reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wysokość wynagrodzenia > Wadliwe wykonanie produktu a obniżenie wynagrodzenia

Wadliwe wykonanie produktu a obniżenie wynagrodzenia

Zdarza się, że pracownik źle wykona zleconą przez siebie pracę, a konsekwencje tego musi ponieść pracodawca, jako odpowiedzialny przez kontrahentami. Czy pracodawca ma w takim wypadku możliwość wyegzekwowania od pracownika poniesionych strat?

Kodeks pracy wyraźnie stanowi, że za wadliwe wykonanie z winy pracownika produktów lub usług wynagrodzenie nie przysługuje. Jeżeli wskutek wadliwie wykonanej pracy z winy pracownika nastąpiło obniżenie jakości produktu lub usługi, wynagrodzenie ulega odpowiedniemu zmniejszeniu. Jest to uzupełnienie ogólnej zasady, że wynagrodzenie należy się za pracę wykonaną, a praca wykonana powinna być mierzona przede wszystkim stopniem jakości i prawidłowości jej wykonania. Jednocześnie należy pamiętać, że przepisy prawa pracy nakładają na pracownika obowiązek wykonania pracy z należytą starannością i sumiennością, a nie pracy o określonym rezultacie.

Pracownik może ponieść konsekwencje wadliwie wykonanej przez siebie pracy tylko wtedy, gdy jest to rezultat jego złej pracy, np. nienależytej staranności, czy nie dopilnowania istotnej kwestii. Jeżeli wada produktu lub usługi wynika z uprzedniej wadliwości materiałów, z których produkt jest wykonany, bądź z błędów technologicznych niezależnych od pracownika, to wtedy nie można przypisać mu winy.

Przeczytaj również: Wynagrodzenie pracownika a ogłoszenie upadłości pracodawcy

A zatem, aby pracodawca miał możliwość obniżenia lub niewypłaceni takiemu pracownikowi wynagrodzenia koniecznie musi udowodnić, że praca została nienależycie wykonana, a także że jest to winą pracownika. Między wykonaniem wadliwego produktu lub świadczeniem wadliwej usługi a zawinionym zachowaniem się pracownika musi istnieć związek przyczynowy, w tym sensie, że wady te muszą stanowić normalne następstwo nagannego zachowania się pracownika.

Pracownik nie nabywa prawa do wynagrodzenia w razie wadliwego wykonania ze swojej winy produktów lub usług, niezależnie od tego czy pracodawca poniósł w związku z tym szkodę. Jeśli szkoda taka jednak powstała może to uzasadniać dodatkowo odpowiedzialność materialną pracownika.

Zobacz serwis: Wysokość wynagrodzenia

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama