REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tester aplikacji - coraz popularniejszy zawód w dziedzinie IT. Jakie są zarobki?

Dziennikarka medyczno-prawna
Czym zajmuje się tester aplikacji?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Tester aplikacji – jak nim zostać? Branża IT to ważny element życia codziennego. Rośnie ilość rzeczy, które wymagają zaprogramowania, a co za tym idzie przetestowania. Tester aplikacji mobilnych to jeden z zawodów, na które zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Czym zajmuje się? Jakie są jego zarobki? 
rozwiń >

Czym zajmuje się tester aplikacji

Rozwój technologii spowodował, że branża IT odgrywa obecnie istotną rolę w codziennym życiu. Każda firma zajmująca się tworzeniem aplikacji mobilnych musi dbać o to, by były najwyższej jakości – niezawodne. W tym celu zatrudniani są testerzy oprogramowania – ich rolą jest sprawdzenie czy wszystko jest zgodne z tym, co założono na początku oraz czy podczas korzystania z aplikacji nie pojawiają się przeszkody bądź też błędy. Tester jedynie wyszukuje błędy, ale ich nie naprawia – to już leży w gestii programistów. Oczywiście tester aplikacji sprawdza również te poprawki. Ponadto do zadań testera należy tworzenie raportów błędów, opracowanie scenariuszy testowych i realizowanie ich czy też analizowanie jakości aplikacji na bieżąco. Zdarza się, że tester zajmuje się kontaktem z klientami i użytkownikami, monitoruje oraz sprawdza zgłaszane błędy. 

REKLAMA

Autopromocja

Jakie są cechy dobrego testera aplikacji

Istnieje zestaw cech, które sprawiają, że dana osoba ma zdecydowanie większe predyspozycje do wykonywania zawodu testera aplikacji. Przede wszystkim tester aplikacji powinien charakteryzować się skrupulatnością i dokładnością. Jest to zawód, gdzie podstawowym zadaniem jest testowanie i wyszukiwanie wszelkich, nawet najmniejszych błędów i nieścisłości – istotne jest zatem całkowite skupienie się na wykonywanym zadaniu. 

Branża IT bardzo szybko się rozwija, osoba chcąca pracować na stanowisku testera aplikacji musi zatem być przygotowana na ciągłe uzupełnianie swojej wiedzy. Śledzić aktualności, znać trendy i wiedzieć czego oczekują klienci. 

Należy pamiętać, że testerzy ściśle współpracują z programistami, rozmawiają z klientami – nie bez znaczenia jest zatem umiejętność komunikacji. 

Jak zostać testerem aplikacji

Tester aplikacji nie musi mieć wykształcenia kierunkowego. Owszem pracodawcy je doceniają, ale zdecydowanie bardziej liczą się w tym zawodzie wspomniane wcześniej umiejętności i cechy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Testowania można uczyć się samodzielnie – w internecie jest wiele materiałów i stron, które pomogą poznać tajniki tego zawodu. 

ISTQB – International Software Testing Qualifications Board to szkolenia dla testerów, które kończą się zdaniem egzaminu. Posiadanie tego rodzaju certyfikatu ISTQB nie jest wymaganiem koniecznym do wykonywania zawodu testera, często jednak pojawia się w wymaganiach pracodawców. Certyfikat ISTQB potwierdza zdobycie niezbędnej wiedzy oraz kompetencji w zakresie testowania oprogramowania. Egzamin ma trzy poziomy: 

  • dla testerów; 
  • dla kierowników testów; 
  • dla technicznych analityków testów. 

Egzamin można zdawać na trzech poziomach i zainteresowany może do niego przystąpić w każdym momencie – nie jest wymagane wcześniejsze ukończenie szkolenia ISTQB. Certyfikat uznaje się na całym świecie.

Wymagania pracodawców 

Pracodawcy stawiają przed kandydatami na stanowisko testera aplikacji sporo wymagań. Oczekują: 

  • doświadczenia zawodowego (nie krótsze niż 6 miesięcy); 
  • zdolności analitycznego myślenia;
  • znajomości języka angielskiego (dokumentacja techniczna często jest w tym języku); 
  • spostrzegawczości i wyczulenia na błędy i nieścisłości;
  • tworzenia scenariuszy testowych;
  • skrupulatności i dokładności;
  • umiejętności pracy w zespole;
  • wiedzy na temat UX;
  • znajomości narzędzi do zgłaszania błędów;

Część pracodawców ceni sobie także u kandydata doświadczenie w pracy z metodą SCRUM.

Ile zarabia tester aplikacji

Średnie zarobki na stanowisku testera aplikacji wynoszą 5 511 złotych netto. 25 proc. testerów zarabiających najmniej otrzymuje wynagrodzenie rzędu około 4 052  złotych netto i mniej, z kolei 1/4 najlepiej zarabiających – około 7 829 złotych netto.

Lepiej wynagradzani są testerzy automatyzujący w stosunku do testerów manualnych. 

Tester automatyzujący i tester manualny to dwa różne stanowiska w procesie testowania oprogramowania. Tester automatyzujący odpowiada za tworzenie i uruchamianie skryptów testowych, pozwalających automatycznie przeprowadzać próby w celu wykrycia błędów w oprogramowaniu. Tester manualny zaś jest odpowiedzialny za ręczne przeprowadzanie testów, które polega na manualnym wykonywaniu czynności mających na celu wykrycie błędów.

Tester aplikacji utraci prawo do 8,5 proc. ryczałtu 

REKLAMA

W myśl obowiązujących przepisów, pracownicy z branży IT mogą rozliczać się z urzędem skarbowym według jednej z dwóch dostępnych stawek: 8,5 proc. bądź 12 proc. ryczałtu. Do tej pory zasady rozliczeń były proste: osoby świadczące usługi związane z oprogramowaniem, jak i doradztwem w oprogramowaniu obowiązywała wyższa stawka ryczałtu. Osoby niezajmujące się bezpośrednio tworzeniem czy modyfikacją oprogramowania, mogły skorzystać z niższej stawki. Niższa stawka ryczałtu obowiązywała pracowników wykonujących inne czynności (m.in. analizowanie działania systemów, tworzenie dokumentacji technicznej, zajmowanie się logiką automatyzacji) i właśnie do tej grupy, według poprzednich interpretacji Urzędu Skarbowego, zaliczano także testerów oprogramowania.

Teraz fiskus zmienił swoją interpretację, stwierdzając, że do usług opodatkowanych 12 proc. stawką ryczałtu zalicza się także czynności towarzyszące tworzeniu oprogramowania, w tym m.in. przygotowywanie dokumentów, analiz.  W konsekwencji wprowadzonych zmian, testerzy utracą prawo do rozliczania się ze skarbówką na korzystniejszych dla nich warunkach. 

W opinii ekspertów można skarżyć niekorzystne interpretacje do sądu. Przez wzgląd na fakt swobodnego traktowania przez fiskus zasad klasyfikowania usług, lekceważąc opinie Głównego Urzędu Statystycznego i wprowadzając swoje definicje – jest szansa na wygranie. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

Mobbing 2025: zmiana przepisów i nowe obowiązki pracodawców [Projekt ustawy]

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące mobbingu w miejscu pracy funkcjonują od 21 lat. W 2025 r. będą trwały prace nad zmianą przepisów i wprowadzeniem nowych obowiązków pracodawców w celu zwiększenia ochrony pracowników. Pracodawcy będą musieli m.in. określić zasady przeciwdziałania mobbingowi. Planowana jest również podwyżka minimalnego progu zadośćuczynienia za mobbing.

Umowy cywilnoprawne 2025: oskładkowanie umów [Fakty i mity]

Oskładkowania umów cywilnoprawnych w 2025 roku nie będzie. Przesunięto je co najmniej o rok. Pojawiło się jednak wiele nieprawdziwych informacji na ten temat. Poniższy artykuł zawiera 11 faktów i mitów dotyczących ozusowania umów. Sprawdź, co jest prawdą, co półprawdą, a co informacją zupełnie nieprawdziwą.

Pracownicy odchodzą z pracy ze względu na pracę zmianową. Ogromny problem firm produkcyjnych

Nadmierna rotacja pracowników to ogromny problem firm produkcyjnych w Polsce. Pracownicy odchodzą z pracy m.in. ze względu na pracę zmianową. Z jakimi problemami borykają się pracodawcy w branży produkcyjnej? Jak mogą je rozwiązać?

REKLAMA

31 stycznia 2025 r. to ostateczny termin na zgłoszenie do Małego ZUS Plus

31 stycznia upływa ostateczny termin na zgłoszenie do Małego ZUS Plus. Przedsiębiorca, który nie dokona zgłoszenia do tego dnia, będzie mógł skorzystać z ulgi dopiero w przyszłym roku.

Dni wolne w lutym 2025 r.

Luty to najkrótszy miesiąc roku. W 2025 roku ma 28 dni. Jakie dni wolne występują w lutym i ile jest godzin pracy? Oto kalendarz lutego 2025 roku wraz z najważniejszymi dniami w tym miesiącu.

REKLAMA