PUE ZUS w języku ukraińskim
REKLAMA
REKLAMA
PUE ZUS w języku ukraińskim
Dostępna jest już wersja PUE, która umożliwia założenie indywidualnego konta a następnie jego obsługę osobom posługującym się językiem ukraińskim. Do założenia konta potrzebny jest numer PESEL, adres email, polski numer telefonu oraz dokument potwierdzający tożsamość (paszport). Nowe oprogramowanie zostało przez ZUS przygotowane specjalnie dla uchodźców z Ukrainy.
REKLAMA
- W czasie zakładania konta na PUE jest możliwość wyboru języka. Po przełączeniu na ukraiński osoba posługująca się tylko tym językiem będzie mogła nie tylko samodzielnie założyć konto ale także złożyć wniosek o 500+. - mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
– Konto można założyć albo samodzielnie korzystając np. ze smartfona lub jeśli ktoś ma z tym problem może przyjść do ZUS – zapewnia.
Rzeczniczka przypomina, że po samodzielnym założeniu konta na PUE ZUS trzeba je jednak potwierdzić w uprawnionej do tego instytucji lub podczas wizyty w ZUS.
- W naszych salach obsługi klientów są specjalne stanowiska, przy których obsługiwani są uchodźcy. Na miejscu jest także tłumacz, który pomaga osobom nie znającym języka polskiego – zapewnia Kowalska-Matis.
Samodzielnie założenie konta jest stosunkowo proste dla osób, które serfują w Internecie. Najlepiej zrobić to przez swój profil zaufany gdyż wtedy nie jest konieczna wizyta w ZUS żeby potwierdzić swoją tożsamość.
– Taka „bezpieczna” ścieżka jest konieczna gdyż po aktywacji konta uzyskuje się dostęp do wszystkich swoich danych związanych z ubezpieczeniem społecznym – mówi Kowalska-Matis.
Do dyspozycji jest także specjalna infolinia w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Chodzi o te osoby, które przybyły do Polski po 23 lutego tego roku w wyniku konfliktu zbrojnego w Ukrainie. Wśród osób obsługujących infolinię są także uchodźcy z Ukrainy. Infolinia jest dostępna w dni robocze - od poniedziałku do piątku - w godzinach od 8:00 do 18:00 pod numerem 22 444 02 55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać mailem na adres UA@zus.pl. Wśród osób obsługujących infolinię są m.in. uchodźcy z Ukrainy.
Jak założyć w domu konto na PUE ZUS?
Wystarczy na stronie głównej www.zus.pl wybrać język ukraiński, dalej kliknąć „zarejestruj się” (niebieskie tło), wybrać zakładkę „dla Ciebie”. Dalej jest już dla wszystkich tak samo, czyli wybieramy pierwszy przycisk „profil zaufany” i system poprowadzi nas za rękę.
PUE ZUS - co to jest?
Platforma Usług Elektronicznych (PUE) to zestaw nowoczesnych usług dla wszystkich klientów ZUS. Jej sercem jest portal internetowy pue.zus.pl. Dzięki tej wygodnej formie kontaktu z ZUS możemy zrealizować większość spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi bez wychodzenia z domu – przez Internet. W ten sposób nie tylko dostajemy informacje o ubezpieczeniach, świadczeniach i płatnościach czy sprawdzamy wszelkie swoje dane zamieszczone na koncie w ZUS, ale także składamy i odbieramy dokumenty oraz rozliczamy składki (ePłatnik).
Najprościej rzecz ujmując – PUE to elektroniczny ZUS. Jej głównym narzędziem jest portal internetowy pue.zus.pl
Instrukcja jak założyć konto na PUE ZUS dla Ukraińca >>>
Dla wszystkich klientów
Na portalu pue.zus.pl pomaga nam Wirtualny Doradca, który odpowiada na pytania z zakresu systemu ubezpieczeń społecznych, ZUS i samej PUE. Po rejestracji na pue.zus.pl i uwierzytelnieniu profilu PUE każdy użytkownik może m.in.: sprawdzić swoje dane zapisane na indywidualnym koncie w ZUS, śledzić stan swoich spraw i otrzymywać powiadomienia e-mail lub SMS, rezerwować wizyty w placówce ZUS.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat