Jak przedłużyć uprawnienia w PFRON do czasu wydania nowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności? [KOMUNIKAT]
REKLAMA
REKLAMA
- Przedłużanie orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. PFRON wydał komunikat
- Czy można przedłużyć poprzednie orzeczenie bez zaświadczenia, które określa termin ważności dotychczasowego orzeczenia?
- Co trzeba zrobić, aby dalej ubiegać się refundację składek ZUS/KRUS
- Co trzeba zrobić, aby dalej ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzeń?
- Gdzie szukać więcej informacji?
Przedłużanie orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. PFRON wydał komunikat
PFRON przypomina, że orzeczenia zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności, których ważność wygasła 30 września 2024 r. lub później, mogą być przedłużane na podstawie art. 6bb ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej. Z przepisu tego wynika, że jeśli wniosek o nowe orzeczenie zostanie złożony w czasie ważności poprzedniego orzeczenia, to orzeczenie to pozostaje ważne do dnia wydania nowego, ostatecznego orzeczenia. Przedłużenie ważności nie może jednak trwać dłużej niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca po dacie określającej ważność orzeczenia.
REKLAMA
Terminowe złożenie wniosku o nowe orzeczenie potwierdza przewodniczący zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności – wydając zaświadczenie, które określa termin ważności dotychczasowego orzeczenia. Dokument ten umożliwia przedłużenie uprawnień związanych z niepełnosprawnością do czasu wydania nowego orzeczenia.
Czy można przedłużyć poprzednie orzeczenie bez zaświadczenia, które określa termin ważności dotychczasowego orzeczenia?
Jak podkreśla PFRON, wydane przez przewodniczącego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności zaświadczenie, które określa termin ważności dotychczasowego orzeczenia, pozostaje podstawowym dokumentem, dzięki któremu na bieżąco potwierdza się, że poprzednie orzeczenie jest przedłużone.
Jednocześnie Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w ostatnich wyjaśnieniach wskazało, że ocena możliwości przedłużenia poprzedniego orzeczenia może być również dokonana w oparciu o treść poprzedniego i nowego orzeczenia o niepełnosprawności/ stopniu niepełnosprawności. Na podstawie tych dokumentów da się określić ważność poprzedniego orzeczenia oraz termin złożenia wniosku o wydanie nowego orzeczenia.
- Jeżeli z treści obu dokumentów: poprzedniego i nowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności będzie wynikać, że:
- wniosek o wydanie nowego orzeczenia został złożony przed upływem ważności poprzedniego orzeczenia oraz
- nowe ostateczne orzeczenie zostało wydane przed upływem ostatniego dnia szóstego miesiąca, następującego po dacie określającej ważność poprzedniego orzeczenia
– to poprzednie orzeczenie może być przedłużone – w oparciu o posiadane dokumenty (czyli oba orzeczenia) – do dnia wydania nowego ostatecznego orzeczenia.
- Jeżeli z treści obu dokumentów: poprzedniego i nowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności będzie wynikać, że:
- wniosek o wydanie nowego orzeczenia został złożony przed upływem ważności poprzedniego orzeczenia oraz
- nowe ostateczne orzeczenie zostało wydane po upływie ostatniego dnia szóstego miesiąca, następującego po dacie określającej ważność poprzedniego orzeczenia
– to poprzednie orzeczenie może być przedłużone – w oparciu o posiadane dokumenty (czyli oba orzeczenia) – do ostatniego dnia szóstego miesiąca, następującego po dacie określającej ważność poprzedniego orzeczenia.
Co trzeba zrobić, aby dalej ubiegać się refundację składek ZUS/KRUS
Przedsiębiorca lub rolnik z niepełnosprawnością, który chce przedłużyć orzeczenie o stopniu niepełnosprawności w Systemie Obsługi Dofinansowań i Refundacji, powinien przekazać do PFON:
- kopię zaświadczenia, które potwierdzi, że został złożony wniosek o nowe orzeczenie i określi termin ważności poprzedniego orzeczenia oraz
- kopię nowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, gdy je otrzyma.
Dostarczenie kolejnego orzeczenia jest szczególnie ważne, jeśli nowe orzeczenie ma niższy stopień lub nie przyznaje statusu osoby niepełnosprawnej. Dzięki temu PFRON prawidłowo zakończy ważność poprzedniego orzeczenia.
"Jeśli dostarczysz do PFRON nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, ale nie dostarczysz zaświadczenia, Fundusz przeanalizuje poprzednie i nowe orzeczenie, aby ustalić, czy przedłużenie poprzedniego orzeczenia jest możliwe" - czytamy w komunikacie.
Co trzeba zrobić, aby dalej ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzeń?
Pracodawca, który ubiega się o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, aby mógł dalej na bieżąco korzystać z tego wsparcia, powinien otrzymać od pracownika:
- kopię zaświadczenia, które potwierdzi, że pracownik złożył wniosek o nowe orzeczenie i określi termin ważności poprzedniego orzeczenia oraz
- kopię nowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, gdy już je otrzyma.
Istotne jest, aby pracodawca pozyskał od pracownika informację, kiedy było wydane kolejne, ostateczne orzeczenie, aby prawidłowo zakończyć przedłużenie poprzedniego orzeczenia. Ma to znaczenie zwłaszcza, gdy kolejne orzeczenie przyznaje niższy stopień, nie wskazuje schorzeń szczególnych lub w ogóle nie przyznaje statusu osoby niepełnosprawnej.
"Jeśli pracownik dostarczy nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, ale nie dostarczy zaświadczenia, możesz przeanalizować poprzednie i nowe orzeczenie, aby ustalić, czy przedłużenie poprzedniego orzeczenia pracownika jest możliwe" - informuje PFRON.
Gdzie szukać więcej informacji?
W przypadku pytań w sprawie przedłużania orzeczeń o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności dla celów dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS/KRUS można się skontaktować z PFRON pod numerem telefonu: (22) 581-84-10 wew. 1. Infolinia dostępna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00. Można też pisać w tej sprawie: na adres: sod@pfron.org.pl lub w SODiR w module ‘Korespondencja’.
Źródło: PFRON
Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej (Dz.U. z 2024 r., poz. 44, ze zm.)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA