REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca w sektorze przetwórstwa owoców morza

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Praca w sektorze przetwórstwa owoców morza
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Praca w sektorze rybołówstwa - szczególnie w krajach Azjatyckich wymaga poprawy. Konieczne jest podniesienie standardów pracy w branży owoców morza. Ze względu na specyfikę pracy, szczególne środowisko pracy - pracownicy muszą mieć zapewnione godne i bezpieczne warunki pracy. 

Konieczne podniesienie standardu pracy w branży owoców morza w Azji

Według najnowszych doniesień organizacji specjalizujących się w ochronie praw pracowniczych pracodawcy z Indonezji i Tajlandii współpracują na rzecz podniesienia standardów pracy w branży owoców morza. Ze względu na specyfikę pracy, szczególne środowisko pracy - pracownicy muszą mieć zapewnione godne i bezpieczne warunki pracy. W praktyce bywa z tym różnie, szczególnie, że w ostatnim czasie da się zauważyć migrację zarobkową w tym sektorze zatrudnienia. Szczególnie pracownicy z ubogich krajów tzw. "trzeciego świata" w poszukiwaniu podniesienia standardu życia szukają pracy w tym sektorze.

REKLAMA

Autopromocja

Współpraca Międzynarodowej Organizacji Pracy z liderami branży przetwórstwa owoców morza

Liderzy branży przetwórstwa owoców morza z Indonezji i Tajlandii jak i przedstawiciele Tajskiego Stowarzyszenia Przemysłu Tuńczyka (TTIA), Tajskiego Stowarzyszenia Mrożonej Żywności (TFFA) oraz Indonezyjskiego Stowarzyszenia Rybaków Polowych i Linowych ( AP2HI) współpracują w celu promowania dobrych praktyk pracy w sektorze przetwórstwa owoców morza. Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) blisko współpracuje z tajskim przemysłem owoców morza od 2016 r., przy wsparciu Unii Europejskiej. 

Ważne

Program Seafood GLP angażuje firmy w ustalanie standardów w miejscu pracy w oparciu o tajskie prawo pracy i standardy międzynarodowe, zapewnia warsztaty szkoleniowe na temat stosowania odpowiednich standardów pracy oraz opracowuje plany działania na rzecz poprawy godnej pracy w ich firmach.

Prawa pracowników w sektorze rybołówstwa

Konieczna jest ochrona podstawowych praw pracowniczych takich jak:

  • bezpieczna i higieniczna praca;
  • zapewnienie środków higieny osobistej i indywidualnych środków ochrony osobistej;
  • zakazanie albo chociaż ograniczenie pracy dzieci;
  • zakazanie pracy przymusowej;
  • regularna wypłata wynagrodzenia;
  • wolności zrzeszania się;
  • wolność prowadzenia rokowań zbiorowych;
  • zakaz dyskryminacji.

Przedstawiciele Tajlandii pokazali, jak wspólne wysiłki na rzecz promowania odpowiedzialnych praktyk w zakresie pracy mogą prowadzić do pozytywnych wyników dla całej branży. Attapan Masrungsan, doradca wykonawczy TTIA, powiedział: „To spotkanie jest ważnym krokiem naprzód dla tajlandzkiego i indonezyjskiego przemysłu owoców morza w zakresie zobowiązania się do przestrzegania zasad godnej pracy i daje przykład dla globalnej społeczności zajmującej się owocami morza. Wspierając współpracę transgraniczną, możemy wspólnie pracować na rzecz bardziej zrównoważonego i odpowiedzialnego sektora owoców morza”.

Oferty pracy w sektorze przetwórstwa owoców morza

Po wpisaniu w Internecie frazy: praca w sektorze przetwórstwa owoców morza, wyświetla się bardzo dużo ofert pracy. Szczególnie jest to praca za granicą, w takich krajach jak: Islandia, Dania, Norwegia, Normandia - Francja, Włochy.

Według ofert praca najczęściej ma polegać na:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Rozładunku skrzynek (około 50g) ze świeżymi owocami morza (m.in. przegrzebki, krewetki czy małże) - możliwy do dyspozycji jest wózek;
  • Przygotowanie, oczyszczanie skorupiaków zgodnie z wymogiem klienta.

Praca ta ma często charakter sezonowy, pracownicy są potrzebni na kilka miesięcy, z uwzględnieniem występowania wysokiego sezonu danych owoców morza. Z taką sezonowością wiąże się ogromny problem rotacji personelu. Zdarza się też, że pracownicy trafiają do tej pracy przez agencje pracy tymczasowej. Co ważne, niekiedy od kandydatów wymaga się znajomości danego języka,  ale zwykle nie muszą oni posiadać wysokich umiejętności ani specjalnych kompetencji zawodowych. Najistotniejsza jest sprawność manualna pracowników.

Inicjatywa Ship to Shore Rights 

Ship to Shore Rights Azja Południowo-Wschodnia to inicjatywa UE i ONZ wdrożona przez MOP we współpracy z Międzynarodową Organizacją ds. Migracji (IOM) i Programem Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), której ogólnym celem jest promowanie regularnej i bezpiecznej migracji zarobkowej i godnej pracy dla wszystkich pracowników migrujących w sektorach rybołówstwa i przetwórstwa owoców morza. Program uwzględnia charakterystykę pracy w sektorach rybołówstwa i przetwórstwa owoców morza, a także bariery i zagrożenia występujące podczas migracji, które mogą prowadzić do niebezpiecznej migracji, deficytu godnej pracy, nadużyć i pracy przymusowej.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek dopełniający do renty socjalnej. Czy będzie podlegał potrąceniom i egzekucji?

Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, od maja będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Przepisy przewidują, że z dodatku dopełniającego będą dokonywane potrącenia i egzekucja. Do Sejmu wpłynęła petycja w sprawie ich ograniczenia.

Szkolenie pracowników: jak optymalizować koszty poprawy kompetencji w firmie, angażując sztuczną inteligencję

Personalizacja czy microlearning pozwalają skutecznie podnosić kompetencje zatrudnionych, co przekłada się na realne korzyści biznesowe oraz przewagę konkurencyjną na rynku. Szkolenia pracowników w firmach muszą dostosować się do nowych standardów i trendów rynkowych.

Urlop adopcyjny 2025. Adopcja dziecka i wszystkie urlopy przysługujące rodzicom

Urlop adopcyjny to skrótowa nazwa urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. To urlop macierzyński na dziecko adoptowane lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (nie dotyczy zawodowych rodzin zastępczych). Oto wszystkie urlopy, które w 2025 r. należą się po adopcji dziecka lub dzieci. Gwarantuje je Kodeks pracy.

Zakazy dla pracodawcy dotyczące kobiet w ciąży i karmiących piersią [Kodeks pracy]

Prawo pracy w sposób szczególny chroni kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. W tym celu zostały skonstruowane zakazy dla pracodawców zatrudniających takie osoby. Czego dotyczą art. 176, 178, 179 Kodeksu pracy?

REKLAMA

Jak korporacje mogą stworzyć inkluzywne środowisko pracy? [Poradnik]

W świecie, który staje się coraz bardziej globalny, zróżnicowany i świadomy społecznie, inkluzywność w miejscu pracy przestaje być opcjonalnym dodatkiem do kultury organizacyjnej. Coraz częściej jest to warunek konieczny do utrzymania konkurencyjności, przyciągania talentów i budowania zdrowej, silnej organizacji. Jednak wdrażanie autentycznej inkluzywności to proces – głęboki, wymagający odwagi, zaangażowania i gotowości do zmiany.

Wyższy dodatek za pracę w nocy od 1 maja 2025 r. Dla kogo?

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w maju 2025 r.? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Maj 2025: kalendarz do druku [PDF]

Pobierz kalendarz maja 2025 do druku z miejscem na notatki. Maj 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Matki. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz swoje notatki.

Niedziele handlowe - maj 2025

Najbliższa niedziela handlowa wypada 27 kwietnia 2025 r. Czy w maju i czerwcu również będą niedziele handlowe? Sprawdź kalendarz niedziel handlowych i niehandlowych.

REKLAMA

Maj 2025 – dni wolne, godziny pracy

Maj 2025 – dni wolne i godziny pracy czyli jaka jest norma godzin pracy w miesiącu. Kalendarz maja w 2025 roku zawiera 2 święta ustawowo wolne od pracy. Jedno z nich wypada w sobotę, a to oznacza dodatkowy dzień wolny w tym miesiącu.

Albo matka albo ojciec. Tylko jedno skorzysta z tego uprawnienia

W prawie pracy jest wiele uprawnień rodzicielskich. Pracownicy będący rodzicami mają dodatkowe przywileje jak urlopy, przerwy w pracy, łatwiejszy dostęp do elastycznej organizacji pracy, np. pracy zdalnej. Niektóre prawa przysługują tylko jednemu z rodziców dziecka. Czy 2 dni albo 16 godzin wolnego w roku na opiekę nad dzieckiem zdrowym przysługuje matce i ojcu dziecka?

REKLAMA