REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Działalność gospodarcza a ubezpieczenie w KRUS - kwota graniczna podatku

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Działalność gospodarcza a ubezpieczenie w KRUS - kwota graniczna podatku. / Fot. Fotolia
Działalność gospodarcza a ubezpieczenie w KRUS - kwota graniczna podatku. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzę działalność gospodarczą i jednocześnie jestem rolnikiem. Od kilku lat jestem ubezpieczony w KRUS, jednak za 2014 r. przekroczyłem roczną kwotę graniczną podatku dochodowego. Czy to przekroczenie powoduje, że zostanę wyłączony z ubezpieczenia rolnego? A jeśli tak, to jakich formalności powinienem dopełnić i z jakim dniem powinienem zgłosić działalność w ZUS?

RADA

Jeżeli kwota należnego podatku dochodowego z działalności gospodarczej za 2014 r. przekroczyła 3166 zł, to od 1 czerwca 2015 r. zostanie Pan wyłączony z ubezpieczenia w KRUS. Od tej daty powinien Pan zgłosić się do powszechnego ubezpieczenia w ZUS, wypełniając druki ZUS ZFA i ZUS ZUA.

REKLAMA

UZASADNIENIE

W związku z koniecznością zmiany ubezpieczenia, spowodowaną przekroczeniem rocznej kwoty granicznej podatku dochodowego z tytułu działalności gospodarczej, powinien Pan dopełnić wszystkich formalności zarówno w KRUS, jak i w ZUS. Od 1 czerwca 2015 r. jako przedsiębiorca stanie się Pan płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne oraz na ubezpieczenie zdrowotne. W ciągu 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń w ZUS, czyli do 8 czerwca, musi Pan złożyć w jednostce terenowej ZUS (właściwej dla swojej siedziby):

  • druk zgłoszeniowy płatnika składek – osoby fizycznej – ZUS ZFA oraz
  • druk zgłoszeniowy osoby ubezpieczonej – ZUS ZUA.

Z tytułu prowadzonej działalności obowiązkowo będzie Pan podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i zdrowotnemu. Natomiast dobrowolnie może Pan przystąpić do ubezpieczenia chorobowego. Należy również pamiętać o składce na Fundusz Pracy, która jest dla przedsiębiorcy obowiązkowa, jeśli nie jest z opłacania tej składki ustawowo zwolniony (np. ze względu na ukończenie 60. roku życia w przypadku mężczyzn).

Rekomendowany produkt: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Fragment prawidłowo wypełnionego zgłoszenia do ubezpieczeń ZUS ZUA (z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie: FORUM

REKLAMA

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz FP stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa niż 60% kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (w 2015 r. – 2375,40 zł). Jeżeli działalność gospodarcza jest prowadzona nie dłużej niż 24 miesiące, to do upływu tego okresu może Pan skorzystać z możliwości opłacania składek od niższej podstawy wymiaru ustalonej w wysokości 30% minimalnego wynagrodzenia (w 2015 r. – 525 zł). Wówczas w zgłoszeniu ZUS ZUA należy podać kod tytułu ubezpieczeń 05 70 xx zamiast kodu 05 10 xx.

Stanisław R. jest wieloletnim rolnikiem opłacającym z tego tytułu składki w KRUS. 1 sierpnia 2014 r. rozpoczął działalność gospodarczą. Dotychczas nigdy nie prowadził żadnej działalności pozarolniczej. Za 2014 r. rolnik nie złożył w KRUS zaświadczenia o należnym podatku dochodowym w ustawowym terminie. W związku z tym otrzymał z KRUS decyzję wyłączającą go z ubezpieczenia rolniczego od 1 czerwca 2015 r. Stanisław R. ma prawo do opłacania składek w ZUS z tytułu prowadzonej działalności na preferencyjnych warunkach (tj. od podstawy wymiaru nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia). Okres 24 miesięcy kalendarzowych – czyli pełnych miesięcy prowadzenia działalności – należy bowiem liczyć od 1 sierpnia 2014 r. do 31 lipca 2016 r.

Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku (w 2015 r. ta podstawa wynosi 3104,57 zł).

Minimalna kwota podstawy wymiaru składki zdrowotnej obowiązuje wszystkich przedsiębiorców (w tym opłacających niższe składki na ubezpieczenia społeczne).

Rolnik prowadzący jednocześnie pozarolniczą działalność gospodarczą, podlegający ubezpieczeniu rolniczemu, musi pamiętać o corocznym obowiązku informowania KRUS o wysokości należnego podatku dochodowego za rok poprzedni od przychodów z tej działalności. W terminie do 31 maja każdego roku ma on obowiązek złożenia w KRUS:

  • zaświadczenia wystawionego przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego lub
  • własnego oświadczenia,

w których zostanie wskazana kwota podatku dochodowego z działalności gospodarczej za poprzedni rok podatkowy.

ZUS czy KRUS?

W bieżącym roku 31 maja przypada w niedzielę, co powoduje, że termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia ulega przesunięciu na najbliższy dzień roboczy, tj. na 1 czerwca 2015 r.

Od tej kwoty oraz od złożenia w terminie zaświadczenia (oświadczenia) zależy rodzaj ubezpieczenia, jakiemu dalej, w kolejnym okresie rozliczeniowym, będzie podlegał rolnik. Ubezpieczenie rolnicze ustaje bowiem z dniem, do którego rolnik był zobowiązany złożyć w KRUS stosowne pismo w sprawie podatku, jeżeli:

  • kwota podatku dochodowego należnego za miniony rok przekroczyła tzw. roczną kwotę graniczną lub
  • zaświadczenie zostało złożone z opóźnieniem, czyli po ustawowym terminie (albo w ogóle).

Podstawa prawna:

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność pracy

Z powodu upałów w Chinach, Hiszpanii, Włoszech i Grecji PKB może spaść o blisko 1 pkt proc. - wynika z raportów ekspertów Allianz Trade. Ekstremalne temperatury maja duży wpływ na wydajność pracy.

Realia pracy tymczasowej. Co liczy się dziś dla firm i kandydatów? [Badanie]

Na rynku pracy, gdzie coraz trudniej o trwałość i przewidywalność, głos pracowników oraz pracodawców staje się jednym z najczulszych barometrów zmian. Job Impulse co roku bada poziom satysfakcji obu tych grup. Najnowsze wyniki wskazują, że oczekiwania wobec agencji dynamicznie rosną: firmy domagają się sprawnych, natychmiastowych rekrutacji, ale przy zachowaniu wysokiej jakości procesów i maksymalnym ograniczeniu rotacji. Z kolei pracownicy tymczasowi coraz wyraźniej sygnalizują potrzebę stabilności, poszerzania systemu benefitów, a także obsługi formalności online.

REKLAMA

Lipiec 2025 – dni wolne, godziny pracy

Lipiec 2025 – dni wolne od pracy i godziny pracy. To najbardziej zapracowany miesiąc w roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w lipcu? Czy kalendarz dni wolnych od pracy przewiduje święta w tym miesiącu?

Zmiany w umowach o pracę: dodatkowe koszty dla pracodawcy bo część umów musi przejść przez tłumacza przysięgłego

W III kwartale 2025 r. obowiązują już cztery istotne i nowe ustawy w obszarze prawa pracy. Przyglądlądamy się jednej z nich w zakresie zmian w zatrudnieniu jakie weszły na skutek tych nowych regulacji. Chodzi o istotną instytucję bo o umowę o pracę! To dokument, który ma kluczowe znaczenie dla stosunku pracy. Zmiany, które zaszły w umowach o pracę są naprawdę znaczące i co gorsza generują koszty dla pracodawców. Pocieszające jest jednak to, że zmiany dotyczą tylko wybranych grup pracowników, nie wszytskich zatrudnionych osób.

Wyzwania dla pracodawców w zakresie wynagrodzeń. Zmiany pomogą zmniejszyć rotację pracowników

Połowa polskich pracowników uważa, że zarabia za mało. To powód dużej rotacji pracowników. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami? Co muszą zmienić, aby zmniejszyć rotację w firmie?

Raz w roku 14 dni z rzędu urlopu wypoczynkowego? Czy to obowiązek pracownika?

Czy pracownik musi raz w roku kalendarzowym wykorzystać 14 dni urlopu wypoczynkowego z rzędu? Zgodnie z art. 162 Kodeksu pracy na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części, ale co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

REKLAMA

Nie do 5 000 zł a do 46 000 zł: nowe przepisy już w mocy. Poszła w górę wysokość grzywny za wykroczenia przeciwko przepisom ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Nie do 5 000 zł a do 46 000 zł. Aż 9. krotnie poszła w górę wysokość grzywny za wykroczenia przeciwko przepisom ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Kto zyska a kto straci i dlaczego tak się stało? Ustawodawca reaguje na bieżącą sytuację na rynku pracy. Tym samym znowelizowano najistotniejszą ustawą w obszarze ubezpieczeń społecznych jaką jest ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2025 r. poz. 350, dalej jako: ustawa). Zatem za co można nałożyć taką grzywnę?

Sprawdź, którym liderem jesteś: kontroler, terapeuta, mesjasz, eko-lider [Zarządzanie]

Dr Simon Western wyróżnia 4 typy liderów w firmach: terapeuta, mesjasz, kontroler i eko-lider. Który typ przywództwa został uszyty na miarę naszych czasów? Sprawdź, którym typem lidera jesteś.

REKLAMA