reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wysokość wynagrodzenia > Minimalna pensja w pierwszym roku pracy - zmiany 2017

Minimalna pensja w pierwszym roku pracy - zmiany 2017

Od 1 stycznia 2017 r. pracownik w pierwszym roku pracy będzie miał prawo do 100 proc. wynagrodzenia minimalnego. Obecnie pracownik w pierwszym roku pracy musi otrzymać 80 proc. wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Minimalne wynagrodzenie za pracę od 1 stycznia 2017 r. będzie wynosiło 2 tys. zł. Obecnie (w 2016 r.) płaca minimalna to 1850 zł.

Od 1 stycznia 2017 r. z ustawy ma zniknąć zapis, który różnicuje wysokość minimalnego wynagrodzenia dla pracownika ze względu na staż pracy. Obecnie pracownik w pierwszym roku pracy musi otrzymać co najmniej 80 % wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Po zmianach, każdy pracownik w pierwszym roku będzie miał prawo do 100 % wynagrodzenia minimalnego.  

Do okresu pracy wlicza się wszystkie okresy, za które była opłacana składka na ubezpieczenie społeczne lub zaopatrzenie emerytalne. Nie są brane pod uwagę okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego.

W przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, wynagrodzenie ulega odpowiednio zmniejszeniu, proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, tj. ¾ etatu – 1500 zł, ½ etatu – 1000 zł.

Polecamy produkt: Serwis Prawno-Pracowniczy

Dodatek za pracę w nocy – zmiany

Obecnie zgodnie z art. 6 ust. 5 ustawy przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika nie uwzględnia się:

- nagrody jubileuszowej,

- odprawy emerytalno-rentowej,

- wynagrodzenia za pracę nadliczbową.

Od 1 stycznia 2017 r. do powyższych wyłączeń ma zostać dodany dodatek do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej. W myśl artykułu 1518 § 1 Kodeksu pracy, pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Godzinowa płaca minimalna

Od 1 stycznia 2017 r. ma obowiązywać minimalna stawka godzinowa dla zleceniobiorców, która została ustalona na poziomie 13 zł brutto za godzinę.

Minimalna stawka godzinowa ma objąć umowy zlecenia (art. 734 Kodeksu cywilnego) oraz umowy o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu (art. 750 Kodeksu cywilnego), wykonywane przez przyjmującego zlecenie lub świadczącego usługi na rzecz przedsiębiorcy albo na rzecz innej jednostki organizacyjnej, w ramach prowadzonej przez te podmioty działalności.

Podstawa prawna: Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw.

Zobacz: Kalkulatory

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe EFEKTA

Pełna księgowość dla małych, średnich i dużych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama