Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odsetki ZUS - zmiany od 18 września 2021

Emilia Panufnik
Odsetki ZUS 2021 - zmiany od 18 września
Odsetki ZUS 2021 - zmiany od 18 września
Shutterstock
Odsetki ZUS czyli odsetki za zwłokę w opłacaniu składek ZUS zostały zmienione od 18 września 2021 r. Kiedy nie płaci się odsetek ZUS?

Odsetki za zwłokę w opłacaniu składek ZUS – zmiany od września 2021

Odsetki za zwłokę od nieopłaconych w terminie składek ZUS reguluje art. 23 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Są one naliczane od nieopłaconych w terminie składek przez płatnika na zasadach i w wysokości określonych w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa z wyłączeniem art. 56a.

Odsetki ZUS – wysokość

Wysokość stawek odsetek (podatkowych) za zwłokę od nieterminowo regulowanych składek na ubezpieczenia społeczne od 9 października 2014 r. wynosi niezmiennie 8 % w stosunku rocznym
(M.P. 2014 poz. 905).

Odsetki ZUS – kiedy nie płacimy?

Ustawa z dnia 24 czerwca 2021 roku o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dziennik Ustaw z dnia 3 września 2021 roku, pozycja 1621) dokonuje zmiany w przepisach dotyczących tych odsetek zawartych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Po pierwsze, podnosi wysokość odsetek, które są naliczane i konieczne do opłacenia. Wcześniej było to więcej niż 6,60 zł. Ile od 18 września 2021 r. wynoszą minimalne odsetki ZUS?

Po drugie, wprowadzono drugą sytuację, kiedy nie płaci się odsetek za zwłokę w opłacaniu składek. Jest to przypadek nieopłacenia składek w terminie z przyczyn leżących po stronie ZUS.

Odsetki ZUS, wysokość – do jakiej kwoty się nie płaci?

Zgodnie z brzmieniem art. 23 ust. 1a, od 18 września 2021 r. odsetek za zwłokę nie nalicza się, jeżeli ich wysokość nie przekraczałaby 1% kwoty minimalnego wynagrodzenia (z zastrzeżeniem ust. 1b–1f). Wcześniej kwota ta była określona wprost. Odsetek nie naliczało się, jeżeli ich wysokość nie przekraczałaby 6,60 zł. Tymczasem licząc 1% od minimalnego wynagrodzenia brutto w 2021 r. (2800 zł), będzie to 28 zł. W 2022 r. płaca minimalna wyniesie 3010 zł brutto, a 1% z tej kwoty daje wynik 30,10 zł. Zmiany w odsetkach za zwłokę w składkach ZUS będą więc korzystne dla płatników składek. Jeśli w związku z nieterminowym opłaceniem składek ZUS, odsetki te wyniosłyby 28 zł lub mniej, ZUS ich nie nalicza i nie egzekwuje.

Odsetki ZUS – nieopłacenie w terminie z przyczyn leżących po stronie ZUS

Co więcej, wyłączono możliwość naliczania odsetek od składek nieopłaconych w terminie z przyczyn leżących po stronie ZUS. Nie liczy się wówczas odsetek od dnia, w którym składki stały się wymagalne, do dnia ich opłacenia (art. 23 ust. 1b).

W art. 23 ust. 1c wylicza się sytuacje, kiedy nie nalicza się odsetek. Chodzi o sytuację nieopłacenia składek wynikającą z:

 1. błędnego zawiadomienia przez ZUS o stanie rozliczeń;
 2. zastosowania się płatnika składek w danym okresie rozliczeniowym do utrwalonej praktyki interpretacyjnej ZUS, z uwzględnieniem art. 34 ust. 15 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców;
 3. zastosowania się płatnika składek do pisma ZUS w jego indywidualnej sprawie;
 4. zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej ZUS, która następnie uległa zmianie.

Czym jest wspomniana „utrwalona praktyka interpretacyjna ZUS”? Wyjaśnia to art. 23 ust. 1d. Są to wyjaśnienia zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa dominujące w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez ZUS w takich samych stanach faktycznych lub w odniesieniu do takich samych zdarzeń przyszłych oraz w takim samym stanie prawnym.

Zgodnie z art. 23 ust. 1e ZUS jest zobowiązany do zawiadomienia płatnika składek o kwocie nieopłaconych w terminie składek z przyczyn leżących po stronie Zakładu. Jednocześnie zakład ma obowiązek poinformowania płatnika o obowiązku ich opłacenia bez odsetek za zwłokę w terminie 14 dni. Termin ten liczy się od dnia otrzymania przez płatnika zawiadomienia.

Jeśli składki nie zostaną opłacone w tym terminie (z art. 23 ust. 1e), ZUS nalicza odsetki za zwłokę i to aż od dnia, w którym składki stały się wymagalne i aż do dnia ich opłacenia.

Odsetki ZUS - kalkulator

Jak obliczyć wysokość odsetek ZUS, które należy uiścić? Najlepiej i najprościej posłużyć się w tym celu kalkulatorem udostępnionym przez ZUS: Kalkulator odsetkowy dla płatników składek

Kalkulator ten obliczy należne odsetki odrębnie na dany fundusz czyli na:

 1. ubezpieczenia społeczne,
 2. ubezpieczenie zdrowotne,
 3. Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz
 4. Fundusz Emerytur Pomostowych,

Kalkulator uwzględni przy tym kwoty odsetek, których płatnik składek nie musi opłacać. Co więcej, stosuje się do zasad zaokrąglania odsetek.

Jakie dane należy podać? Aby obliczyć prawidłową wysokość odsetek, podaje się:

 1. kwotę nieopłaconych w terminie składek,
 2. termin na opłacenie składek, 
 3. planowany dzień opłacenia składek.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 24 czerwca 2021 roku o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dziennik Ustaw z 2021 roku, pozycja 1621)

Obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 10 października 2014 r. w sprawie stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych oraz obniżonej stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych (Monitor Polski rok 2014 poz. 905)

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak szybciej wydawać pozwolenia na pracę dla cudzoziemców?
  Pozwolenia na pracę dla cudzoziemców mogłyby być wydawane dużo szybciej. Jak usprawnić tę procedurę? Oto 8 szczegółowych propozycji.
  Praca zdalna w Kodeksie pracy - etap prac
  Praca zdalna będzie wpisana w Kodeksie pracy. Jaki jest etap prac nad nowelizacją kodeksową?
  Wyższe wynagrodzenie i benefity dla pracowników fizycznych
  Wyższe wynagrodzenie i benefity dla pracowników fizycznych stają się standardem. Pracodawcy zabiegają o pracowników na stanowiska blue i grey collar.
  Niedziela handlowa 2022 - kalendarz
  Niedziela handlowa w 2022 r. wypada 7 razy. Kiedy jest niedziela handlowa? Oto kalendarz niedziel handlowych na 2022 r.
  Wypadek przy pracy - zmiany od 18 września 2021 r.
  Wypadek przy pracy to także wypadek w czasie podróży służbowej, wyjazdu integracyjnego, wykonywania zadań zleconych przez organizacje związkowe. Zmiany te wpłyną na wyższą składkę wypadkową i koszty wynagrodzeń.
  Koniec zmiany czasu?
  Czy to koniec zmiany czasu? Przedsiębiorcy apelują o zaprzestanie przestawienia zegarków 2 razy w roku. Zmiana czasu wpływa negatywnie na pracę, zdrowie i nie ma żadnych pozytywnych skutków.
  Multitasking a efektywność pracowników
  Czym jest multitasking? Czy jest zaletą, czy wręcz przeciwnie? Jak wpływa na efektywność pracowników?
  PIP zmieni zlecenie w umowę o pracę decyzją administracyjną?
  Czy PIP zmieni zlecenie w umowę o pracę decyzją administracyjną? Takie rozwiązanie zawiera projekt nowelizacji ustawy o inspekcji pracy.
  Benefity pracownicze - przykłady
  Benefity pracownicze świadczą o kulturze organizacyjnej firmy. Oto przykłady najbardziej popularnych, ale i bardziej oryginalnych benefitów pozapłacowych. Coraz częściej pracownik ma możliwość wyboru oferowanych dodatków.
  Benefity pracownicze w czasie pandemii COVID
  Które benefity pracownicze zyskały na atrakcyjności w czasie pandemii COVID-19? Co zmieniła pandemia?
  Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach - propozycje zmian
  Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach ma ułatwić zatrudnianie pracowników zza granicy. Czy proponowane zmiany pomogą wypełnić braki kadrowe na polskim rynku pracy?
  Coraz trudniej zatrudnić i zatrzymać pracownika
  Coraz trudniej zatrudnić i zatrzymać pracownika. Bezrobocie jest niskie, a ofert pracy przybywa. Najłatwiej o nową pracę pracownikom w zawodach technicznych.
  Praca zdalna dla osób z wyższym wykształceniem?
  Praca zdalna najczęściej wykonywana jest przez osoby z wyższym wykształceniem. Jak dostosowywać sposób świadczenia pracy do pracowników?
  Jak uniknąć rotacji pracowników w firmie produkcyjnej?
  Firmy produkcyjne często zmagają się z problemem rotacji pracowników. Zdarza się też, że w szczególnie intensywnych okresach potrzebne są dodatkowe ręce do pracy. W jaki sposób firma produkcyjna może poradzić sobie z tego typu trudnościami? I jaką rolę odgrywa w takiej sytuacji agencja zatrudnienia?
  Roczny limit nadgodzin
  Roczny limit nadgodzin - ile wynosi w 2021 r.? Jak maksymalną liczbę godzin nadliczbowych reguluje Kodeks pracy?
  Roczny limit nadgodzin a oddany czas wolny
  Roczny limit nadgodzin - czy wlicza się godziny nadliczbowe, za które oddany został czas wolny? Oto odpowiedź PIP.
  Dzień wolny za święto w sobotę a zatrudnienie w trakcie miesiąca
  Czy pracownikowi zatrudnionemu w środku miesiąca należy się dzień wolny za święto wypadające w sobotę w miesiącu zatrudnienia? Oto odpowiedź PIP.
  7 najważniejszych zmian w zasiłkach od 2022 r.
  ZUS wymienia 7 najważniejszych zmian w zasiłkach, które będą obowiązywały od stycznia 2022 r. Sprawdź, co się zmieni.
  Pierwsza dama z ubezpieczeniem społecznym od listopada 2021 r.
  Pierwsza dama będzie objęta ubezpieczeniem społecznym od 1 listopada 2021 r. To duża zmiana, gdyż małżonek Prezydenta RP dotychczas miał status podobny do bezrobotnego. Co z małżonkami byłych Prezydentów RP?
  Wezwanie do zawarcia umowy o zarządzanie PPK na PUE ZUS
  Wezwanie do zawarcia umowy o zarządzanie PPK na PUE ZUS to nowość. Zmiana ta obowiązuje od 15 października 2021 r. Kiedy wezwanie przez PUE ZUS jest skuteczne?
  Stres i ergonomia przy pracy zdalnej
  Stres i ergonomia przy pracy zdalnej to dwa tematy z punktu widzenia BHP, nad którymi powinni pochylić się pracodawcy. Nie ma przy tym znaczenia, kiedy wejdą w życie nowe przepisy Kodeksu pracy.
  Przerwa w karierze - kto i kiedy rezygnuje z pracy?
  Przerwa w karierze ma dwa główne powody: niezadowolenie z pracy i chęć uzyskania więcej czasu wolnego. Kto i kiedy decyduje się na rezygnację z pracy?
  Potrzeby kompetencyjne w IT i TCB po pandemii [RAPORT]
  Jakie są potrzeby kompetencyjne w sektorach IT i TCB po pandemii COVID-19? Wymienia je raport „Potrzeby kompetencyjne w kontekście skutków pandemii koronawirusa”.
  Polski Ład - pracownicy wybiorą samozatrudnienie
  Czy przez Polski Ład pracownicy będą przechodzić na samozatrudnienie? O czym muszą pamiętać pracodawcy? Czy umowa B2B wymaga badań lekarskich i szkolenia bhp?
  Sprawdzanie szczepień pracowników - co z ustawą?
  Czy sprawdzanie szczepień pracowników przez pracodawców dojdzie do skutku? Co z ustawą?