Czym są zwolnienia grupowe?
REKLAMA
REKLAMA
Zwolnienia grupowe to zwolnienia z przyczyn nie dotyczących pracowników, co oznacza, że przyczyn zwolnienia należy upatrywać po stronie pracodawcy. Pracodawca prowadząc działalność gospodarczą i zatrudniając pracowników ponosi ryzyko gospodarcze i techniczne całego przedsięwzięcia. Nie zawsze pracodawca jest w stanie sprostać wymaganiom rynku, stąd pojawiają się problemy finansowe, które są najczęstszą przyczyną zwolnień grupowych.
REKLAMA
Zwolnieniami grupowymi nazywamy rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, a także na mocy porozumienia stron, jeżeli w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie obejmuje co najmniej:
- 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,
- 10% pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednakże mniej niż 300 pracowników,
- 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników.
Zobacz: Konsultacje zwolnień grupowych ze związkami zawodowymi
Etapy dokonywania zwolnień grupowych:
- konsultacje ze związkami zawodowymi,
- zawiadomienie powiatowego urzędu pracy,
- porozumienie między pracodawcą a zakładowymi organizacjami związkowymi,
- przekazanie porozumienia powiatowemu urzędowi pracy.
Wypowiedzenie pracownikowi stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia może nastąpić nie wcześniej niż po dokonaniu przez pracodawcę zawiadomienia powiatowego urzędu pracy o zawarciu porozumienia pomiędzy pracodawcą a organizacjami związkowymi, dotyczącego zwolnień grupowych.
Zobacz serwis: Wypowiedzenie umowy o pracę
Rozwiązanie z pracownikiem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia może nastąpić nie wcześniej niż po upływie 30 dni od dnia wyżej wspominanego zawiadomienia.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników ( Dz. U. z 2003 Nr 90 poz. 844, z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat