REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tester aplikacji - coraz popularniejszy zawód w dziedzinie IT. Jakie są zarobki?

Dziennikarka medyczno-prawna
Czym zajmuje się tester aplikacji?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Tester aplikacji – jak nim zostać? Branża IT to ważny element życia codziennego. Rośnie ilość rzeczy, które wymagają zaprogramowania, a co za tym idzie przetestowania. Tester aplikacji mobilnych to jeden z zawodów, na które zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Czym zajmuje się? Jakie są jego zarobki? 
rozwiń >

Czym zajmuje się tester aplikacji

Rozwój technologii spowodował, że branża IT odgrywa obecnie istotną rolę w codziennym życiu. Każda firma zajmująca się tworzeniem aplikacji mobilnych musi dbać o to, by były najwyższej jakości – niezawodne. W tym celu zatrudniani są testerzy oprogramowania – ich rolą jest sprawdzenie czy wszystko jest zgodne z tym, co założono na początku oraz czy podczas korzystania z aplikacji nie pojawiają się przeszkody bądź też błędy. Tester jedynie wyszukuje błędy, ale ich nie naprawia – to już leży w gestii programistów. Oczywiście tester aplikacji sprawdza również te poprawki. Ponadto do zadań testera należy tworzenie raportów błędów, opracowanie scenariuszy testowych i realizowanie ich czy też analizowanie jakości aplikacji na bieżąco. Zdarza się, że tester zajmuje się kontaktem z klientami i użytkownikami, monitoruje oraz sprawdza zgłaszane błędy. 

REKLAMA

Autopromocja

Jakie są cechy dobrego testera aplikacji

Istnieje zestaw cech, które sprawiają, że dana osoba ma zdecydowanie większe predyspozycje do wykonywania zawodu testera aplikacji. Przede wszystkim tester aplikacji powinien charakteryzować się skrupulatnością i dokładnością. Jest to zawód, gdzie podstawowym zadaniem jest testowanie i wyszukiwanie wszelkich, nawet najmniejszych błędów i nieścisłości – istotne jest zatem całkowite skupienie się na wykonywanym zadaniu. 

Branża IT bardzo szybko się rozwija, osoba chcąca pracować na stanowisku testera aplikacji musi zatem być przygotowana na ciągłe uzupełnianie swojej wiedzy. Śledzić aktualności, znać trendy i wiedzieć czego oczekują klienci. 

Należy pamiętać, że testerzy ściśle współpracują z programistami, rozmawiają z klientami – nie bez znaczenia jest zatem umiejętność komunikacji. 

Jak zostać testerem aplikacji

Tester aplikacji nie musi mieć wykształcenia kierunkowego. Owszem pracodawcy je doceniają, ale zdecydowanie bardziej liczą się w tym zawodzie wspomniane wcześniej umiejętności i cechy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Testowania można uczyć się samodzielnie – w internecie jest wiele materiałów i stron, które pomogą poznać tajniki tego zawodu. 

ISTQB – International Software Testing Qualifications Board to szkolenia dla testerów, które kończą się zdaniem egzaminu. Posiadanie tego rodzaju certyfikatu ISTQB nie jest wymaganiem koniecznym do wykonywania zawodu testera, często jednak pojawia się w wymaganiach pracodawców. Certyfikat ISTQB potwierdza zdobycie niezbędnej wiedzy oraz kompetencji w zakresie testowania oprogramowania. Egzamin ma trzy poziomy: 

 • dla testerów; 
 • dla kierowników testów; 
 • dla technicznych analityków testów. 

Egzamin można zdawać na trzech poziomach i zainteresowany może do niego przystąpić w każdym momencie – nie jest wymagane wcześniejsze ukończenie szkolenia ISTQB. Certyfikat uznaje się na całym świecie.

Wymagania pracodawców 

Pracodawcy stawiają przed kandydatami na stanowisko testera aplikacji sporo wymagań. Oczekują: 

 • doświadczenia zawodowego (nie krótsze niż 6 miesięcy); 
 • zdolności analitycznego myślenia;
 • znajomości języka angielskiego (dokumentacja techniczna często jest w tym języku); 
 • spostrzegawczości i wyczulenia na błędy i nieścisłości;
 • tworzenia scenariuszy testowych;
 • skrupulatności i dokładności;
 • umiejętności pracy w zespole;
 • wiedzy na temat UX;
 • znajomości narzędzi do zgłaszania błędów;

Część pracodawców ceni sobie także u kandydata doświadczenie w pracy z metodą SCRUM.

Ile zarabia tester aplikacji

Średnie zarobki na stanowisku testera aplikacji wynoszą 5 511 złotych netto. 25 proc. testerów zarabiających najmniej otrzymuje wynagrodzenie rzędu około 4 052  złotych netto i mniej, z kolei 1/4 najlepiej zarabiających – około 7 829 złotych netto.

Lepiej wynagradzani są testerzy automatyzujący w stosunku do testerów manualnych. 

Tester automatyzujący i tester manualny to dwa różne stanowiska w procesie testowania oprogramowania. Tester automatyzujący odpowiada za tworzenie i uruchamianie skryptów testowych, pozwalających automatycznie przeprowadzać próby w celu wykrycia błędów w oprogramowaniu. Tester manualny zaś jest odpowiedzialny za ręczne przeprowadzanie testów, które polega na manualnym wykonywaniu czynności mających na celu wykrycie błędów.

Tester aplikacji utraci prawo do 8,5 proc. ryczałtu 

REKLAMA

W myśl obowiązujących przepisów, pracownicy z branży IT mogą rozliczać się z urzędem skarbowym według jednej z dwóch dostępnych stawek: 8,5 proc. bądź 12 proc. ryczałtu. Do tej pory zasady rozliczeń były proste: osoby świadczące usługi związane z oprogramowaniem, jak i doradztwem w oprogramowaniu obowiązywała wyższa stawka ryczałtu. Osoby niezajmujące się bezpośrednio tworzeniem czy modyfikacją oprogramowania, mogły skorzystać z niższej stawki. Niższa stawka ryczałtu obowiązywała pracowników wykonujących inne czynności (m.in. analizowanie działania systemów, tworzenie dokumentacji technicznej, zajmowanie się logiką automatyzacji) i właśnie do tej grupy, według poprzednich interpretacji Urzędu Skarbowego, zaliczano także testerów oprogramowania.

Teraz fiskus zmienił swoją interpretację, stwierdzając, że do usług opodatkowanych 12 proc. stawką ryczałtu zalicza się także czynności towarzyszące tworzeniu oprogramowania, w tym m.in. przygotowywanie dokumentów, analiz.  W konsekwencji wprowadzonych zmian, testerzy utracą prawo do rozliczania się ze skarbówką na korzystniejszych dla nich warunkach. 

W opinii ekspertów można skarżyć niekorzystne interpretacje do sądu. Przez wzgląd na fakt swobodnego traktowania przez fiskus zasad klasyfikowania usług, lekceważąc opinie Głównego Urzędu Statystycznego i wprowadzając swoje definicje – jest szansa na wygranie. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

REKLAMA

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA