| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Wypowiedzenie umowy o pracę > Depresja jako powód wypowiedzenia umowy o pracę

Depresja jako powód wypowiedzenia umowy o pracę

Czy depresja może być powodem do wypowiedzenia umowy o pracę? Okresowy spadek efektywności pracy może dotknąć każdego pracownika, nawet tego, który dotychczas wzorowo i nienagannie wykonywał swoje obowiązki. Obniżenie jakości i wydajności pracy może być spowodowane przemęczeniem lub problemami osobistymi. Nierzadko jednak okazuje się, że przyczyny tkwią głębiej, gdyż pracownik ma depresję, a taki stan trwa niestety znacznie dłużej niż okresowe załamanie psychiczne.

Powodem depresji mogą być również przyczyny zewnętrzne, nie mające podłoża w środowisku pracy. Pracodawca nie musi ich znać, gdyż należą do sfery dóbr osobistych pracownika, niemniej jednak wiedząc o chorobie pracownika może starć się mu pomóc np. zmieniając okresowo lub na stałe charakter jego pracy. Zmiana warunków zatrudnienia powinna oczywiście odbyć się zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Należy, bowiem pamiętać, iż depresja jest schorzeniem, które przebiega z różnym natężeniem, a leczona umożliwia osobie nią dotkniętej normalne funkcjonowanie.

 Wypowiedzenie umowy

W sytuacji jednak, gdy stan obniżonej przydatności do pracy pracownika nie ulega poprawie, a pracownik świadczy pracę, która wymaga koncentracji, odpowiedzialności, dokładności, pracodawca może podjąć decyzję o wypowiedzeniu umowy o pracę.

W szczególności na takie rozwiązanie mogą decydować się pracodawcy zatrudniający pracownika na stanowisku wymagającym szczególnej sprawności psychofizycznej wymienionym w rozporządzeniu MPiPS z 28 maja 1996 r. w sprawie rodzajów prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej. U podstaw wypowiedzenia umowy o pracę mogą leżeć także przeciwwskazania lekarza medycyny pracy do wykonywania przez pracownika pracy określonego rodzaju, bądź potencjalne narażenie pracodawcy na szkody materialne.

Należy przy tym pamiętać, że powodem wypowiedzenia umowy nie może być depresja jako jednostka chorobowa, jak bowiem wskazano powyżej, choroba ta może przebiegać z różnym natężeniem, a samo jej wystąpienie nie musi wywoływać negatywnych skutków zawodowych. W uzasadnieniu wypowiedzenia umowy należałoby zatem opisać konkretne zachowania pracownika i uchybienia w jego pracy, skutki tych uchybień i zachowań na gruncie zawodowym, jak również okres ich występowania.  

Zanim jednak pracodawca podejmie radykalną decyzja o rozstaniu się z pracownikiem dotkniętym depresją, w pierwszej kolejności dobrze byłoby rozważyć, czy istnieje możliwość przesunięcia go do innej mniej odpowiedzialnej pracy.

Przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Anna Resiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »