REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Praca zdalna w ciąży - wniosek
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wniosek o pracę zdalną w ciąży składa się na podstawie art. 6719 § 6 KP. Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży? Przedstawiamy wzór wniosku o pracę zdalną dla pracownicy w ciąży składany w trybie uprzywilejowanym. 
rozwiń >

Praca zdalna w ciąży – porozumienie z pracodawcą

Praca zdalna jest niewątpliwie wielkim udogodnieniem dla kobiet w ciąży, szczególnie w ostatnim trymestrze. Może stanowić również rozwiązanie dla pracownic w ciąży, które przy normalnym toku pracy ze względu na problemy zdrowotne, musiałyby iść na zwolnienie lekarskie. Aby temu zapobiec albo przedłużyć obecność kobiety ciężarnej w pracy, pracodawcy mogą sami proponować pracownicom pracę z domu (szczególnie jeśli jest to praca biurowa). Zgodnie bowiem ze zwykłym trybem przechodzenia na pracę zdalną zawsze w ciągu zatrudnienia strony stosunku pracy mogą się w tej kwestii ze sobą porozumieć.

REKLAMA

Autopromocja
Ważne

Jakie prawa kobieta w ciąży ma w pracy? Przeczytaj artykuł: Prawa kobiet w pracy w okresie ciąży i macierzyństwa

Praca zdalna okazjonalna także dla kobiety w ciąży

Warto również wspomnieć w tym miejscu o pracy zdalnej okazjonalnej, z której kobieta w ciąży również może korzystać. W skrócie to 24 dni pracy zdalnej w roku kalendarzowym. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Wniosek o pracę zdalną okazjonalną – wzór

Praca zdalna dla kobiet w ciąży – art. 6719 § 6 KP

Dodatkowo, kobieta ciężarna jest w Kodeksie pracy traktowana w sposób uprzywilejowany. Należy również do grupy pracowników, którzy mogą wnioskować o pracę zdalną na podstawie art. 6719 § 6 KP. W trakcie zatrudnienia strony stosunku pracy mogą porozumieć się co do wykonywania pracy w formie zdalnej (tzw. home office lub praca z domu). Uprzywilejowana pozycja kobiety w ciąży polega na tym, że pracodawca jest obowiązany uwzględnić jej wniosek o pracę zdalną złożony na podstawie wspomnianego przepisu Kodeksu pracy. Warto podkreślić, że w ramach tego przepisu można ubiegać się o pracę zdalną całkowitą, a także o pracę zdalną hybrydową.

Wniosek o pracę zdalną w ciąży – wzór do pobrania

  1. Przedstawiamy wzór wniosku o pracę zdalną całkowitą dla pracownicy w ciąży
Wniosek o pracę zdalną w ciąży wzór infor

Wniosek o całkowitą pracę zdalną w ciąży - wzór Infor

 

Infor.pl

Pobierz: doc, pdf

2. Drugi wzór zawiera wniosek o pracę zdalną hybrydową dla kobiety w ciąży.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
wniosek o pracę zdalną hybrydową w ciąży wzór

Wniosek o pracę zdalną hybrydową w ciąży - wzór Infor

 

Infor.pl

Pobierz: doc, pdf

Praca zdalna kobiety w ciąży – czy pracodawca może odmówić?

Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży? Skoro wniosek o pracę zdalną składany jest przez kobietę ciężarną w trybie uprzywilejowanym, to czy nie powinien być obowiązkowo przyjęty przez pracodawcę? Zasadą jest akceptacja wniosku, mimo wszystko Kodeks pracy przewiduje dwie sytuacje, kiedy pracodawca może odmówić pracy zdalnej.

Kodeks pracy w art. 6719 § 6 wymienia dwie okoliczności, które usprawiedliwiają odrzucenie wniosku o pracę zdalną dla kobiety w ciąży przez pracodawcę. Dotyczą przypadku, kiedy:

  1. praca zdalna pracownicy w ciąży jest niemożliwa ze względu na organizację pracy w firmie
  2. praca zdalna pracownicy w ciąży jest niemożliwa ze względu na rodzaj wykonywanej przez nią pracy.

O ile drugi punkt jest w miarę klarowny, o tyle pierwszy może budzić wiele wątpliwości. Pracownica ciężarna raczej nie zawnioskuje o pracę zdalną, jeśli charakter jej pracy nie pozwala na wykonywanie jej z domu. Oczywiste jest, że pracodawca odmówi pracy zdalnej kobiecie będącej ekspedientką w sklepie spożywczym. 

Czy pracodawca może zgodzić się na pracę zdalną kobiety, która kilka razy w tygodniu w ramach swojej pracy musi korzystać ze sprzętu, który znajduje się w zakładzie pracy? Wydaje się, że jest to do pogodzenia, o ile pracownica będąca w ciąży złoży wniosek o pracę zdalną hybrydową. Wówczas podczas dni pracy stacjonarnej będzie korzystała ze sprzętu firmowego, a w pozostałe dni wykona prace niewymagające jej stawiennictwa w firmie.

Odmowa pracy zdalnej kobiety w ciąży – obowiązek podania przyczyny

Jeśli pracodawca otrzymał wniosek złożony na podstawie art. 6719 § 6  KP i decyduje o odrzuceniu prośby o pracę zdalną, ma obowiązek podania pracownicy ciężarnej przyczyny odmowy. Przepisy dopuszczają wersję papierową lub elektroniczną. Pracodawca na poinformowanie o powodzie odrzucenia wniosku ma tylko 7 dni roboczych od dnia złożenia wniosku. Zaleca się ostrożność i odrzucanie tylko tych wniosków, które są rzeczywiście niemożliwe do przyjęcia ze względu na przyczyny podane w kodeksie. Brak akceptacji prośby o pracę zdalną musi być również dobrze uargumentowany. W przeciwnym razie można narazić się na zarzut naruszenia przepisów prawa pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku - to postulat wszystkich związkowców. Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

REKLAMA

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

REKLAMA

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

REKLAMA