Liczba ofert pracy sezonowej wzrosła o 38 proc.
REKLAMA
REKLAMA
- Wcześniejsza rekrutacja
- Gdzie duże zapotrzebowanie?
- Hotele
- Firmy budowlane i remontowe
- Praca za granicą
- Coraz trudniej o kandydatów
Wcześniejsza rekrutacja
W raporcie zwrócono uwagę, że w tym roku branże działające głównie sezonowo rozpoczęły rekrutację pracowników dużo wcześniej niż zwykle - już na początku roku, czyli nawet o kwartał wcześniej niż w 2021 r. Od stycznia do kwietnia liczba ofert pracy sezonowej wzrosła rok do roku o 38 proc.
REKLAMA
Gdzie duże zapotrzebowanie?
Bardzo duże zapotrzebowanie zgłasza sektor HoReCa. W styczniu liczba rekrutacji prowadzonych przez restauratorów była wyższa od wyniku z któregokolwiek miesiąca w całym minionym roku. Do końca pierwszego tygodnia maja w OLX aktywnych było w sumie ponad 50 tysięcy ogłoszeń o pracę, o 93 proc. więcej w ujęciu rocznym.
Hotele
Intensywnie rekrutują też hotelarze mając przed sobą perspektywę pierwszego od początku pandemii pełnowymiarowego sezonu komunijnego, weselnego i turystycznego. Od początku roku popyt na pracowników w tym obszarze wzrósł prawie 4-krotnie rok do roku, a do końca pierwszego tygodnia maja było o 95 proc. więcej aktywnych ogłoszeń niż w ub.r.
Firmy budowlane i remontowe
Z danych serwisu wynika, że w lutym i marcu dynamicznie rosło zapotrzebowanie na pracowników firm budowlanych i remontowych. Niemal 40-procentowy wzrost miesiąc do miesiąca w kwietniu wyhamował, ale nadal utrzymywał się na wysokim poziomie. Podobnie sytuacja wyglądała w kategorii rolnictwo i ogrodnictwo, która od stycznia do kwietnia powiększyła się 6-krotnie - podano.
Praca za granicą
Duże ożywienie jest obserwowane w rekrutacjach do pracy za granicą, nie tylko sezonowej. W tej kategorii od stycznia prowadzono prawie 15 tysięcy rekrutacji, ponad 33 proc. więcej niż w 2021 r., kiedy obowiązywały pandemiczne ograniczenia.
Coraz trudniej o kandydatów
Jak zauważono, na rynku pracy coraz trudniej o kandydatów, co sprawia, że rekrutacje trwają nawet dwa razy dłużej niż przed rokiem. Wydłużony czas pozyskania pracowników widać we wszystkich analizowanych branżach.
W raporcie zaznaczono, że porównanie liczby ofert w ujęciu rok do roku wymaga dalszej obserwacji, dlatego że sezon na rekrutację w tym roku zaczął się trzy miesiące wcześniej i jest na zupełnie innym etapie niż w czasie pandemii. (PAP)
Autor: Karolina Mózgowiec
kmz/ pad/
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA