Kategorie

Urlop wypoczynkowy dla pracownika po stażu absolwenckim

Marek Skałkowski
Zatrudniliśmy od 1 lipca br. pracownika, który odbywał u nas w zeszłym roku staż absolwencki na podstawie skierowania z urzędu pracy. Pracownik był na stażu w naszej firmie przez 6 miesięcy. Poza tym stażem pracownik nigdzie nie pracował. Jak w takim przypadku naliczać mu urlop wypoczynkowy? Czy jeśli odbywał on staż w ubiegłym roku, to obecnie nabywa prawo do urlopu na ogólnych zasadach, czyli od pierwszego dnia zatrudnienia, proporcjonalnie za okres ustalony w umowie o pracę?

Państwa pracownik nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego po każdym przepracowanym miesiącu w wymiarze 1,66 dnia (1/12 x 20 dni). Należy go bowiem traktować jak pracownika podejmującego pierwszą pracę w życiu.

UZASADNIENIE

Okres odbywania stażu na podstawie skierowania z urzędu pracy, za który stażysta otrzymywał stypendium, zalicza mu się do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych (art. 79 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy). Jednak okresu pobierania stypendium przez stażystę nie wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego. Powinni Państwo zaliczyć stażyście 6-miesięczny okres odbywania stażu absolwenckiego (pod warunkiem, że za ten czas pobierał stypendium) jedynie do stażu urlopowego. Za okres stażu absolwenckiego Państwa pracownik nie nabył prawa do urlopu wypoczynkowego. Nie mogą Państwo zatem naliczać pracownikowi urlopu wypoczynkowego tak, jak w przypadku pracownika podejmującego kolejną pracę. Stanowisko takie potwierdził Departament Prawny Głównego Inspektoratu Pracy w piśmie z lipca 2007 r. (nr GNP-110-4560/07/PE).

WAŻNE!

Okres pobierania stypendium w czasie odbywania stażu absolwenckiego należy zaliczyć pracownikowi do stażu urlopowego.

Jeżeli Państwa pracownik ukończył studia wyższe, to ma łącznie 8,5 roku stażu (8 lat z tytułu ukończenia studiów i 6 miesięcy stażu absolwenckiego). Wymiar urlopu takiego pracownika wynosi 20 dni na cały rok kalendarzowy.

Reklama

Natomiast naliczając pracownikowi urlop wypoczynkowy należy go traktować jak osobę podejmującą pierwszą pracę. Prawo do urlopu wypoczynkowego pracownik będzie nabywał po przepracowaniu każdego miesiąca w wymiarze 1,66 dnia (1/12 x 20 dni) bez zaokrąglania do pełnych dni. Nie ma bowiem przepisów, które pozwalałyby w tym przypadku na dokonanie zaokrąglenia.

Stażysta uzyskuje prawo do 2 dni wolnych za każde 30 dni kalendarzowe odbywania stażu (art. 53 ust. 7a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy). Nie nabywa on zatem w czasie stażu prawa do urlopu wypoczynkowego w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy, tylko do dni wolnych. Przy ustalaniu uprawnień urlopowych pracownika nie ma znaczenia, że za czas odbywania stażu nabył on prawo do dni wolnych.

Wymiar urlopu, jaki będzie nabywał Państwa pracownik po każdym miesiącu pracy (1,66 dnia), trzeba przeliczyć na godziny i minuty przyjmując, że 1 dzień urlopu to 8 godzin (art. 1542 § 2 Kodeksu pracy). Pracownik za każdy miesiąc pracy uzyska 13 godz. i 17 minut urlopu wypoczynkowego (1,66 dnia x 8 godz. = 13,28 godz., 0,28 x 60 minut = 17 minut). Nie ma przeszkód, aby pracodawca zaokrąglił wymiar tego urlopu do pełnych dni i naliczał pracownikowi 2 dni urlopu za każdy przepracowany miesiąc. Prawo do urlopu wypoczynkowego na ogólnych zasadach pracownik nabędzie dopiero od 1 stycznia 2012 r.

Podstawa prawna

 • art. 53 ust. 7a, art. 79 ust. 1, ust. 2 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.),
 • art. 153, art. 154, art. 1541, art. 1542 § 2 Kodeksu pracy.
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?