reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Dokumentacja pracownicza > Nowe zasady prowadzenia akt osobowych w 2019 roku

Nowe zasady prowadzenia akt osobowych w 2019 roku

Zgodnie z projektem dotyczącym dokumentacji pracowniczej, od 1 stycznia 2019 r. akta osobowe będą składały się z czterech części. Obecnie akta osobowe składają się z trzech części.

WAŻNE ZMIANY -> PPK, dokumentacja pracownicza, CUDZOZIEMCY -> więcej >>

Katalog dokumentów i oświadczeń w części B akt osobowych jest otwarty i pracodawca będzie mógł zgromadzić inne dokumenty, które są niezbędne do dokumentowania zdarzeń w trakcie trwania zatrudnienia pracownika.

Część C akt osobowych

W części C akt osobowych mają zostać włączone dokumenty związane z ponoszeniem przez pracownika odpowiedzialności porządkowej lub odpowiedzialności określonej w odrębnych przepisach, które przewidują zatarcie kary po upływie określonego czasu. Obecnie przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek usunięcia z akt osobowych zawiadomienia o nałożeniu na pracownika kary porządkowej po roku nienagannej pracy.

Część D akt osobowych

W części D mają znaleźć się oświadczenia i dokumenty związane z rozwiązaniem albo wygaśnięciem stosunku pracy, w szczególności: wnioski dotyczące wydania, sprostowania lub uzupełnienia świadectwa pracy, dokumenty dotyczące niewypłacenia pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy (art. 171 § 3 Kodeksu pracy), kopię wydanego świadectwa pracy, umowę o zakazie konkurencji.

Podobnie jak część B, jest to katalog otwarty.

Podstawa prawna:

- Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 13 września 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama