REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sytuacja na rynku pracy. Jakie czynniki mają na nią wpływ

Rynek pracy jest jednym z kluczowych wskaźników gospodarki każdego kraju
Rynek pracy jest jednym z kluczowych wskaźników gospodarki każdego kraju
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rynek pracy jest jednym z kluczowych wskaźników gospodarki każdego kraju. Stan bezrobocia odzwierciedla zarówno kondycję ekonomiczną, jak i jakość życia obywateli. W ostatnich latach, ze względu na zmienne czynniki, rynek pracy przeszedł znaczące przekształcenia. 

W tym artykule dokonamy analizy wskaźników bezrobocia, starając się zrozumieć, jakie trendy i zmiany miały miejsce na rynku pracy w ostatnich latach. Wskaźniki bezrobocia stanowią istotny punkt odniesienia w ocenie sytuacji ekonomicznej danego kraju. Są one nie tylko wyznacznikiem dostępu do pracy, ale także miarą stabilności gospodarki i zadowolenia społeczeństwa. W ostatnich latach na całym świecie rynek pracy był narażony na wpływ różnych czynników, takich jak pandemia COVID-19, rozwój technologii, zmiany demograficzne i inne. Przyjrzyjmy się bliżej tym aspektom i ich wpływowi na wskaźniki bezrobocia.

Autopromocja

Wpływ pandemii COVID-19 na rynek pracy

Pandemia COVID-19 była jednym z najważniejszych wydarzeń, które wpłynęły na rynek pracy w ostatnich latach. W miarę jak choroba rozprzestrzeniała się na całym świecie, wiele przedsiębiorstw zmuszonych było do zamknięcia lub ograniczenia działalności. To spowodowało masowe zwolnienia i wzrost wskaźników bezrobocia. Osoby zatrudnione w sektorach takich jak turystyka, gastronomia i rozrywka były szczególnie narażone na utratę pracy.

Jednak pandemia wywarła także wpływ na elastyczność rynku pracy. Wzrosła popularność pracy zdalnej, a wiele firm zaczęło inwestować w technologie umożliwiające zdalną pracę. To stworzyło nowe możliwości zatrudnienia dla wielu osób, zwłaszcza tych, które wcześniej nie miały dostępu do pracy zdalnej.

Rozwój technologii i automatyzacja

Kolejnym kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek pracy jest rozwój technologii i automatyzacja. W ostatnich latach obserwowaliśmy wzrost zastosowania sztucznej inteligencji, robotyki i innych zaawansowanych technologii w różnych sektorach gospodarki. To doprowadziło do redukcji niektórych tradycyjnych miejsc pracy, zwłaszcza tych o niskich kwalifikacjach.

Z drugiej strony, rozwój technologii tworzy nowe miejsca pracy związane z obsługą i konserwacją tych systemów. Osoby o odpowiednich umiejętnościach technicznych mogą cieszyć się większymi szansami na zatrudnienie. Jednak ten trend stawia przed społeczeństwem wyzwanie: konieczność dostosowania się do nowych wymogów zawodowych i zdobywania nowych umiejętności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany demograficzne i starzenie się społeczeństwa

Zmiany demograficzne to kolejny istotny czynnik wpływający na rynek pracy. W wielu krajach obserwuje się starzenie się społeczeństwa, co ma wpływ na strukturę zatrudnienia. Osoby starsze pozostają dłużej na rynku pracy, co może ograniczać dostęp do miejsc pracy dla młodszych pokoleń. 

Jednocześnie, ze względu na spadek dzietności, może pojawić się niedobór siły roboczej w przyszłości, co stanowi wyzwanie dla gospodarki.

Wartość umiejętności miękkich

W kontekście zmian na rynku pracy, umiejętności miękkie stają się coraz bardziej wartościowe. W miarę jak automatyzacja przejmuje część zadań rutynowych, pracownicy muszą posiadać zdolności interpersonalne, kreatywność i umiejętność rozwiązywania problemów. Dlatego rozwijanie tych umiejętności staje się kluczowe dla osiągnięcia sukcesu zawodowego.

Podsumowując, kiedy analizujemy sytuację na rynku pracy w ostatnich latach, widzimy wiele zmian i wyzwań. Pandemia COVID-19 wpłynęła na wskaźniki bezrobocia, a rozwój technologii i automatyzacja zmieniają strukturę zatrudnienia. Zmiany demograficzne i starzenie się społeczeństwa wymagają dostosowania strategii rekrutacyjnych, a wartość umiejętności miękkich i walka o równość i inkluzję stają się coraz ważniejsze.

Wartościowe jest jednak zauważenie, że rynek pracy jest dynamicznym i ewoluującym obszarem, który może przynosić zarówno wyzwania, jak i możliwości. Dla osób, które są gotowe dostosować się do zmian i inwestować w rozwijanie umiejętności, rynek pracy wciąż oferuje wiele perspektyw. Kluczem do sukcesu jest elastyczność i gotowość do nauki przez całe życie.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  REKLAMA

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  REKLAMA

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  REKLAMA