REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Łatwiej znaleźć pracę w nowoczesnych firmach

Subskrybuj nas na Youtube
Łatwiej znaleźć pracę w nowoczesnych firmach
Łatwiej znaleźć pracę w nowoczesnych firmach

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli szukasz pracy zgłoś się do firm z sektora tzw. Nowoczesnej Gospodarki. Choć w 2012 r. ogólnie na rynku pracy w Polsce panowała stagnacja, w Nowoczesnej Gospodarce zatrudnienie wzrosło o ponad 6 proc. Eksperci prognozują, że w 2013 r. tendencja wzrostowa zostanie utrzymana i uplasuje się na poziomie 5-10 proc.

Raport pt. „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce. Podsumowanie 2012 r. Prognozy na 2013 r.” przygotowany przez ekspertów ADP Polska wykazał, że powszechne informacje o trudnościach ze znalezieniem zatrudnienia nie sprawdzają się w przypadku innowacyjnych firm, często posiadających kapitał zagraniczny i stosujących zaawansowane technologicznie narzędzia.

REKLAMA

Firmy te, będące awangardą biznesu, nawet w obliczu niepewnej sytuacji makroekonomicznej stawiają na rozwój, inwestycje i wzmocnienia kadrowe. W tej grupie przedsiębiorstw nie należy zatem obawiać się zamrożenia rekrutacji ani masowych redukcji etatów. Wręcz przeciwnie, przedstawiciele firm z sektora Nowoczesnej Gospodarki planują dalszy wzrost zatrudnienia w nadchodzących kwartałach. Spodziewać można się uelastycznienia form zatrudnienia, związanego z koniecznością adaptacji do zmieniających się warunków ekonomicznych.

Ponad 6 proc. wzrost zatrudnienia

REKLAMA

Jak wynika z raportu ADP Polska, w II poł. 2012 r. firmy z sektora Nowoczesnej Gospodarki zwiększyły zatrudnienie o 6,23 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2011 r. Największy wzrost – na poziomie 6,52 proc. – odnotowano
w dużych firmach (>500 pracowników).

Jednak niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa, dane wskazują na większe możliwości znalezienia zatrudnienia w innowacyjnych przedsiębiorstwach w porównaniu do całego rynku. Statystyki GUS, badające ogół rynku, wskazują bowiem na stagnację na rynku pracy (oscylują wokół 0 proc.). Eksperci prognozują dalszy wzrost zatrudnienia w sektorze Nowoczesnej Gospodarki w 2013 r. Mimo różnic w szczegółowych prognozach, eksperci są zgodni, że w 2013 r. wzrost zatrudnienia w sektorze Nowoczesnej Gospodarki wyniesie 5-10 proc. w porównaniu do 2012 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podróże służbowe 2013

Ordynacja podatkowa 2013 - zmiany i nowości

Już od wielu lat obserwujemy znaczny wzrost zatrudnienia w sektorze Nowoczesnej Gospodarki w porównaniu do ogółu rynku. Nic nie wskazuje na zmianę tego trendu. Prognozuję, że tegoroczny wzrost zatrudnienia w firmach z sektora Nowoczesnej Gospodarki wyniesie ok. 5 proc. – mówi Przemysław Budzbon, Dyrektor Zarządzający ADP Polska.

REKLAMA

Rzeczywiście sektor Nowoczesnej Gospodarki rozwija się bardzo dynamicznie. Występują w nim również największe braki kadrowe, które powodują szybki wzrost płac. Prognozuję, że w 2013 r. trendy te się nie zmienią – potwierdza Dominika Staniewicz, ekspert Business Centre Club oraz Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

We wszystkich kwartałach 2012 r. wzrost zatrudnienia w Nowoczesnej Gospodarce był znacznie wyższy w porównaniu do całego rynku (dane GUS). W szczytowym okresie, I kw. 2012 r. (vs I kw. 2011 r.), zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce wzrosło o 13,06 proc. (16,12 proc. w firmach usługowych) w porównaniu do 0,19 proc. dla całego rynku.

Wzrost zatrudnienia w firmach sektora Nowoczesnej Gospodarki to trwały trend, odzwierciedlający kierunek rozwoju przedsiębiorczości obrany już w latach 80. W 2013 r. nie powinien być mniejszy niż 10 proc. Warto również mieć na uwadze, że dynamika zatrudnienia drugiego półrocza jest z reguły podporządkowana krótkookresowym celom biznesowym. Można zatem przewidywać, że krzywe wzrostu ukształtują się podobnie, jak w 2012 r. – pracodawcy będą zatrudniać więcej w pierwszym półroczu i mniej w drugim – mówi Anna Sokołowska, ekspert rynku pracy, HR Partner, ADP Polska.

Utrzymującym się trendem jest też uelastycznianie form zatrudnienia, głównie poprzez outsourcing oraz pracę czasową. Nie należy się co prawda spodziewać gwałtownych ruchów redukcyjnych, jednak w firmach produkcyjnych może nastąpić przesunięcie zatrudnienia do form pracy czasowej oraz dostosowanie do niższych zamówień – mówi Andrzej Nitecki, Dyrektor Departamentu Zarządzania Personelem, Stora Enso.

Firmy usługowe najczęściej poszukiwały pracowników

Jak wynika z raportu, najłatwiej było znaleźć zatrudnienie w sektorze Nowoczesnej Gospodarki w dużej firmie usługowej. W II poł. 2012 r. w firmach z branży usługowej zatrudnienie wzrosło o 7,82 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2011 r. W dużych firmach z branży usługowej wzrost był niemal dwukrotnie wyższy (8,43 proc.) niż w małych i średnich firmach (4,88 proc.).

Wyniki badania ADP Polska dotyczące wzrostu zatrudnienia w branży usługowej w pełni pokrywają się z sytuacją kadrową w firmie AmRest. Nieustannie się rozwijamy. Dlatego stale monitorujemy rynek pracy i wzmacniamy kadrę. W 2013 r. planujemy ok. 8-10 proc. wzrost zatrudnienia związany bezpośrednio z rozwojem organicznym w Polsce – prognozuje Michał Szot, Employee Relation & Rewards Director, AmRest.

Pełna wersja raportu ADP Polska dostępna jest na stronie http://www.adp.pl/assets/vfs/Site-20/ADP-Polska-Zatrudnienie-w-Nowoczesnej-Gospodarce-Podsumowanie-2012-Prognozy-2013-RAPORT.PDF. Raport ADP Polska stanowi kompleksową analizę rynku pracy w firmach sektora Nowoczesnej Gospodarki w odniesieniu do danych dla całego rynku. Jest pierwszym z cyklu raportów dedykowanych sektorowi Nowoczesnej Gospodarki, które będą przygotowywane przez ADP Polska cyklicznie – w formie podsumowań kwartalnych i rocznych.

Analiza powstała w oparciu o doświadczenia i metodykę opracowaną przez ekspertów ADP w USA. Zestawienia statystyczne dot. rynku pracy największej gospodarki świata publikowane są na amerykańskim rynku od ponad 20 lat. National Employment Report® przygotowywany przez ekspertów ADP oraz agencji ratingowej Moody’s każdego miesiąca jest najbardziej wyczekiwaną publikacją dot. zatrudnienia w USA, porównywalną do danych przedstawianych przez U.S. Bureau of Labor Statistics (amerykański odpowiednik GUS).


O raporcie ADP Polska:

Raport „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce. Podsumowanie 2012 r. Prognozy na 2013 r.” został opracowany przez ekspertów ADP Polska w oparciu o rzeczywiste dane dotyczące poziomu zatrudnienia klientów firmy w okresie Q4 2010
– Q4 2012. Dane te zostały zestawione z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, reprezentującymi całość rynku zatrudnienia w Polsce, za okres Q4 2010 – Q3 2012. Próba badawcza to ponad 100 firm korzystających z usług ADP Polska, w tym 1/3 firm produkcyjnych, 2/3 firm usługowych oraz ok. 100 tys. obsługiwanych pracowników w ciągu miesiąca. Wśród przebadanych branż należy wymienić: retail, usługi, produkcja, telekomunikacja i IT, finanse, farmacja.

ADP w Polsce:                

ADP Polska jest największą na polskim rynku firmą specjalizującą się w usługach outsourcingu kadrowo-płacowego, będąc jednocześnie częścią światowego lidera w tym obszarze – Automatic Data Processing (ADP). Spółka jest obecna na polskim rynku od 15 lat. Świadczy kompleksowe usługi kadrowo-płacowe poprzez sieć oddziałów zlokalizowanych w Warszawie, Wrocławiu, Bydgoszczy i Bielsku-Białej. Firma zatrudnia 230 pracowników. Z jej usług korzysta ponad 100 przedsiębiorstw, zatrudniających ok. 100 tys. pracowników. ADP Polska jest wiodącym konsultantem zarządów firm, specjalizującym się w dostarczaniu rozwiązań w obszarze profesjonalizacji procesów kadrowych i płacowych w Polsce, który regularnie podlega audytowi według amerykańskiego standardu SAS 70 Type 2 (obecnie ISAE 3402 lub SSAE16).

ADP na świecie:

Automatic Data Processing (ADP) jest światowym liderem rynku usług outsourcingu naliczania wynagrodzeń i administracji kadr. Firma powstała w 1949 r. w New Jersey w Stanach Zjednoczonych. Od 1961 r. jest notowana na Giełdzie Nowojorskiej, a od 2008 r. na NASDAQ. ADP jest jednym z czterech amerykańskich przedsiębiorstw, które otrzymały ocenę „AAA” w ratingach agencji Standard & Poor's oraz Moody's. Firma zdobyła zaufanie blisko 600 tys. klientów. ADP osiąga roczne przychody w wysokości ok. 10 mld USD i zatrudnia ponad 47 tys. pracowników na świecie. Z usług świadczonych przez ADP korzysta co miesiąc ponad 50 mln pracowników. Firma zajmuje 269. miejsce na liście Fortune 500.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zatrudnianie cudzoziemców w 2025 roku [Przewodnik i zmiany krok po kroku]

W dobie globalizacji coraz więcej polskich firm sięga po talenty spoza kraju. Od 1 czerwca 2025 r. proces zatrudniania cudzoziemców zostanie zmodernizowany i w pełni zdigitalizowany dzięki nowej ustawie z 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom. Choć formalności nadal wymagają precyzji, są prostsze, szybsze i dostępne online.

Pracownicy teraz: praca bez poczucia sensu nie daje satysfakcji

Według 91 proc. polskich „zetek” i millenialsów praca bez poczucia sensu nie daje satysfakcji. Wśród priorytetów młodych pracowników są także niezależność finansowa i work-life balance. Jeśli te warunki nie są spełniane, potrafią oni zrezygnować z pracy i szukać nowego pracodawcy.

Dobre samopoczucie w miejscu pracy, to kluczowe oczekiwanie najmłodszych pracowników czyli Zetek

Dla Zetek pracowników w pracy ważna jest równowaga między życiem zawodowym i prywatnym. Otwarta komunikacja z przełożonym, równowaga między życiem zawodowym i prywatnym oraz stabilność zawodowa - to wartości, którymi najczęściej kierują się przedstawiciele pokolenia Z przy wyborze pracodawcy.

Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

REKLAMA

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

REKLAMA

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

REKLAMA