reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Dzieło > Odstąpienie od umowy o dzieło

Odstąpienie od umowy o dzieło

Umowę o dzieło tak samo jak większość umów może wypowiedzieć zarówno przyjmujący zamówienie jak i zamawiający. Zamawiający ma jednak obowiązek pamiętać o wypłacie wynagrodzenia.

Umowa o dzieło

Umowa o dzieło jest szczególnym typem umowy, który omówiony jest szczegółowo w kodeksie cywilnym. Zawierając umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty odpowiedniego wynagrodzenia. Kodeks cywilny nie przewiduje żadnej formy, w jakiej umowa o dzieło musi być zawarta. Dopuszczalna jest forma ustna, pisemna a nawet dorozumiana.

Wynagrodzenie kosztorysowe

Ustalając wynagrodzenie za wykonanie danego dzieła, strony powinny wziąć pod uwagę zestawienie planowanych prac i przewidywanych kosztów. Jeśli okaże się, że zajdzie konieczność znacznego podwyższenia wynagrodzenia kosztorysowego, zamawiający ma pełne prawo do odstąpienia od umowy. Powinien zrobić to jednak niezwłocznie i zapłacić przyjmującemu zamówienie odpowiednią część ustalonego wcześniej wynagrodzenia.

Czy wynagrodzenie umowy o dzieło jest stałe?

Odstąpienie od umowy przez zamawiającego

Zgodnie z kodeksem cywilnym możliwe jest odstąpienie od umowy o dzieło przez zamawiającego w każdej chwili poprzez zapłatę umówionego wynagrodzenia. W takim wypadku zamawiający ma prawo do odliczenia tego, co przyjmujący zamówienie oszczędził z powodu niewykonania dzieła. Kodeks cywilny nie podaje żadnych wymagań dotyczących odstąpienia od  umowy o dzieło. Najlepiej jednak zrobić to w formie pisemnej.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Samoistne rozwiązanie umowy o dzieło

Poza przypadkami odstąpienia od umowy o dzieło w określonych przypadkach rozwiązuje się ona również samoistnie. Do wspomnianych przypadków należy rozwiązanie wskutek śmierci lub niezdolności do pracy przyjmującego zamówienie. Co istotne, nie dotyczy to sytuacji śmierci zamawiającego. Oznacza to, że śmierć zamawiającego nie powoduje rozwiązania się umowy o dzieło.

Jakie są skutki odstąpienia od umowy o dzieło?

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama