REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ukraińcy nie rozumieją Polskiego Ładu

Ukraińcy nie rozumieją Polskiego Ładu - chcą znać wynagrodzenie netto w 2022 r.
Ukraińcy nie rozumieją Polskiego Ładu - chcą znać wynagrodzenie netto w 2022 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ukraińcy nie rozumieją Polskiego Ładu i zmian, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2022 r. Czy wpłynie to na ich decyzję o przyjeździe do Polski? Ukraińcy chcą wiedzieć jak zmieni się ich wynagrodzenie netto.

Ukraińcy nie rozumieją Polskiego Ładu

7 na 10 Ukraińców pracujących w naszym kraju słyszało o Polskim Ładzie, wynika z ankiety przeprowadzonej przez Grupę Progres. Nasi wschodni sąsiedzi, podobnie jak Polacy, mają duży problem ze zrozumieniem zmian, które weszły w życie 1 stycznia br. Wśród obcokrajowców, rodzi to wiele obaw, bo interesuje ich, ile faktycznie zarobią, będąc w Polsce. Co więcej, nie chcą narazić się na sankcje podatkowe wynikające z nowych przepisów.

Autopromocja

Rosnąca skala imigracji zarobkowej z Ukrainy do Polski – mimo pandemii – nadal się utrzymuje. Według danych ZUS z października 2021 r. liczba ubezpieczonych pracowników zza granicy wynosiła 872 tys. osób, większość tej grupy stanowili właśnie nasi wschodni sąsiedzi. Pod koniec roku ponad 300 tys. obywateli Ukrainy posiadało ważne zezwolenia na pobyt w naszym kraju. Jak podaje Urząd ds. Cudzoziemców, obywatele Ukrainy coraz częściej wybierają długoterminowy pobyt w kraju zamiast migracji tymczasowych. Prawie 84 proc. z nich posiada zezwolenia na pobyt czasowy, które mogą obowiązywać przez maksymalnie 3 lata. W zdecydowanej większości są one wydawane w związku z podejmowaniem pracy – 77 proc. spraw. Celem pobytu są też kwestie rodzinne – 12 proc. oraz edukacja – 2 proc.

To spora grupa, której nie ominą nowe przepisy, jednak miesiąc po wprowadzeniu w życie Polskiego Ładu, nadal jest wiele niewiadomych. Co budzi niepokój wśród Ukraińców, którzy w 2022 r. chcą pracować w Polsce.

Polski Ład a zarobki Ukraińców

Początek 2022 r. dla pracowników z Ukrainy oznacza wiele niewiadomych i zmian prawnych. 29 stycznia wychodzi w życie znowelizowana ustawa o zatrudnianiu cudzoziemców w Polsce, która m.in. ma ułatwić udzielanie obcokrajowcom zezwoleń na pobyt czasowy oraz pracę. Poprzedza ją Polski Ład i tu robi się trudniej, bo wielu Ukraińców zastanawia się, co ten ład dla nich oznacza. Obawy obcokrajowców potwierdzają badania i analizy Grupy Progres, aż 70 proc. pracowników ze wschodu wie o Polskim Ładzie, ale go nie rozumie.

Wśród najczęściej wskazywanych przez Ukraińców obaw znajdują się kwestie zarobków. Cudzoziemców interesuje jaką stawkę netto oni otrzymają za swoją pracę i czy zarabianie w Polsce nadal będzie dla nich opłacalne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ramach Polskiego Ładu nie ma specjalnych rozwiązań dla cudzoziemców, są jedynie ogólne regulacje, od których zależy wysokość zarobków pracowników z Ukrainy. Co więcej, jeśli chodzi o kwestię deklaracji wynagrodzeń, a emigrację zarobkową, to nie został uwzględniony jeden bardzo ważny czynnik, a mianowicie to, że emigracja zarobkowa charakteryzuje się tymczasowością, nieprzewidywalnością oraz spontanicznością – mówi Natalia Myskova, Dyrektor ds. rekrutacji międzynarodowych w Grupie Progres. – Cudzoziemiec może przyjechać do Polski i zadeklarować, że w ciągu roku nie zarobi więcej niż 30 000 zł. Zmiana pracy, na którą często decydują się Ukraińcy, wynikające z niej wyższe zarobki czy zostanie w Polsce na dłużej również spowoduje inny model rozliczania. To wiele niewiadomych, które budzą zrozumiały niepokój wśród Ukraińców – zaznacza ekspertka.

Zmiany dla Ukraińców 2022

Ankietowani przez Grupę Progres Ukraińcy, pytani o to, czy wiedzą, co dokładnie zmieniło się dla nich, jeśli chodzi o ich pracę w Polsce, odpowiadają, że śledzą zmiany, jednak wciąż ich nie rozumieją i nie wiedzą, co spotka ich ze strony fiskusa pod koniec roku. Zaznaczają też, że bardzo obawiają się konsekwencji, gdy popełnią błąd przy wypełnianiu deklaracji podatkowej oraz nieprzewidzianych dopłat do podatku po rozliczeniu PIT. Sytuacji nie zmienia fakt, że większość pracodawców informuje pracowników o zmianach w prawie. Sami zainteresowani najczęściej czerpią tę wiedzę z sieci, oglądają vlogi, śledzą profile w social mediach, które interpretują nowe przepisy w prosty i zrozumiały sposób. Niestety nadal trudno znaleźć instrukcje rządowe opisujące – po ukraińsku – szczegóły dot. Polskiego Ładu, powszechnie dostępne są one jedynie w języku polskim.

Od początku masowej migracji zarobkowej z Ukrainy świadomość obywateli tego kraju kardynalnie się zmieniła. Pracownicy interesują się nowymi przepisami, śledzą wiadomości dot. Polski oraz dopytują nawet o najmniejsze szczegóły zawarte w ofercie pracy np. cen posiłków czy tego, jak wygląda miejsce, w którym zostaną zakwaterowani. Oczekują przy tym dokładnych informacji, przede wszystkim tych dotyczących gwarantowanych zarobków – podkreśla Natalia Myskova. – Największą stratą jaką możemy ponieść z powodu zbyt wielu znaków zapytania pojawiających się w związku z Polskim Ładem jest strata zaufania Ukraińców do polskich pracodawców. Ponieważ nie możemy teraz ze 100 proc. gwarancją zadeklarować jaką stawkę netto dostanie zleceniobiorca na koniec miesiąca, a to bardzo ważny czynnik, który decyduje o wyborze miejsca zatrudnienia. W świadomości pracowników z Ukrainy każdy błąd popełniony przez brak spójnych procedur związanych z wprowadzeniem Polskiego Ładu, będzie budził negatywne skojarzenia z Polską. To spore wyzwanie dla krajowych firm, które – jak wynika z naszych obserwacji – same zaczynają informować obcokrajowców z jakimi zmianami muszą liczyć się jako pracownicy i precyzyjnie je tłumaczą – podsumowuje ekspertka.

Praca w Polsce nadal opłacalna?

W ciągu trzech kwartałów 2021 r. łączna wartość wypłat dla pracowników zza granicy – w tym Ukraińców – wynosiła ponad 24 mld zł (dane bilansu płatniczego NBP), w całym 2020 r. było to blisko 28 mld zł. Jak wynika z danych Grupy Progres, w minionym roku liczba godzin przepracowanych przez Ukraińców rosła z miesiąca na miesiąc. Pod koniec 2021 r. na wykonywanie obowiązków zawodowych poświęcali statystycznie ponad 170 RBH miesięcznie. Zarobione przez Ukraińców pieniądze częściowo zostają w portfelach polskich przedsiębiorców – w III kw. 2021 r. nasi wschodni sąsiedzi kupili w Polsce towary i usługi za kwotę 840 mln zł (GUS). Być może w tym roku, w obawie przed skutkami Polskiego Ładu, dwa razy zastanowią się nie tylko w czasie robienia zakupów, ale też, gdy będą podejmowali decyzję o przyjeździe do Polski w celach zarobkowych.

***********

Grupy Progres w styczniu 2022 r. zbadała i przeanalizowała postawy reprezentatywnej próby 2 763 Ukraińców aktywnych zawodowo w Polsce.

Źródło: Grupa Progres

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Aron
  2022-02-03 13:54:08
  Witam, chyba ważniejszą sprawą jest obrona własnego kraju niż zrozumienie polskiego ładu.
  1
 • eo
  2022-02-19 09:09:53
  Czy polscy pracownicy mają tak zagwarantowane minimum zarobkowe jak pracow.ze wschodu 1/2 etatu i musi dostać minimum 3010zł.na miesiąc a polak 1505zł.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

REKLAMA

Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

REKLAMA

Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

REKLAMA