| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop wypoczynkowy dla pracownika po stażu absolwenckim

Urlop wypoczynkowy dla pracownika po stażu absolwenckim

Zatrudniliśmy od 1 lipca br. pracownika, który odbywał u nas w zeszłym roku staż absolwencki na podstawie skierowania z urzędu pracy. Pracownik był na stażu w naszej firmie przez 6 miesięcy. Poza tym stażem pracownik nigdzie nie pracował. Jak w takim przypadku naliczać mu urlop wypoczynkowy? Czy jeśli odbywał on staż w ubiegłym roku, to obecnie nabywa prawo do urlopu na ogólnych zasadach, czyli od pierwszego dnia zatrudnienia, proporcjonalnie za okres ustalony w umowie o pracę?

Państwa pracownik nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego po każdym przepracowanym miesiącu w wymiarze 1,66 dnia (1/12 x 20 dni). Należy go bowiem traktować jak pracownika podejmującego pierwszą pracę w życiu.

UZASADNIENIE

Okres odbywania stażu na podstawie skierowania z urzędu pracy, za który stażysta otrzymywał stypendium, zalicza mu się do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych (art. 79 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy). Jednak okresu pobierania stypendium przez stażystę nie wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego. Powinni Państwo zaliczyć stażyście 6-miesięczny okres odbywania stażu absolwenckiego (pod warunkiem, że za ten czas pobierał stypendium) jedynie do stażu urlopowego. Za okres stażu absolwenckiego Państwa pracownik nie nabył prawa do urlopu wypoczynkowego. Nie mogą Państwo zatem naliczać pracownikowi urlopu wypoczynkowego tak, jak w przypadku pracownika podejmującego kolejną pracę. Stanowisko takie potwierdził Departament Prawny Głównego Inspektoratu Pracy w piśmie z lipca 2007 r. (nr GNP-110-4560/07/PE).

WAŻNE!

Okres pobierania stypendium w czasie odbywania stażu absolwenckiego należy zaliczyć pracownikowi do stażu urlopowego.

Jeżeli Państwa pracownik ukończył studia wyższe, to ma łącznie 8,5 roku stażu (8 lat z tytułu ukończenia studiów i 6 miesięcy stażu absolwenckiego). Wymiar urlopu takiego pracownika wynosi 20 dni na cały rok kalendarzowy.

Natomiast naliczając pracownikowi urlop wypoczynkowy należy go traktować jak osobę podejmującą pierwszą pracę. Prawo do urlopu wypoczynkowego pracownik będzie nabywał po przepracowaniu każdego miesiąca w wymiarze 1,66 dnia (1/12 x 20 dni) bez zaokrąglania do pełnych dni. Nie ma bowiem przepisów, które pozwalałyby w tym przypadku na dokonanie zaokrąglenia.

Stażysta uzyskuje prawo do 2 dni wolnych za każde 30 dni kalendarzowe odbywania stażu (art. 53 ust. 7a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy). Nie nabywa on zatem w czasie stażu prawa do urlopu wypoczynkowego w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy, tylko do dni wolnych. Przy ustalaniu uprawnień urlopowych pracownika nie ma znaczenia, że za czas odbywania stażu nabył on prawo do dni wolnych.

Wymiar urlopu, jaki będzie nabywał Państwa pracownik po każdym miesiącu pracy (1,66 dnia), trzeba przeliczyć na godziny i minuty przyjmując, że 1 dzień urlopu to 8 godzin (art. 1542 § 2 Kodeksu pracy). Pracownik za każdy miesiąc pracy uzyska 13 godz. i 17 minut urlopu wypoczynkowego (1,66 dnia x 8 godz. = 13,28 godz., 0,28 x 60 minut = 17 minut). Nie ma przeszkód, aby pracodawca zaokrąglił wymiar tego urlopu do pełnych dni i naliczał pracownikowi 2 dni urlopu za każdy przepracowany miesiąc. Prawo do urlopu wypoczynkowego na ogólnych zasadach pracownik nabędzie dopiero od 1 stycznia 2012 r.

Podstawa prawna

  • art. 53 ust. 7a, art. 79 ust. 1, ust. 2 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.),
  • art. 153, art. 154, art. 1541, art. 1542 § 2 Kodeksu pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »