REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Łatwiej znaleźć pracę w nowoczesnych firmach

Łatwiej znaleźć pracę w nowoczesnych firmach
Łatwiej znaleźć pracę w nowoczesnych firmach

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli szukasz pracy zgłoś się do firm z sektora tzw. Nowoczesnej Gospodarki. Choć w 2012 r. ogólnie na rynku pracy w Polsce panowała stagnacja, w Nowoczesnej Gospodarce zatrudnienie wzrosło o ponad 6 proc. Eksperci prognozują, że w 2013 r. tendencja wzrostowa zostanie utrzymana i uplasuje się na poziomie 5-10 proc.

Raport pt. „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce. Podsumowanie 2012 r. Prognozy na 2013 r.” przygotowany przez ekspertów ADP Polska wykazał, że powszechne informacje o trudnościach ze znalezieniem zatrudnienia nie sprawdzają się w przypadku innowacyjnych firm, często posiadających kapitał zagraniczny i stosujących zaawansowane technologicznie narzędzia.

Autopromocja

Firmy te, będące awangardą biznesu, nawet w obliczu niepewnej sytuacji makroekonomicznej stawiają na rozwój, inwestycje i wzmocnienia kadrowe. W tej grupie przedsiębiorstw nie należy zatem obawiać się zamrożenia rekrutacji ani masowych redukcji etatów. Wręcz przeciwnie, przedstawiciele firm z sektora Nowoczesnej Gospodarki planują dalszy wzrost zatrudnienia w nadchodzących kwartałach. Spodziewać można się uelastycznienia form zatrudnienia, związanego z koniecznością adaptacji do zmieniających się warunków ekonomicznych.

Ponad 6 proc. wzrost zatrudnienia

Jak wynika z raportu ADP Polska, w II poł. 2012 r. firmy z sektora Nowoczesnej Gospodarki zwiększyły zatrudnienie o 6,23 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2011 r. Największy wzrost – na poziomie 6,52 proc. – odnotowano
w dużych firmach (>500 pracowników).

Jednak niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa, dane wskazują na większe możliwości znalezienia zatrudnienia w innowacyjnych przedsiębiorstwach w porównaniu do całego rynku. Statystyki GUS, badające ogół rynku, wskazują bowiem na stagnację na rynku pracy (oscylują wokół 0 proc.). Eksperci prognozują dalszy wzrost zatrudnienia w sektorze Nowoczesnej Gospodarki w 2013 r. Mimo różnic w szczegółowych prognozach, eksperci są zgodni, że w 2013 r. wzrost zatrudnienia w sektorze Nowoczesnej Gospodarki wyniesie 5-10 proc. w porównaniu do 2012 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podróże służbowe 2013

Ordynacja podatkowa 2013 - zmiany i nowości

Już od wielu lat obserwujemy znaczny wzrost zatrudnienia w sektorze Nowoczesnej Gospodarki w porównaniu do ogółu rynku. Nic nie wskazuje na zmianę tego trendu. Prognozuję, że tegoroczny wzrost zatrudnienia w firmach z sektora Nowoczesnej Gospodarki wyniesie ok. 5 proc. – mówi Przemysław Budzbon, Dyrektor Zarządzający ADP Polska.

Rzeczywiście sektor Nowoczesnej Gospodarki rozwija się bardzo dynamicznie. Występują w nim również największe braki kadrowe, które powodują szybki wzrost płac. Prognozuję, że w 2013 r. trendy te się nie zmienią – potwierdza Dominika Staniewicz, ekspert Business Centre Club oraz Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

We wszystkich kwartałach 2012 r. wzrost zatrudnienia w Nowoczesnej Gospodarce był znacznie wyższy w porównaniu do całego rynku (dane GUS). W szczytowym okresie, I kw. 2012 r. (vs I kw. 2011 r.), zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce wzrosło o 13,06 proc. (16,12 proc. w firmach usługowych) w porównaniu do 0,19 proc. dla całego rynku.

Wzrost zatrudnienia w firmach sektora Nowoczesnej Gospodarki to trwały trend, odzwierciedlający kierunek rozwoju przedsiębiorczości obrany już w latach 80. W 2013 r. nie powinien być mniejszy niż 10 proc. Warto również mieć na uwadze, że dynamika zatrudnienia drugiego półrocza jest z reguły podporządkowana krótkookresowym celom biznesowym. Można zatem przewidywać, że krzywe wzrostu ukształtują się podobnie, jak w 2012 r. – pracodawcy będą zatrudniać więcej w pierwszym półroczu i mniej w drugim – mówi Anna Sokołowska, ekspert rynku pracy, HR Partner, ADP Polska.

Utrzymującym się trendem jest też uelastycznianie form zatrudnienia, głównie poprzez outsourcing oraz pracę czasową. Nie należy się co prawda spodziewać gwałtownych ruchów redukcyjnych, jednak w firmach produkcyjnych może nastąpić przesunięcie zatrudnienia do form pracy czasowej oraz dostosowanie do niższych zamówień – mówi Andrzej Nitecki, Dyrektor Departamentu Zarządzania Personelem, Stora Enso.

Firmy usługowe najczęściej poszukiwały pracowników

Jak wynika z raportu, najłatwiej było znaleźć zatrudnienie w sektorze Nowoczesnej Gospodarki w dużej firmie usługowej. W II poł. 2012 r. w firmach z branży usługowej zatrudnienie wzrosło o 7,82 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2011 r. W dużych firmach z branży usługowej wzrost był niemal dwukrotnie wyższy (8,43 proc.) niż w małych i średnich firmach (4,88 proc.).

Wyniki badania ADP Polska dotyczące wzrostu zatrudnienia w branży usługowej w pełni pokrywają się z sytuacją kadrową w firmie AmRest. Nieustannie się rozwijamy. Dlatego stale monitorujemy rynek pracy i wzmacniamy kadrę. W 2013 r. planujemy ok. 8-10 proc. wzrost zatrudnienia związany bezpośrednio z rozwojem organicznym w Polsce – prognozuje Michał Szot, Employee Relation & Rewards Director, AmRest.

Pełna wersja raportu ADP Polska dostępna jest na stronie http://www.adp.pl/assets/vfs/Site-20/ADP-Polska-Zatrudnienie-w-Nowoczesnej-Gospodarce-Podsumowanie-2012-Prognozy-2013-RAPORT.PDF. Raport ADP Polska stanowi kompleksową analizę rynku pracy w firmach sektora Nowoczesnej Gospodarki w odniesieniu do danych dla całego rynku. Jest pierwszym z cyklu raportów dedykowanych sektorowi Nowoczesnej Gospodarki, które będą przygotowywane przez ADP Polska cyklicznie – w formie podsumowań kwartalnych i rocznych.

Analiza powstała w oparciu o doświadczenia i metodykę opracowaną przez ekspertów ADP w USA. Zestawienia statystyczne dot. rynku pracy największej gospodarki świata publikowane są na amerykańskim rynku od ponad 20 lat. National Employment Report® przygotowywany przez ekspertów ADP oraz agencji ratingowej Moody’s każdego miesiąca jest najbardziej wyczekiwaną publikacją dot. zatrudnienia w USA, porównywalną do danych przedstawianych przez U.S. Bureau of Labor Statistics (amerykański odpowiednik GUS).


O raporcie ADP Polska:

Raport „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce. Podsumowanie 2012 r. Prognozy na 2013 r.” został opracowany przez ekspertów ADP Polska w oparciu o rzeczywiste dane dotyczące poziomu zatrudnienia klientów firmy w okresie Q4 2010
– Q4 2012. Dane te zostały zestawione z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, reprezentującymi całość rynku zatrudnienia w Polsce, za okres Q4 2010 – Q3 2012. Próba badawcza to ponad 100 firm korzystających z usług ADP Polska, w tym 1/3 firm produkcyjnych, 2/3 firm usługowych oraz ok. 100 tys. obsługiwanych pracowników w ciągu miesiąca. Wśród przebadanych branż należy wymienić: retail, usługi, produkcja, telekomunikacja i IT, finanse, farmacja.

ADP w Polsce:                

ADP Polska jest największą na polskim rynku firmą specjalizującą się w usługach outsourcingu kadrowo-płacowego, będąc jednocześnie częścią światowego lidera w tym obszarze – Automatic Data Processing (ADP). Spółka jest obecna na polskim rynku od 15 lat. Świadczy kompleksowe usługi kadrowo-płacowe poprzez sieć oddziałów zlokalizowanych w Warszawie, Wrocławiu, Bydgoszczy i Bielsku-Białej. Firma zatrudnia 230 pracowników. Z jej usług korzysta ponad 100 przedsiębiorstw, zatrudniających ok. 100 tys. pracowników. ADP Polska jest wiodącym konsultantem zarządów firm, specjalizującym się w dostarczaniu rozwiązań w obszarze profesjonalizacji procesów kadrowych i płacowych w Polsce, który regularnie podlega audytowi według amerykańskiego standardu SAS 70 Type 2 (obecnie ISAE 3402 lub SSAE16).

ADP na świecie:

Automatic Data Processing (ADP) jest światowym liderem rynku usług outsourcingu naliczania wynagrodzeń i administracji kadr. Firma powstała w 1949 r. w New Jersey w Stanach Zjednoczonych. Od 1961 r. jest notowana na Giełdzie Nowojorskiej, a od 2008 r. na NASDAQ. ADP jest jednym z czterech amerykańskich przedsiębiorstw, które otrzymały ocenę „AAA” w ratingach agencji Standard & Poor's oraz Moody's. Firma zdobyła zaufanie blisko 600 tys. klientów. ADP osiąga roczne przychody w wysokości ok. 10 mld USD i zatrudnia ponad 47 tys. pracowników na świecie. Z usług świadczonych przez ADP korzysta co miesiąc ponad 50 mln pracowników. Firma zajmuje 269. miejsce na liście Fortune 500.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Okazjonalna praca zdalna. Pracodawca nie zapewni narzędzi pracy ani nie poniesie kosztów

  Okazjonalna praca zdalna może być wykonywana na wniosek pracownika. Przepisy regulują ten rodzaj pracy zdalnej w sposób specyficzny. W szczególności zakres obowiązków, jakie obciążają pracodawcę jest węższy niż w pozostałych przypadkach pracy zdalnej. 

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy - bez wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zawsze?

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy w pewnych aspektach jest inaczej regulowany przez Kodeks pracy. Pracownikom tym nie przysługuje prawo do rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Są jednak sytuacje, gdy pracownik zarządzający taką rekompensatę otrzyma.

  4-dniowy tydzień pracy - badanie opinii polskich pracodawców

  4-dniowy tydzień pracy dla niektórych pracodawców jest niewykonalny ze względu na specyfikę branży. Sprawdź, którzy pracodawcy rozważają 4-dniowy tydzień pracy dla swoich pracowników.

  PFRON dofinansuje nawet 85% ceny zakupu samochodu. Masz pytania? Zadzwoń do PFRON!

  Od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 można składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON do ceny zakupu samochodu osobowego. Pracownicy PFRON udzielą odpowiedzi na pytania zainteresowanych. Przedstawiamy listę numerów telefonów do Oddziałów PFRON.

  REKLAMA

  Wyższe emerytury, renty, dodatki z KRUS już od 1 marca 2024 r.

  Już od jutra, 1 marca 2024 roku, emerytury i renty z KRUS będą wyższe. Podwyżka dotknie również takich świadczeń KRUS: najniższa emerytura, emerytura matczyna, świadczenie dla sołtysa, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, świadczenia wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz dodatki do emerytur np. dodatek pielęgnacyjny.

  Ponad 15160 tys. osób pracowało w Polsce we wrześniu 2023 r. GUS podał dane

  Według stanu na ostatni dzień września 2023 r. 15160,3 tys. osób pracowało w gospodarce narodowej. Było to o 58,1 tys. osób więcej niż w sierpniu 2023 r. Średnia wieku pracujących wyniosła – jak w poprzednich miesiącach – 42,6 roku, a mediana wieku – 42,0 lata. Dane dotyczące średniej wieku i mediany wieku pracujących były podobne dla kobiet jak i mężczyzn. Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący sytuacji na rynku pracy we wrześniu 2023 r. 

  Bezrobocie będzie wzrastać tylko sezonowo. Wskaźnik Rynku Pracy poszedł w górę

  Wskaźnik Rynku Pracy wzrósł w lutym 2024 r. do 67,7 pkt. z 67,5 pkt. w stosunku do stycznia. Wskaźnik ten informuje, jak wielkość bezrobocia będzie zmieniała się w przyszłości. Stopa bezrobocia wzrosła w styczniu 2024 r. do 5,4 proc., miesiąc wcześniej była o 0,3 pkt. proc. niższa. Zdaniem ekspertów Biura Inwestycji i Ekonomicznych Cykli wzrost bezrobocia ma charakter sezonowy.

  Od 1 marca 2024 r. wynagrodzenie pracowników młodocianych wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wynagrodzenie pracowników młodocianych odbywających naukę zawodu oraz przyuczanych do wykonywania określonej pracy. Wysokość ich wynagrodzenia wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł.

  REKLAMA

  Uwaga! 3065,16 zł – tyle od 1 marca 2024 r. pracodawca wpłaci co miesiąc na PFRON za pracownika

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wysokość miesięcznej wpłaty na PFRON. Pracodawcy wpłacą 3065,16 zł składki za pracownika.

  Niezależni konsultanci cenią sobie możliwość wyboru miejsca pracy i stawkę godzinową. Na brak ofert pracy nie narzekają

  Aż 80 proc. niezależnych konsultantów nie jest skłonnych zrezygnować ze swojej niezależności na poczet zatrudnienia w pełnym wymiarze godzinowym, również w czasach niepewności gospodarczej i wysokich stóp procentowych.

  REKLAMA