reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Obliczenie urlopu pracownika niepełnosprawnego - porada

Obliczenie urlopu pracownika niepełnosprawnego - porada

W jaki sposób należy wyliczyć wymiar urlopu za 2009 rok w przypadku, gdy pracownik z 35-letnim stażem pracy zaliczony do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności być zatrudniony w wymiarze ¾ etatu i świadczył pracę przez 5 dni w tygodniu od poniedziałku do piątku, a jego dobowy wymiar czasu pracy wynosił 5 godz. 15 min.?  31 lipca 2009 r. została rozwiązana umowa o pracę z tym pracownikiem.

Urlopu – zgodnie z art.1541 § 1 Kodeksu pracy – udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Przy udzielaniu urlopu, jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy. Jednakże w sytuacji kiedy dobowa norma czasu pracy, wynikająca z odrębnych przepisów jest niższa niż 8 godzin, przy udzielaniu urlopu – jeden dzień urlopu odpowiada tej niższej normie (np. w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności dobowa norma czasu pracy wynosi 7 godzin).

Przeczytaj również: Nowa praca na urlopie wypoczynkowym - porada

W myśl zasady proporcjonalności, wyrażonej w art.1551 § 1 Kodeksu pracy, w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do urlopu, pracownikowi przysługuje urlop:
1. u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze,
2. u kolejnego pracodawcy – w wymiarze:
a. proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego – w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,
b. proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym – w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.

Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Ustalając wymiar urlopu tego pracownika należy najpierw obliczyć łączny wymiar urlopu 26 dni + 10 dni urlopu dodatkowego = 36 dni. Następnie, z uwagi na fakt, że pracownik ten jest zatrudniony na ¾ etatu mnożymy 36 dni x 0,75 = 27 dni.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Ostatnią czynnością będzie obliczenie urlopu tego pracownika w wymiarze proporcjonalnym, gdyż 31 lipca 2009 r. umowa o pracę została rozwiązana. Sposób obliczania wymiaru urlopu jest następujący: 27 dni x 7/12 = 15,75, co po zaokrągleniu daje 16 dni urlopu wypoczynkowego, które z kolei należy pomnożyć przez 7 godzin, gdyż taka jest dobowa norma czasu pracy osoby zaliczonej do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, co daje wynik 112 godzin (16 dni x 7 godzin).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Asseco Business Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama