przeciwwskazań do zatrudnienia przy określonych pracach. Regulacja bezwzględnie zakazująca zwolnienia z odbycia wstępnych badań lekarskich w przypadku wykonywania tych prac nie powinna więc budzić żadnych wątpliwości. Wykonywanie prac szczególnie niebezpiecznych nawet przez bardzo krótki okres czasu zawsze wymaga kontroli stanu zdrowia dokonywanych w odpowiedniej częstotliwości.

Nowe przepisy nie będą miały zastosowania do orzeczeń lekarskich stwierdzających brak przeciwwskazań do pracy wydanych przed dniem wejścia w życie omawianej ustawy.

Wstępne badania lekarskie do pracy - czas na zatrudnienie

Źródło: Uzasadnienie do rządowego projektu ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK