REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca w sektorze przetwórstwa owoców morza

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Praca w sektorze przetwórstwa owoców morza
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Praca w sektorze rybołówstwa - szczególnie w krajach Azjatyckich wymaga poprawy. Konieczne jest podniesienie standardów pracy w branży owoców morza. Ze względu na specyfikę pracy, szczególne środowisko pracy - pracownicy muszą mieć zapewnione godne i bezpieczne warunki pracy. 

Konieczne podniesienie standardu pracy w branży owoców morza w Azji

Według najnowszych doniesień organizacji specjalizujących się w ochronie praw pracowniczych pracodawcy z Indonezji i Tajlandii współpracują na rzecz podniesienia standardów pracy w branży owoców morza. Ze względu na specyfikę pracy, szczególne środowisko pracy - pracownicy muszą mieć zapewnione godne i bezpieczne warunki pracy. W praktyce bywa z tym różnie, szczególnie, że w ostatnim czasie da się zauważyć migrację zarobkową w tym sektorze zatrudnienia. Szczególnie pracownicy z ubogich krajów tzw. "trzeciego świata" w poszukiwaniu podniesienia standardu życia szukają pracy w tym sektorze.

REKLAMA

Autopromocja

Współpraca Międzynarodowej Organizacji Pracy z liderami branży przetwórstwa owoców morza

Liderzy branży przetwórstwa owoców morza z Indonezji i Tajlandii jak i przedstawiciele Tajskiego Stowarzyszenia Przemysłu Tuńczyka (TTIA), Tajskiego Stowarzyszenia Mrożonej Żywności (TFFA) oraz Indonezyjskiego Stowarzyszenia Rybaków Polowych i Linowych ( AP2HI) współpracują w celu promowania dobrych praktyk pracy w sektorze przetwórstwa owoców morza. Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) blisko współpracuje z tajskim przemysłem owoców morza od 2016 r., przy wsparciu Unii Europejskiej. 

Ważne

Program Seafood GLP angażuje firmy w ustalanie standardów w miejscu pracy w oparciu o tajskie prawo pracy i standardy międzynarodowe, zapewnia warsztaty szkoleniowe na temat stosowania odpowiednich standardów pracy oraz opracowuje plany działania na rzecz poprawy godnej pracy w ich firmach.

Prawa pracowników w sektorze rybołówstwa

Konieczna jest ochrona podstawowych praw pracowniczych takich jak:

  • bezpieczna i higieniczna praca;
  • zapewnienie środków higieny osobistej i indywidualnych środków ochrony osobistej;
  • zakazanie albo chociaż ograniczenie pracy dzieci;
  • zakazanie pracy przymusowej;
  • regularna wypłata wynagrodzenia;
  • wolności zrzeszania się;
  • wolność prowadzenia rokowań zbiorowych;
  • zakaz dyskryminacji.

Przedstawiciele Tajlandii pokazali, jak wspólne wysiłki na rzecz promowania odpowiedzialnych praktyk w zakresie pracy mogą prowadzić do pozytywnych wyników dla całej branży. Attapan Masrungsan, doradca wykonawczy TTIA, powiedział: „To spotkanie jest ważnym krokiem naprzód dla tajlandzkiego i indonezyjskiego przemysłu owoców morza w zakresie zobowiązania się do przestrzegania zasad godnej pracy i daje przykład dla globalnej społeczności zajmującej się owocami morza. Wspierając współpracę transgraniczną, możemy wspólnie pracować na rzecz bardziej zrównoważonego i odpowiedzialnego sektora owoców morza”.

Oferty pracy w sektorze przetwórstwa owoców morza

Po wpisaniu w Internecie frazy: praca w sektorze przetwórstwa owoców morza, wyświetla się bardzo dużo ofert pracy. Szczególnie jest to praca za granicą, w takich krajach jak: Islandia, Dania, Norwegia, Normandia - Francja, Włochy.

Według ofert praca najczęściej ma polegać na:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Rozładunku skrzynek (około 50g) ze świeżymi owocami morza (m.in. przegrzebki, krewetki czy małże) - możliwy do dyspozycji jest wózek;
  • Przygotowanie, oczyszczanie skorupiaków zgodnie z wymogiem klienta.

Praca ta ma często charakter sezonowy, pracownicy są potrzebni na kilka miesięcy, z uwzględnieniem występowania wysokiego sezonu danych owoców morza. Z taką sezonowością wiąże się ogromny problem rotacji personelu. Zdarza się też, że pracownicy trafiają do tej pracy przez agencje pracy tymczasowej. Co ważne, niekiedy od kandydatów wymaga się znajomości danego języka,  ale zwykle nie muszą oni posiadać wysokich umiejętności ani specjalnych kompetencji zawodowych. Najistotniejsza jest sprawność manualna pracowników.

Inicjatywa Ship to Shore Rights 

Ship to Shore Rights Azja Południowo-Wschodnia to inicjatywa UE i ONZ wdrożona przez MOP we współpracy z Międzynarodową Organizacją ds. Migracji (IOM) i Programem Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), której ogólnym celem jest promowanie regularnej i bezpiecznej migracji zarobkowej i godnej pracy dla wszystkich pracowników migrujących w sektorach rybołówstwa i przetwórstwa owoców morza. Program uwzględnia charakterystykę pracy w sektorach rybołówstwa i przetwórstwa owoców morza, a także bariery i zagrożenia występujące podczas migracji, które mogą prowadzić do niebezpiecznej migracji, deficytu godnej pracy, nadużyć i pracy przymusowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA