REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odsetki ZUS - zmiany od 18 września 2021

Odsetki ZUS 2021 - zmiany od 18 września
Odsetki ZUS 2021 - zmiany od 18 września
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Odsetki ZUS czyli odsetki za zwłokę w opłacaniu składek ZUS zostały zmienione od 18 września 2021 r. Kiedy nie płaci się odsetek ZUS?

Odsetki za zwłokę w opłacaniu składek ZUS – zmiany od września 2021

Odsetki za zwłokę od nieopłaconych w terminie składek ZUS reguluje art. 23 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Są one naliczane od nieopłaconych w terminie składek przez płatnika na zasadach i w wysokości określonych w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa z wyłączeniem art. 56a.

REKLAMA

Autopromocja

Odsetki ZUS – wysokość

Wysokość stawek odsetek (podatkowych) za zwłokę od nieterminowo regulowanych składek na ubezpieczenia społeczne od 9 października 2014 r. wynosi niezmiennie 8 % w stosunku rocznym
(M.P. 2014 poz. 905).

Odsetki ZUS – kiedy nie płacimy?

Ustawa z dnia 24 czerwca 2021 roku o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dziennik Ustaw z dnia 3 września 2021 roku, pozycja 1621) dokonuje zmiany w przepisach dotyczących tych odsetek zawartych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Po pierwsze, podnosi wysokość odsetek, które są naliczane i konieczne do opłacenia. Wcześniej było to więcej niż 6,60 zł. Ile od 18 września 2021 r. wynoszą minimalne odsetki ZUS?

Po drugie, wprowadzono drugą sytuację, kiedy nie płaci się odsetek za zwłokę w opłacaniu składek. Jest to przypadek nieopłacenia składek w terminie z przyczyn leżących po stronie ZUS.

Odsetki ZUS, wysokość – do jakiej kwoty się nie płaci?

Zgodnie z brzmieniem art. 23 ust. 1a, od 18 września 2021 r. odsetek za zwłokę nie nalicza się, jeżeli ich wysokość nie przekraczałaby 1% kwoty minimalnego wynagrodzenia (z zastrzeżeniem ust. 1b–1f). Wcześniej kwota ta była określona wprost. Odsetek nie naliczało się, jeżeli ich wysokość nie przekraczałaby 6,60 zł. Tymczasem licząc 1% od minimalnego wynagrodzenia brutto w 2021 r. (2800 zł), będzie to 28 zł. W 2022 r. płaca minimalna wyniesie 3010 zł brutto, a 1% z tej kwoty daje wynik 30,10 zł. Zmiany w odsetkach za zwłokę w składkach ZUS będą więc korzystne dla płatników składek. Jeśli w związku z nieterminowym opłaceniem składek ZUS, odsetki te wyniosłyby 28 zł lub mniej, ZUS ich nie nalicza i nie egzekwuje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odsetki ZUS – nieopłacenie w terminie z przyczyn leżących po stronie ZUS

Co więcej, wyłączono możliwość naliczania odsetek od składek nieopłaconych w terminie z przyczyn leżących po stronie ZUS. Nie liczy się wówczas odsetek od dnia, w którym składki stały się wymagalne, do dnia ich opłacenia (art. 23 ust. 1b).

W art. 23 ust. 1c wylicza się sytuacje, kiedy nie nalicza się odsetek. Chodzi o sytuację nieopłacenia składek wynikającą z:

 1. błędnego zawiadomienia przez ZUS o stanie rozliczeń;
 2. zastosowania się płatnika składek w danym okresie rozliczeniowym do utrwalonej praktyki interpretacyjnej ZUS, z uwzględnieniem art. 34 ust. 15 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców;
 3. zastosowania się płatnika składek do pisma ZUS w jego indywidualnej sprawie;
 4. zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej ZUS, która następnie uległa zmianie.

REKLAMA

Czym jest wspomniana „utrwalona praktyka interpretacyjna ZUS”? Wyjaśnia to art. 23 ust. 1d. Są to wyjaśnienia zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa dominujące w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez ZUS w takich samych stanach faktycznych lub w odniesieniu do takich samych zdarzeń przyszłych oraz w takim samym stanie prawnym.

Zgodnie z art. 23 ust. 1e ZUS jest zobowiązany do zawiadomienia płatnika składek o kwocie nieopłaconych w terminie składek z przyczyn leżących po stronie Zakładu. Jednocześnie zakład ma obowiązek poinformowania płatnika o obowiązku ich opłacenia bez odsetek za zwłokę w terminie 14 dni. Termin ten liczy się od dnia otrzymania przez płatnika zawiadomienia.

Jeśli składki nie zostaną opłacone w tym terminie (z art. 23 ust. 1e), ZUS nalicza odsetki za zwłokę i to aż od dnia, w którym składki stały się wymagalne i aż do dnia ich opłacenia.

Odsetki ZUS - kalkulator

Jak obliczyć wysokość odsetek ZUS, które należy uiścić? Najlepiej i najprościej posłużyć się w tym celu kalkulatorem udostępnionym przez ZUS: Kalkulator odsetkowy dla płatników składek

Kalkulator ten obliczy należne odsetki odrębnie na dany fundusz czyli na:

 1. ubezpieczenia społeczne,
 2. ubezpieczenie zdrowotne,
 3. Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz
 4. Fundusz Emerytur Pomostowych,

Kalkulator uwzględni przy tym kwoty odsetek, których płatnik składek nie musi opłacać. Co więcej, stosuje się do zasad zaokrąglania odsetek.

Jakie dane należy podać? Aby obliczyć prawidłową wysokość odsetek, podaje się:

 1. kwotę nieopłaconych w terminie składek,
 2. termin na opłacenie składek, 
 3. planowany dzień opłacenia składek.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 24 czerwca 2021 roku o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dziennik Ustaw z 2021 roku, pozycja 1621)

Obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 10 października 2014 r. w sprawie stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych oraz obniżonej stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych (Monitor Polski rok 2014 poz. 905)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA