| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Świadectwo pracy > Jakie dokumenty powinien otrzymać zwalniany pracownik?

Jakie dokumenty powinien otrzymać zwalniany pracownik?

Niezależnie od sposobu rozwiązania umowy o pracę, pracodawca musi wystawić byłemu podwładnemu świadectwo pracy, dokumentujące przebieg zatrudnienia. O czym jeszcze powinien pamiętać?

Zwolnienie z pracy: Jakie dokumenty wystawi ci były pracodawca

Koniec zatrudnienia wymaga spełnienia wielu obowiązków dokumentacyjnych przez pracodawcę, w tym wydania świadectwa pracy czy zaświadczenia o zarobkach.

Świadectwo pracy. Niezależnie od sposobu rozwiązania umowy o pracę, pracodawca musi wystawić byłemu podwładnemu świadectwo pracy, dokumentujące przebieg zatrudnienia. Jego wydanie nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą - co nie zmienia faktu, że pracodawca musi rozliczyć się z pracownikiem między innymi z powierzonego mu mienia.

Polecamy: Multipakiet RODO 2018 dla kadrowych i HR

Od 2017 roku pracodawca jest zwolniony z obowiązku wydania dokumentu w przypadku, gdy zamierza podpisać umowę o pracę z tą samą osobą w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy. Jeśli pracodawca nie zamierza kontynuować zatrudnienia z podwładnym, ma maksymalnie 7 dni na wydanie świadectwa - zasada ta obowiązuje przy wszystkich umowach o pracę.

Także od 2017 roku na świadectwie pracy musi się znaleźć informacja, czy zatrudniony korzystał z ochrony stosunku pracy przysługującej w związku z urlopem wychowawczym. Jest to przywilej, który można przenieść do kolejnego pracodawcy - dlatego informacja o tym, jak długo pracownik z niego korzystał pozwoli zorientować się kolejnemu pracodawcy, czy nowy pracownik nadal podlega ochronie, gdyby chciał nadal korzystać z obniżonego wymiaru czasu pracy.

Opinia o pracowniku w świadectwie pracy? W świadectwie pracy powinny, poza danymi pracownika, znaleźć się także okresy i wymiary zatrudnienia oraz rodzaj wykonywanej pracy.

Natomiast w świadectwie pracy przełożony nie może umieszczać opinii o byłym pracowniku.Ta kwestia nie została w ogóle uregulowana w prawie pracy, wyłącznie od dobrej woli pracodawcy zależy więc wystawienie pracownikowi tzw. referencji. Powinny one zostać jednak zawarte w oddzielnym dokumencie.

Zaświadczenie o wykonywaniu pracy w szczególnych warunkach. Pracownik, który wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze, może też żądać od pracodawcy wydania odpowiedniego zaświadczenia o wykonywaniu takiej pracy.

Informacja na ten temat może zostać zawarta w świadectwie pracy lub oddzielnym dokumencie - świadectwie wykonywania pracy w szczególnych warunkach. Oprócz danych personalnych pracownika, w takim świadectwie musi zostać wskazany konkretny okres pracy w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze oraz wymiar czasu tej pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »