Praca zdalna w ciąży – wniosek [WZÓR]
REKLAMA
REKLAMA
- Praca zdalna w ciąży – porozumienie z pracodawcą
- Praca zdalna okazjonalna także dla kobiety w ciąży
- Praca zdalna dla kobiet w ciąży – art. 6719 § 6 KP
- Wniosek o pracę zdalną w ciąży – wzór do pobrania
- Praca zdalna kobiety w ciąży – czy pracodawca może odmówić?
- Odmowa pracy zdalnej kobiety w ciąży – obowiązek podania przyczyny
Praca zdalna w ciąży – porozumienie z pracodawcą
Praca zdalna jest niewątpliwie wielkim udogodnieniem dla kobiet w ciąży, szczególnie w ostatnim trymestrze. Może stanowić również rozwiązanie dla pracownic w ciąży, które przy normalnym toku pracy ze względu na problemy zdrowotne, musiałyby iść na zwolnienie lekarskie. Aby temu zapobiec albo przedłużyć obecność kobiety ciężarnej w pracy, pracodawcy mogą sami proponować pracownicom pracę z domu (szczególnie jeśli jest to praca biurowa). Zgodnie bowiem ze zwykłym trybem przechodzenia na pracę zdalną zawsze w ciągu zatrudnienia strony stosunku pracy mogą się w tej kwestii ze sobą porozumieć.
REKLAMA
Jakie prawa kobieta w ciąży ma w pracy? Przeczytaj artykuł: Prawa kobiet w pracy w okresie ciąży i macierzyństwa
Praca zdalna okazjonalna także dla kobiety w ciąży
Warto również wspomnieć w tym miejscu o pracy zdalnej okazjonalnej, z której kobieta w ciąży również może korzystać. W skrócie to 24 dni pracy zdalnej w roku kalendarzowym. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Wniosek o pracę zdalną okazjonalną – wzór
Praca zdalna dla kobiet w ciąży – art. 6719 § 6 KP
Dodatkowo, kobieta ciężarna jest w Kodeksie pracy traktowana w sposób uprzywilejowany. Należy również do grupy pracowników, którzy mogą wnioskować o pracę zdalną na podstawie art. 6719 § 6 KP. W trakcie zatrudnienia strony stosunku pracy mogą porozumieć się co do wykonywania pracy w formie zdalnej (tzw. home office lub praca z domu). Uprzywilejowana pozycja kobiety w ciąży polega na tym, że pracodawca jest obowiązany uwzględnić jej wniosek o pracę zdalną złożony na podstawie wspomnianego przepisu Kodeksu pracy. Warto podkreślić, że w ramach tego przepisu można ubiegać się o pracę zdalną całkowitą, a także o pracę zdalną hybrydową.
Wniosek o pracę zdalną w ciąży – wzór do pobrania
- Przedstawiamy wzór wniosku o pracę zdalną całkowitą dla pracownicy w ciąży.
2. Drugi wzór zawiera wniosek o pracę zdalną hybrydową dla kobiety w ciąży.
Praca zdalna kobiety w ciąży – czy pracodawca może odmówić?
Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży? Skoro wniosek o pracę zdalną składany jest przez kobietę ciężarną w trybie uprzywilejowanym, to czy nie powinien być obowiązkowo przyjęty przez pracodawcę? Zasadą jest akceptacja wniosku, mimo wszystko Kodeks pracy przewiduje dwie sytuacje, kiedy pracodawca może odmówić pracy zdalnej.
Kodeks pracy w art. 6719 § 6 wymienia dwie okoliczności, które usprawiedliwiają odrzucenie wniosku o pracę zdalną dla kobiety w ciąży przez pracodawcę. Dotyczą przypadku, kiedy:
- praca zdalna pracownicy w ciąży jest niemożliwa ze względu na organizację pracy w firmie
- praca zdalna pracownicy w ciąży jest niemożliwa ze względu na rodzaj wykonywanej przez nią pracy.
O ile drugi punkt jest w miarę klarowny, o tyle pierwszy może budzić wiele wątpliwości. Pracownica ciężarna raczej nie zawnioskuje o pracę zdalną, jeśli charakter jej pracy nie pozwala na wykonywanie jej z domu. Oczywiste jest, że pracodawca odmówi pracy zdalnej kobiecie będącej ekspedientką w sklepie spożywczym.
Czy pracodawca może zgodzić się na pracę zdalną kobiety, która kilka razy w tygodniu w ramach swojej pracy musi korzystać ze sprzętu, który znajduje się w zakładzie pracy? Wydaje się, że jest to do pogodzenia, o ile pracownica będąca w ciąży złoży wniosek o pracę zdalną hybrydową. Wówczas podczas dni pracy stacjonarnej będzie korzystała ze sprzętu firmowego, a w pozostałe dni wykona prace niewymagające jej stawiennictwa w firmie.
Odmowa pracy zdalnej kobiety w ciąży – obowiązek podania przyczyny
Jeśli pracodawca otrzymał wniosek złożony na podstawie art. 6719 § 6 KP i decyduje o odrzuceniu prośby o pracę zdalną, ma obowiązek podania pracownicy ciężarnej przyczyny odmowy. Przepisy dopuszczają wersję papierową lub elektroniczną. Pracodawca na poinformowanie o powodzie odrzucenia wniosku ma tylko 7 dni roboczych od dnia złożenia wniosku. Zaleca się ostrożność i odrzucanie tylko tych wniosków, które są rzeczywiście niemożliwe do przyjęcia ze względu na przyczyny podane w kodeksie. Brak akceptacji prośby o pracę zdalną musi być również dobrze uargumentowany. W przeciwnym razie można narazić się na zarzut naruszenia przepisów prawa pracy.
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, t.j. z dnia 31 lipca 2023 r. (Dz.U. z 2023, poz. 1465)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat