REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Higienistka szkolna a pielęgniarka szkolna. Jakie są różnice?

Dziennikarka medyczno-prawna
Jak zostać pielęgniarką szkolną?
Jak zostać pielęgniarką szkolną?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Higienistka szkolna a pielęgniarka szkolna – czy to jest to samo? Oba stanowiska wiążą się z zapewnieniem właściwej opieki medycznej oraz profilaktyki zdrowotnej w placówkach oświatowych. Różnice dotyczą kwalifikacji. Jak zostać higienistką szkolną? Czy pielęgniarka szkolna powinna posiadać tytuł zawodowy magistra pielęgniarstwa?  
rozwiń >

Zapewnienie w szkole opieki medycznej powinno być priorytetem każdej placówki. W razie nagłych przypadków uczniowie mogą liczyć na szybką i fachową pomoc. Nie bez znaczenia jest też fakt, że podczas szkolnych badań przesiewowych dochodzi do rozpoznania nieprawidłowości i ścieżka diagnostyczna zaczyna się właśnie od gabinetu szkolnego – jest to ogromne ważne w profilaktyce zdrowotnej. 

Autopromocja

Pielęgniarka szkolna a może higienistka?

W praktyce nazwy pielęgniarki i higienistki stosuje się zamiennie. Należy jednak pamiętać, że chociaż obowiązki obu specjalizacji są podobne różnią się one wykształceniem i zakresem uprawnień. 

Chcąc zostać higienistką należy posiadać wykształcenie średnie medyczne w zawodzie higienistki szkolnej bądź ukończoną szkołę policealną i uzyskanie dyplomu higienistki szkolnej. 

W przypadku pielęgniarki szkolnej, osoba taka musi posiadać wykształcenie wyższe (co najmniej licencjat z pielęgniarstwa), a także dodatkowo mieć ukończony kurs pielęgniarki środowiskowej, kurs nosi nazwę: “środowiska nauczania i wychowania dla pielęgniarek”. 

Kurs kwalifikacyjny dla pielęgniarek szkolnych 

Rolą szkolenia jest przygotowanie pielęgniarki do sprawowania opieki profilaktycznej nad uczniem w środowisku nauczania i wychowania. Mowa tutaj nie tylko o szkole, ale także o internacie bądź innej placówce oświatowej. Pielęgniarka przyuczana jest do współpracy z rodzicami i społecznością szkolną oraz lokalną. W trakcie trwania kursu realizuje się bloki nauczania zawierające wiadomości z zakresu: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • organizacji opieki profilaktycznej,
 • promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej,
 • medycyny i higieny szkolnej,
 • chorób i zaburzeń rozwoju dzieci i młodzieży,
 • opieki nad uczniami chorymi przewlekle oraz niepełnosprawnymi,
 • opieki nad uczniami z problemami społecznymi i chorobami cywilizacyjnymi,
 • pediatrii społecznej,
 • psychologii rozwojowej,
 • socjologii zdrowia i choroby.

Poruszane tematy charakteryzują się tym, że odnoszą się do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym  6-19 lat, bo to właśnie dla nich przyszła pielęgniarka szkolna będzie świadczyć pomoc i opiekę medyczną.

Gdzie można zdobyć odpowiednie kwalifikacje

Pielęgniarki chcące pracować w placówkach edukacyjnych mogą zdobywać potrzebne kompetencje poprzez skierowane do nich specjalne kursy. Obecnie jest wiele ośrodków zajmujących się tego typu szkoleniami, które organizują kursy i szkolenia dla personelu medycznego, również online.

Forma kształcenia, jaką jest nauczanie online (przez internet) ma wiele plusów. Przede wszystkim kursant nie musi dojeżdżać na zajęcia, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Ponadto swobodnie można sobie wybrać czas, jaki chce się przeznaczyć na naukę, co w przypadku pielęgniarki nie jest bez znaczenia. Wiadomo bowiem, jak są one zapracowane. Kurs pielęgniarki środowiskowej online nie różni się programem nauczania od kursów stacjonarnych, wzrasta natomiast komfort nauki, także dzięki odpowiednio opracowanym materiałom. 

Obowiązki pielęgniarki szkolnej 

Uzyskane w trakcie nauki kompetencje uprawniają pielęgniarki do opieki zdrowotnej nad dziećmi oraz młodzieżą w placówkach szkolnych. Świadczeń udzielają w szkolnych gabinetach profilaktyki zdrowotnej. W przypadku, gdy szkoła takiego lokalu nie posiada, miejscem jest przychodnia lub inny ośrodek zdrowia. 

Pielęgniarka szkolna pracuje od poniedziałku do piątku, w wymiarze czasu odpowiednim do typu szkoły, liczby i charakterystyki uczniów oraz z uwzględnieniem planu godzin lekcyjnych. Z reguły ilość uczniów na etat pielęgniarki szkolnej wynosi około 800 – szkoły podstawowe i liceum. W przypadku szkół zawodowych i techników liczba jest mniejsza i wynosi około 700 uczniów. Natomiast w szkołach specjalnych dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej wynosi w zależności od stopnia upośledzenia – 30 -150 uczniów.

Liczba godzin pracy pielęgniarki szkolnej stanowi nie mniej niż 3 razy w tygodniu, przez co najmniej 4 godziny dziennie.

Świadczenia pielęgniarki lub higienistki szkolnej

Do najważniejszych obowiązków pielęgniarki i higienistki szkolnej należy udzielanie pomocy w sytuacjach pogorszenia stanu zdrowia uczniów oraz w nagłych wypadkach. Ponadto zajmują się: 

 • wykonywaniem i interpretowaniem testów przesiewowych,
 • czynnym poradnictwem dla uczniów z problemami zdrowotnymi,
 • sprawowaniem opieki nad uczniami z chorobami przewlekłymi i niepełnosprawnością,
 • doradztwem dla dyrektora szkoły w sprawie warunków bezpieczeństwa uczniów, organizacji posiłków i warunków sanitarnych w szkole,
 • udziałem w planowaniu, realizacji i ocenie edukacji zdrowotnej,
 • edukacją w zakresie zdrowia jamy ustnej, w tym prowadzeniem grupowej profilaktyki fluorkowej metodą nadzorowanego szczotkowania zębów preparatami fluorkowymi 6 razy w roku.

Jakie są zarobki

Pielęgniarek i higienistek szkolnych jest zdecydowanie za mało. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest wynagrodzenie. Panie, które pracują, są przeważnie w wieku przedemerytalnym. Największy problem z pielęgniarkami szkolnymi jest w placówkach poniżej 100 uczniów.

Autopromocja

Średnie wynagrodzenie pielęgniarki w Polsce to 42 870 zł rocznie lub 21.98  zł na godzinę. Początkujące pielęgniarki na niższych stanowiskach zarabiają 36 104 zł rocznie, a osoby z większym doświadczeniem mogą zarabiać do 54 478 zł w skali roku. 

Jak podaje raport Sedlak&Sedlak, mediana miesięcznego wynagrodzenia na stanowisku higienistki szkolnej wynosi obecnie 4310 tys. zł brutto (3800 zł brutto w 2022 r.). Połowa higienistek zarabia od 3730 tys. zł do 5210 tys. zł brutto.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  REKLAMA

  Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

  W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

  Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

  Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

  Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

  Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

  Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca 2024 r. świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 12,12%

  Co roku ZUS waloryzuje wypłacane świadczenia emerytalno-rentowe. W 2024 r. waloryzacja nastąpi od 1 marca. Świadczenia wzrosną o 12,12%.

  REKLAMA

  Wielkanoc 2024 będzie krótsza niż zwykle

  Święta Wielkiej Nocy w 2024 r. będą trwać o godzinę krócej niż zwykle. Wielkanoc w tym roku przypada 31 marca. Jest to zarazem ostatnia niedziela marca; dzień, w którym przechodzimy na czas letni. 

  Premier odwołał szefa urzędu ds. kombatantów na wniosek Agnieszki Dziemianowicz-Bąk

  Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk został 20 lutego 2024 r. odwołany ze stanowiska. Taką decyzję podjął premier Donald Tusk na wniosek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Cztery dni wcześniej szefowa resortu skrytykowała Urząd za organizowanie wydarzeń upamiętniających Józefa Kurasia „Ognia” i Brygadę Świętokrzyską NSZ oraz zakazała takich działań.

  REKLAMA