Odstąpienie od umowy o dzieło
REKLAMA
REKLAMA
Umowa o dzieło
Umowa o dzieło jest szczególnym typem umowy, który omówiony jest szczegółowo w kodeksie cywilnym. Zawierając umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty odpowiedniego wynagrodzenia. Kodeks cywilny nie przewiduje żadnej formy, w jakiej umowa o dzieło musi być zawarta. Dopuszczalna jest forma ustna, pisemna a nawet dorozumiana.
REKLAMA
Wynagrodzenie kosztorysowe
Ustalając wynagrodzenie za wykonanie danego dzieła, strony powinny wziąć pod uwagę zestawienie planowanych prac i przewidywanych kosztów. Jeśli okaże się, że zajdzie konieczność znacznego podwyższenia wynagrodzenia kosztorysowego, zamawiający ma pełne prawo do odstąpienia od umowy. Powinien zrobić to jednak niezwłocznie i zapłacić przyjmującemu zamówienie odpowiednią część ustalonego wcześniej wynagrodzenia.
Czy wynagrodzenie umowy o dzieło jest stałe?
Odstąpienie od umowy przez zamawiającego
Zgodnie z kodeksem cywilnym możliwe jest odstąpienie od umowy o dzieło przez zamawiającego w każdej chwili poprzez zapłatę umówionego wynagrodzenia. W takim wypadku zamawiający ma prawo do odliczenia tego, co przyjmujący zamówienie oszczędził z powodu niewykonania dzieła. Kodeks cywilny nie podaje żadnych wymagań dotyczących odstąpienia od umowy o dzieło. Najlepiej jednak zrobić to w formie pisemnej.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM
Samoistne rozwiązanie umowy o dzieło
Poza przypadkami odstąpienia od umowy o dzieło w określonych przypadkach rozwiązuje się ona również samoistnie. Do wspomnianych przypadków należy rozwiązanie wskutek śmierci lub niezdolności do pracy przyjmującego zamówienie. Co istotne, nie dotyczy to sytuacji śmierci zamawiającego. Oznacza to, że śmierć zamawiającego nie powoduje rozwiązania się umowy o dzieło.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat