Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polski Ład - wyższe wynagrodzenia pracowników od 2022 r.

Polski nowy ład 2022 - jak zmienią się wynagrodzenia pracowników?
Polski nowy ład 2022 - jak zmienią się wynagrodzenia pracowników?
shutterstock
Polski Ład to wyższe wynagrodzenia pracowników od 2022 roku - przekonuje MRiPS. Na Polskim Ładzie najwięcej skorzystają osoby zarabiające do 5700 zł brutto miesięcznie. O swoje wynagrodzenie nie muszą martwić się także pracownicy z zarobkami od 5700 do 12800 zł brutto.

Polski Ład - wynagrodzenia wyższe dla 2/3 pracowników

Dzięki rozwiązaniom podatkowym wzrosną wynagrodzenia netto niemal 8 mln pracowników, czyli 2/3 osób zatrudnionych na etatach. Polski Ład to również ochrona zarobków etatowców, którzy zarabiają od 5 700 zł brutto do 12 800 zł brutto miesięcznie. Dla takich osób reforma będzie co najmniej neutralna i to mimo braku możliwości odliczenia składki zdrowotnej.

Każdy pracownik, który będzie podejrzewał, że jego wynagrodzenie jest źle obliczane, może zwrócić się do PIP lub ZUS o ustalenie przyczyny i wyliczenie prawidłowej pensji. Zależy nam na tym, by pracodawcy nie wykorzystywali reformy do nieuprawnionego obniżania wynagrodzeń.

Polski Ład to historyczna obniżka podatków, dzięki której realnie wzrosną dochody netto Polaków. W ich portfelach zostanie ok. 17 mld zł więcej. Na reformie zyska 18 mln Polaków. Więcej pieniędzy zostanie m.in. w portfelach niemal 8 mln pracowników, czyli 2/3 osób zatrudnionych na etatach.

Polski Ład a wynagrodzenia - kto skorzysta najwięcej?

W Polskim Ładzie wzrosną wynagrodzenia netto niemal 8 mln pracowników. To aż 2/3 osób zatrudnionych na etatach. Najmocniej korzyści z Polskiego Ładu odczują pracownicy i przedsiębiorcy, którzy zarabiają do 5 700 zł brutto miesięcznie.

Wzrost wynagrodzeń wśród tej grupy pracowników to zasługa podwyższenia kwoty wolnej od podatku – aż do 30 tys. zł. Dzięki temu aż 1/3 podatników w ogóle nie będą płacić podatku, a dla kolejnych 1/3, podatki będą niższe niż dotychczas. Nie jest sprawiedliwy system podatkowy, w którym podatki płacą osoby zarabiające w granicach minimalnego wynagrodzenia. Teraz to się zmieni. Beneficjentami zmian w podatkach będą wszyscy zarabiający do wysokości średniego wynagrodzenia – wskazuje wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Przykładowo

Pracownik ochrony, który zarabia miesięcznie 3 180 zł – zyska ponad 2 000 zł rocznie „na rękę”.

Kucharz, który zarabia miesięcznie 3 600 zł brutto – zyska rocznie 1 686 zł „na rękę”.

Pracownik fizyczny, który zarabia miesięcznie 4 000 zł brutto – zyska rocznie 1365 zł „na rękę”.

Zysk pracowników będzie widoczny nie pod koniec roku, tylko już na poziomie poszczególnych miesięcy. Każda z tych osób powinna więc otrzymywać przez 12 miesięcy począwszy od stycznia wyższe wynagrodzenie miesięczne.

U pracownika ochrony z pensją 3 180 zł będzie to 168 zł więcej „na rękę”.

U kucharza z pensją 3600 zł brutto – 140 zł więcej „na rękę”.

U pracownika fizycznego z pensją 4 000 zł brutto – 114 zł więcej „na rękę”.

Zarobki od 5700 do 12800 zł brutto a Polski Ład

O swoje wynagrodzenia mogą też być spokojni pracownicy zarabiający więcej niż 5 700 brutto miesięcznie. W przypadku wynagrodzeń od 5 700 zł do aż 12 800 zł brutto, Polski Ład nie wprowadza żadnych zasadniczych zmian. Takie osoby nie muszą obawiać się zmian w składce zdrowotnej, bo mimo braku możliwości jej odliczenia, ich wynagrodzenia pozostaną co najmniej takie same.

Przykładowo

Przy zarobkach 6 000 zł brutto miesięcznie wynagrodzenie nadal wynosić będzie ok. 4320 zł miesięcznie „na rękę”.

Przy zarobkach 8 000 zł brutto – 5730 zł miesięcznie „na rękę”.

Przy zarobkach 12 000 zł brutto – ok. 8115 zł miesięcznie „ na rękę”, co oznacza ok. 47 zł więcej miesięcznie.

Neutralność reformy dla tej grupy pracowników to m.in. efekt preferencji podatkowej dla klasy średniej, która amortyzuje zmiany w składce zdrowotnej. W Polskim Ładzie będą nią objęci pracownicy i przedsiębiorcy, których roczne przychody w wynoszą od 68 412 zł do 133 692 zł, czyli od 5 701 zł do 11 141 zł brutto miesięcznie. Dodatkowo w efekcie podwyższenia progu podatkowego, reforma będzie co najmniej neutralna dla tych osób, które zarabiają aż do 12 800 zł brutto miesięcznie. W rezultacie pracownicy nie stracą na Polskim Ładzie. W sumie reforma będzie neutralna dla 20 proc. etatowców.

W ciągu ostatnich 12 lat, pomimo stałego wzrostu płacy minimalnej i średniej krajowej, w Polsce nie było gruntownej podwyżki kwoty wolnej i progu podatkowego. W efekcie kwota wolna, w relacji do średniego wynagrodzenia w Polsce, w roku 2021 była aż o 50% niższa niż w 2014 r. Polski Ład przywraca system podatkowy do właściwych proporcji nie tylko nadrabiając tą zaległość, ale i silnie zmniejszając obciążenie osób mniej zarabiających. W wyniku dziesięciokrotnego podniesienia kwoty wolnej, porównując jej wysokość do przeciętnego wynagrodzenia, Polska przesunęła się w europejskim zestawieniu z końca stawki na samą czołówkę. Podobny poziom funkcjonuje tylko w Holandii
i w Finlandii. W tyle za sobą zostawiliśmy takie kraje jak Niemcy, Francja czy Wielka Brytania
– dodaje wiceminister Sarnowski.

Polski Ład a nieuczciwe działania pracodawców

Do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej docierają sygnały od pracowników, zaniepokojonych informacjami od pracodawców, co do zasady ustalania podstawy wymiaru oraz wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, które mają się odbić na ich zarobkach.

Reagujemy natychmiast. Nie ma naszej zgody na próby wykorzystania przepisów na niekorzyść pracowników – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Pracownik, który po wprowadzeniu Polskiego Ładu ma wątpliwości co do rozliczenia wynagrodzenia i składek przez pracodawcę, może zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Państwowej Inspekcji Pracy. ZUS wyjaśni wątpliwości, a ewentualnymi nieuczciwymi praktykami zajmą się inspektorzy pracy – dodaje minister Maląg.

Opublikowaliśmy na stronie ZUS specjalny poradnik i przeprowadzaliśmy otwarte szkolenia dla zainteresowanych. Spośród naszych pracowników wyznaczyliśmy liderów, którzy lokalnie szkolą i odpowiadają na pytania od pracodawców. Również pracownicy naszych sal obsługi klientów oraz infolinia są przeszkolone do udzielania kompleksowych informacji w zakresie zmian w składce zdrowotnej. W drugiej połowie stycznia udostępnimy specjalny kalkulator, który po wprowadzeniu niezbędnych danych, takich jak okres rozliczeniowy, forma opodatkowania, kwota dochodu lub przychodu, pomoże obliczyć podstawę wymiaru i kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne należnej za dany miesiąc – mówi profesor Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wynagrodzenie po wprowadzeniu Polskiego Ładu - kontrola PIP

Pracownicy swoje wątpliwości odnośnie rozliczenia wynagrodzenia i składek przez pracodawcę mogą zgłaszać również do najbliższego inspektoratu Państwowej Inspekcji Pracy. Jednym z głównych zadań Państwowej Inspekcji Pracy jest m.in. nadzór i kontrola przestrzegania przepisów prawa pracy, w tym przepisów dotyczących wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń ze stosunku pracy. W tym celu inspektorzy pracy mogą przeprowadzać postępowania kontrolne (mające na celu ustalenie stanu faktycznego w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy), a w razie stwierdzenia naruszenia nakazać pracodawcom określonych zachowań.

 – Kontrole prowadzone w tym zakresie przez inspektorów obejmują sprawdzenie realizacji przez pracodawcę jednego z podstawowych obowiązków wynikających z Kodeksu pracy, jakim jest prawidłowe i terminowe wypłacanie wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń ze stosunku pracy. Prawidłowość wypłaty wynagrodzenia obejmuje przy tym prawidłowe naliczenie wysokości wynagrodzenia, tj. zgodnie z obowiązującymi przepisami, przestrzeganie zasad dotyczących dokonywania potrąceń, właściwą formę i sposób wypłaty. Państwowa Inspekcja Pracy stoi na straży przestrzegania przepisów prawa pracy (w tym wypłaty wynagrodzeń) i reaguje na wszystkie sygnały wskazujące na nieprawidłowości w ustaleniu wysokości wynagrodzenia pracownika, w tym także nieuczciwe praktyki pracodawców – mówi Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko.

Polecamy: Wynagrodzenia 2022 z ebookiem Polski Ład – przepisy przejściowe

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Komplet: Polski Ład w wynagrodzeniach i dochodach, Kodeks pracy 2022 i Czas pracy 2022
Komplet: Polski Ład w wynagrodzeniach i dochodach, Kodeks pracy 2022 i Czas pracy 2022
Tylko teraz
Źródło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(136)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • T
  2022-01-05 21:49:25
  To jest takie sprawiedliwe rozwiązanie, w którym Ci, którzy pracują najwiecej, zarabiają najwiecej, musza finansować leniów i obiboków, którzy sami o siebie zadbać nie umieją. Przecież ktoś, kto zarabia 15.000 zł i tak kwotowo i procentowo odprowadzał większy podatek niż ten, kto zarabia 5.000. Więc dowalmy mu jeszcze, bo czemu ma mieć lepiej. Niech wszystkim będzie równo - równo źle. Tylko że niektórzy musza się do tego „równo” bardziej przyłożyć, żeby ci mniej zaradni mogli dalej się obijać. W tym kraju nie opłaca się zarabiać dobrze… trzeba rodzic mnóstwo dzieci. Tworzymy społeczeństwo upośledzonych kompetencyjnie rodziców opierających dobrobyt rodziny na pozorowanej trosce państwa i systemie dodatków. To prosta droga do idei komunistycznych… a ten eksperyment na świecie nie zakończył się spektakularnym sukcesem…
  77
  pokażodpowiedzi (10)
 • R
  2022-01-05 22:00:46
  Ja będę stratny prawie 5.000 zł rocznie. Dlaczego? Ponieważ chce mi się pracować na odpowiedzialnym, trudnym stanowisku. I za to zostanę ukarany, aby wspomóc tych, którym się nie chce. Super.
  56
  pokażodpowiedzi (5)
 • Emeryt
  2022-01-06 18:00:16
  Polski ład daje po tyłkach tym którym chce i chcialo się pracować nawet na dwóch etatach. Promuje ludzi którym nie chce się pracować, podnosić swoich kwalifikacji i szkolić, szukać nowej, lepiej płatnej pracy. Ludzi którzy wyznają zasadę "czy się leży, czy się stoi, to się należy". Ten sztandarowy program rządu miał uprościć podatki i tak uprościł, że nawet księgowe mają z nim problem. Wniosek: w Polsce nie opłaca się pracować !
  24
  pokażodpowiedzi (1)
 • Wyborca
  2022-01-05 23:55:03
  Będą dalsze odcinki Janosika. Tylko tym razem zabiera pracującym, daje nierobą. .
  29
 • Ehhh
  2022-01-06 10:39:31
  Boże jaki burdel. Najpierw było że ulga dla klasy średniej dla zarabiających na UOP 11141 zł. Potem się poprawili i że przychody z UOP do 11 141zl miesięcznie. Od kilku dni pojawiła się nagle kwota 12800zl. A kalkulatory na necie błędnie wyliczają kwotę netto, co strona to różna kwota netto. I co zwykły Kowalski ma zrobić?
  2
  pokażodpowiedzi (2)
 • Pracownik
  2022-01-06 22:01:53
  Co z tego ,że 130zl więcej a wszystko zdrożało owiele więcej i tak zwykły polak będzie stratny a nic nie zyskA
  6
  pokażodpowiedzi (2)
 • Przeciwnik PiS
  2022-01-05 19:30:08
  Moją rodzinę okradziono !
  21
  pokażodpowiedzi (2)
 • arab
  2022-01-07 12:39:44
  Dlaczego napisane jest , że " Dodatkowo w efekcie podwyższenia progu podatkowego, reforma będzie co najmniej neutralna dla tych osób, które zarabiają aż do 12 800 zł brutto miesięcznie. W rezultacie pracownicy nie stracą na Polskim Ładzie. W sumie reforma będzie neutralna dla 20 proc. etatowców." "Przy zarobkach 12 000 zł brutto – ok. 8115 zł miesięcznie „ na rękę”, co oznacza ok. 47 zł więcej miesięcznie." - przecież to jakieś brednie !!! Ja już wiem , że miesięcznie mając 11900 bruttu stracę około 350 zł , więc o co chodzi ?????????????
  4
  pokażodpowiedzi (2)
 • zdziwiony
  2022-01-06 16:02:07
  Zaraz zaraz, skoro został zwiększony próg podatkowy do 120 tyś, to dlaczego mam zarobić tyle samo kiedy próg był na ok 85 tyś? przecież przekraczając próg płaciłem 32% podatku. Teraz nie wpadnę w 2 próg a zapłacę tyle samo co w zeszłym roku?
  6
  pokażodpowiedzi (1)
 • bart doradza
  2022-01-10 09:52:55
  Ludzie to się dopiero obudzą przy rozliczeniu PIT za 2022 rok, jak się okaże że do dopłaty jest kilka tysięcy złotych do US! Ulica zapłonie, ceny z kosmosu, wypłata będzie pokrywać rachunki!
  3
 • R
  2022-01-08 16:28:39
  Dzisiaj Ci co otrzymują minimalne wynagrodzenie (bo resztę biorą na czarno ) zarobią więcej bo wzrost wynagrodzeń wśród tej grupy to zasługa podwyższenia kwoty wolnej od podatku – aż do 30 tys. zł. W tym kraju należy być nieuczciwym, obibokiem, złodziejem to coś się zyska.
  14
  pokażodpowiedzi (2)
 • GZ
  2022-01-07 12:47:29
  I znowu w świat idzie informacja propagowana przez rząd, ze to przedsiębiorcy okradają, nie informują, bałagan jest niemożliwy bo przepisy niespójne, a PIP i ZUS będzie kontrolował to czego sami urzędnicy urzędów skarbowych nie potrafią wytłumaczyć...
  3
 • Andrzej
  2022-01-10 20:18:11
  Tego typu Ład mimo iż w kilku kwestiach ma swoje plusy ma też i minusy. Czytam komentarze i widzę jakie udało się zantagonizować ludzi przeciwko sobie. To czy ktoś straci 400 zł a ktoś inny zyska to nic w porównaniu z tym jakim zatomizowanym społeczeństwem się staniemy. Druga Rwanda z czasów Tutsi i Hutu. Większość nawet nie zdaje sobie sprawę, że w ten sposób łatwiej wpadamy w objęcia nieprzychylnych nam narodów. Pieniądze dzielą ludzi od początków istnienia cywilizacji. Ale nigdy tak łatwo nie manipulowało się spolaryzowanym społeczeństwem. A to tylko przedsmak tego co oferuje nam przyszłość w postaci sfederalizowanej UE, pieniądza elektronicznego, automatyzacji, digitalizacji. Podzielimy się jeszcze bardziej.
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • J
  2022-01-06 21:02:30
  Wzrosła kwota wolna od podatku,wiec wynagrodzenie powinno wzrosnąć niezależnie od zarabianej kwoty. Co to za dziwne wyliczenia.
  4
  pokażodpowiedzi (1)
 • Zuza
  2022-01-10 02:26:40
  Jednymi z najbardziej stratnych są rodzice samotnie wychowujący dzieci, którzy dobrze zarabiają, którym chce się ciężko pracować pomimo swojej trudnej sytuacji. Dlaczego takie dzieci krzywdzi rządowa reforma?!!! Rząd powinien przywrócić takim rodzicom dotychczasową możliwość rozliczenia podatku z dzieckiem - chociaż tyle... a tak to jakaś masakra
  4
  pokażodpowiedzi (3)
 • Niki
  2022-01-07 19:44:27
  Co za bzdury i kłamstwa. Zarabiam 12000 i rozliczam się wspólnie z mężem, który ma tylko rentę, więc nie wchodzę w II próg podatkowy. Do tej pory zarabiałam 8500 netto, teraz tracę 400zl netto miesięcznie.
  3
  pokażodpowiedzi (3)
 • W Q..wiony
  2022-01-10 18:15:09
  Nikt nic nie wie, ale wypłata mniejsza o 430 pln od grudniowej a nie przekraczam 5700 brutto, Mam AŻ 5500 brutto. a podobno nic nie powinienem mieć mniej. Chyba że w rozliczeniu przy picie za 2022 w kwietniu 2023 odliczą całą wolną kwotę od dochodu. Hmm, czyli taki mały kredycik co miesiąc dla "Państwa" a oddadzą w za rok w kwietniu? przecież to je...nie jak każdy z nastu milionów rozliczy się.
  0
 • Mario
  2022-01-07 15:02:22
  Skąd się wzięła kwota 12800 brutto? Nie widzę jej w ustawie, a z niej jasno wynika, że już przy tej kwocie tracimy ulgę dla klasy średniej.
  3
  pokażodpowiedzi (1)
 • Malgo
  2022-01-09 18:29:26
  Specyficzne pojmowanie sprawiedliwości, jeśli 30% społeczeństwa nie płaci w ogóle podatku, a oczywiście korzysta ze wspólnych dróg, infrastruktury, darmowej edukacji, służb policyjnych, ratowniczych itp. rzeczy, a do tego pobiera jeszcze zasiłki, 500+ i inne, na które składa się cała reszta… Oczywiście najgłośniej krzyczą o sprawiedliwości ci, którzy w ogóle nie dorzucają się do systemu.
  5
  pokażodpowiedzi (3)
 • Majka
  2022-01-10 19:40:01
  Ludzie weźcie w końcu popatrzcie realnie masz skorzystać z polskiego ładu?A ja się pytam w jaki sposób w tej drozyznie co jest tu masz zyskać? Przy cenach prądu gazu?dostaniesz 100zl więcej a stracisz przy tych cenach co są ponad 1000zl i to jest cały polski wal a nie lad gratulacje
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • Mezzo
  2022-01-06 11:30:37
  Za dużo ogôlnych warunkôw ,mało konkretôw.
  1
 • Km
  2022-01-06 17:42:19
  Czyli co? Jak w marcu zarabię 8000 zł brutto to pracodawca będzie odliczał ulgę, a jak kwietniu 12000 brutto to już nie? (przy założeniu, że nie przekroczę rocznego przychodu 133692 zł). A jak będę chciał się rozliczać z żoną, która nie ma pracy? To w PIT podzielą mój przychód na dwie osoby (max. 133692 ÷ 2 = 66846 zł) do odliczania tej ulgi i nie będzie mi ona przysługiwać? I będę miał niedopłatę? :o
  1
  pokażodpowiedzi (2)
 • lysy
  2022-01-08 22:33:29
  Zarabiam powyżej górnego progu uprawniającego do ulgi a moja żona zarabia za mało żeby korzystać z ulgi. Nic nie zyskam na podniesieniu progu podatkowego bo dotychczas nie płaciłem 32% bo rozliczałem się z żoną. Teraz żadne z nas nie będzie miało prawa do ulgi dla klasy średniej. Dlaczego nikt tego nie porusza w mediach? Zarabiając razem z żoną 20 000 miesiecznie zapłacę dużo więcej niż małżeństwo, w którym każdy z małżonków zarabia 10 000 misięcznie. Gdzie tu równość?
  3
  pokażodpowiedzi (2)
 • Kowal
  2022-01-10 20:07:00
  Nieróby+500+oraz inne benifity od Państwa Pis=Polski Ład za robotę się nieroby weźcie a nie sklubac ludzi co chcą zarabiać żeby jakoś żyć!!!
  4
 • Obywatel
  2022-01-09 21:35:16
  Każdy wie ,że ten cały polski lad jest poto żeby każdego w pewien sposób urabac,nie ma sprawiedliwości bo chcesz pracować chcesz więcej zarabiać to płać a przecież tym co nie chce się robić bo mają te swoje 500plus to im wystarczy tylko ciekaw jestem czy teraz przy tej drożyźnie co nas czeka nadal będą chwalić państwo z kartonu
  2
 • jarex
  2022-01-08 15:32:35
  PiS traktuje pracodawców jak potencjalnych złodziei okradających swoich pracowników, komuna wróciła tam też tak traktowano "prywaciarzy"
  6
  pokażodpowiedzi (1)
 • Pavlik3
  2022-01-07 18:43:49
  Straciłem 300 zł i kto tu zyskuje
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • Xyz
  2022-01-09 11:37:23
  To składać ten PIT 2 czy nie nie ogarniam
  0
 • Piotr
  2022-01-06 21:07:19
  Otrzymuję brutto 4600zł emerytury, 1000 zł działalność gospodarcza, 5400 zł nadal pracuję. Na wynagrodzeniu w porównaniu do 12.2021 tracę ok, 400 zł i około 200 zł na działalności zatem aby wyjść na zero moja emerytura winna wzrosnąć 600 zł + 47 zł wg powyższego wyliczenia. Z zainteresowaniem czekam do 25.01 na emeryturę
  9
  pokażodpowiedzi (2)
 • Menager na śmieciówce
  2022-01-14 08:14:15
  Skoro ktoś kto zarabia mniej niż 12 800 zł brutto nic nie straci to dlaczego mając 11300 zł brutto mam 1000 zł mniej niż wcześniej ? Pan Premier odpowie ? Pewnie dlatego, że pracuje na umowę zlecenie po tym jak ten sam rząd kilka lat wcześniej pozbawił mnie umowy o pracę nakazując kontrakt menadżerski !!! Rządzący zadbali o siebie i dali sobie odpowiednio wcześniej podwyżki 100 % zaczym wprowadzili nowy ład czyli zarabiając dziś 20 000 zł brutto na etatach są i tak do przodu !
  0
 • qwerty
  2022-01-11 09:47:01
  Jestem tak zwaną klasą średnią a wypłata mniejsza o 154 złote a miała być większa :) Śmiech na sali
  0
  pokażodpowiedzi (4)
 • Nieswiadoma
  2022-01-11 18:37:34
  Co z osobami które mają np 3780brutto miesięcznie ? Będę musieli w 2023 dopłacać ? Bo tak zrozumiałam jeśli złoży pit 2 i
  0
 • Piotr
  2022-01-10 18:55:51
  Mając brutto 11140 będę stratny 200zł! Co najmniej. A to dlatego ża zastosowano różne wzory. A oba preferują środkowy przedział tj ok 8000 brutto. Osoby zarabiające właśnie te 5800 to nasi nauczyciele, dla których ulga dla klasy średniej jest mała na poziomie 30 gr! A to oznacza że nie pomniejszą podstawy do wyliczenia podatku. Tym samym i mimo wyższej ulgi podatkowej, przez naliczenie 9% składki zdrowotnej. Mają niższe wynagrodzenia
  0
  pokażodpowiedzi (2)
 • Xxxxx-xxx
  2022-01-10 19:06:40
  6000 zł rocznie mam oddać tym na 8-me dziecko i podobnym. Jakim prawem?! ! Mam 1 dziecko i dziwne ale nie stać nas na kredyt mieszkaniowy dla nas!!
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Blur
  2022-01-18 19:37:13
  Zarobiłam 11000 brutto a dostałam 7 netto . Zabrano mi 1000 zł z mojej ciężkiej pracy. Oddaje 4000tys miesięcznie do Państwa?!?!?! Co tu się dzieje?! To teraz pracuje na alimenciarzy recydywistów i starych komuchów?! To jakaś kpina !!!! Wszędzie podwyżki a mi o 1000 zł pensje obniżyli!!! Oddajcie nam nasze pieniądze! To teraz oddajemy 35 % ? Nie dość że mi z pensji 1000 zabrali to jeszcze ze zwolnienia 500. Łącznie 1500 zł w tym miesiącu mi zabrano!!! To jest skandal!!
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • agapol
  2022-01-11 11:09:38
  W obecnych czasach pracodawca PRYWACIARZE u którego pracuję nie chciał mnie zatrudnić na normalną umowę tylko umowa na najniższą krajową reszta w kopercie. Niestety obecnie mam z koperty zabierane by dołożyć do najniższej, która wzrosła i w kopercie mam dane mniej o 200 zł. To by było na tyle. NIe jestem NIEROBEM, OBIBOKIEM tak jak napisał PAN\PAni R.....
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Magdalena
  2022-01-11 13:32:04
  ten artykuł to propaganda sukcesu PIS. stek bzdur
  1
 • Magdalena
  2022-01-11 13:24:47
  kto zyskuje wynagrodzenie 12.000 brutto - w porównaniu do roku 2021 - wynagrodzenie mniejsze o 422 złe To gdzie ten zysk Na polskim ładzie traci się już od 8.500,00 brutto
  0
  pokażodpowiedzi (2)
 • ale
  2022-01-07 08:59:31
  ale mi dodatek - normalnie mogłam odpisać chociażby koszt założenia fotowoltaiki w pit różnych, teraz nie da się odpisać bo podatek jest mi oddany.
  3
 • polak
  2022-01-19 20:00:49
  Państwowa Inspekcja Pracy stoi na straży przestrzegania przepisów prawa pracy to są żarty. PiP to fikcja. Z własnego doświadczenia nieuczciwe praktyki pracodawców są jasne oszukać pracownika obiecując podwyżkę która wynika z tzw Polskiego Ładu. Powoli małymi kroczkami idziemy w socjalizm i wszyscy mielibyśmy równy stan posiadania i gdzie siły rynkowe nie są głównym mechanizmem podziału bogactwa oraz państwa, w którym funkcjonowanie społeczeństwa opiera się nie na własności prywatnej lecz na wspólnej własności i wzajemnej współpracy. Obecnie PiS przy pomocy pandemii i wielu innych czynników w tym naiwności społeczeństwa dąży do osłabienia polskiego kapitału a jak wiadomo złotówka szoruje po dnie do 5 lat. Własnie osiągnęliśmy krainę szamba.
  0
 • Edek
  2022-01-27 14:13:41
  Mnie PiS ukradł dziś 600 zł i to pomimo podwyżki która dostałem w listopadzie pensja jest niższa od tej że stycznia 2022 o ok 600 zł jbc pis
  0
 • podatnik
  2022-01-26 15:46:48
  Polski Rząd zrobił skok na kasę Polaków, zwykłe złodziejstwo. i tyle w temacie... oby Polacy przejrzeli i roznieśli was w pył w następnych wyborach.
  0
 • ja
  2022-01-12 23:44:54
  Interesuje mnie bardziej kwestia tego, że spoko, ktoś kto dostaje najniższa krajowa, dostanie dodatkowo pieniądze nie z tytułu zwiększenia minimalnej krajowej, tylko z tego całego Polskiego Ładu. Tylko, że przy rozliczaniu się z pitów nie będzie musiał tego ,,dodatkowego wynagrodzenia,, oddawać ? Nigdzie nie jest to napisane
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Smutna
  2022-01-24 10:35:32
  Niestety, ale nasz rząd to klamczuchy i oszuści. Pracuje na etacie i mam rentę rodzinna po mężu-700 zł. netto. Na pensji straciłam 325 zł( przy zarobku 3400zl). Żadnego wyrównania nie będzie. W 2023 roku może w rozliczeniu rocznym, a inflacja?
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Ból
  2022-01-25 17:02:23
  A to ciekawe, ja przy brutto 5300 juz mam wyliczone netto wg. Polskiego Ładu i wiecie ile dostanę 3780 , Boże. To niby gdzie dostanę trochę więcej, no gdzie. Wcześniej przy takim brutto dostałam 4100 A teraz ??? To jest kradzież Państwo rząd nas w biały dzień jawnie okrada. Nic tylko się dorabiać w tym kraju chore po prostu chore
  0
 • Polka
  2022-01-13 20:31:23
  A gdzie 1200 zł dla każdego dorosłego .....
  0
 • anon
  2022-01-26 17:43:00
  Proponuję zainteresować się skąd się wzięła kwota 12 800. Nie jest to wcale kwota graniczna etatowca od, której stare zasady są bardziej korzystne od nowych. Tą kwotą jest 12300. Powyżej tej kwoty stare zasady są korzystniejsze, a poniżej niej nowe zasady są korzystniejsze bez konieczności stosowania ulgi dla klasy średniej (przedział miedzy 11 141 a 12 300 gdy nowe zasady wypadają korzystniej mimo że powyżej widełek dla ulgi). Czy czasem ministrowi się 8 z 3 nie pomyliło?
  0
QR Code
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Omikron powoduje ogromne braki pracowników
Omikron powoduje ogromne braki pracowników - nawet 2 mln pracowników może przebywać na izolacji i kwarantannie w lutym 2022 roku. Jak ochronić firmę przed kryzysem?
Praca zdalna wymaga pilnej regulacji w Kodeksie pracy
Praca zdalna wymaga pilnej regulacji w Kodeksie pracy - przedsiębiorcy apelują o uchwalenie szczegółowych przepisów dotyczących pracy zdalnej. Pandemia trwa już dwa lata, a przepisów kodeksowych nadal brak.
Pracownicy na kwarantannie - paraliż firm
Coraz więcej pracowników przebywa na kwarantannie. Omikron dziesiątkuje kadry. Firmom grozi paraliż. Przedsiębiorcy apelują o pilne wdrożenie weryfikacji covidowej i innego wsparcia dla polskich firm.
Przyszłość pracy - odmienne wizje pracodawców i pracowników
Jak będzie wyglądała przyszłość pracy? Okazuje się, że pracodawcy i pracownicy mają odmienne wizje. Z czym muszą zmierzyć się pracodawcy? Czym jest Wielka Rezygnacja?
Weryfikacja covidowa - drugi projekt ustawy
Weryfikacja covidowa - w środę 26 stycznia 2022 r. do Sejmu wpłynął drugi projekt ustawy. Stanowi uzupełnienie "lex Hoc". Pracodawca będzie mógł sprawdzić szczepienia pracowników, wyniki testów na COVID-19 lub uzyskać informację o przebytej infekcji. Kto zapłaci za testy pracowników?
Rekordowy wzrost wynagrodzeń w grudniu 2021 r.
W grudniu 2021 r. odnotowano rekordowy wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób. Inflacja wpływa na podwyżki wynagrodzeń. Jak wygląda przeciętne zatrudnienie?
Ile wynosi składka zdrowotna dla pracownika?
Ile wynosi składka zdrowotna dla pracownika w 2022 roku? Jak obliczyć podstawę wymiaru składki zdrowotnej?
Dni wolne na opiekę nad dzieckiem (urlop opiekuńczy) - zasady, przepisy
Pracownicy, tj. osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę (art. 2 Kodeksu pracy, „kp”), mają prawo do korzystania z dni wolnych na opiekę nad dzieckiem z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, zwanych potocznie urlopem opiekuńczym.
Dzień wolny na szczepienie dla pracowników PGG
Dzień wolny na szczepienie dla pracowników PGG, którzy zdecydują się zaszczepić do 11 marca 2022 roku.
Okres rozliczeniowy - wydłużenie do 12 miesięcy
Wydłużenie okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy może rozwiązać problem nadgodzin. Kiedy można wydłużyć okres rozliczeniowy do roku? Jak wprowadzić 12-miesięczny okres rozliczeniowy?
Wypłata wynagrodzenia - termin
Wypłata wynagrodzenia za pracę - w jakim terminie powinna się odbywać? Co z wypłatą wynagrodzenia po terminie? Czy zawsze wypłaty wynagrodzenia dokonuje się na konto? Co na to Kodeks pracy?
Wypłata części wynagrodzenia w gotówce
Wypłata części wynagrodzenia w gotówce - czy jest możliwa? Czy pracownik może złożyć wniosek o wypłatę na konto i w gotówce? Gdzie przechowywać taki wniosek?
Jak zwiększyć aktywność zawodową Polek?
Jak zwiększyć aktywność zawodową Polek? Co należy zmienić w opiece i edukacji dzieci? Ważne jest wyższe subsydiowanie zatrudnienia dodatkowej opieki dla dziecka do 3 lat oraz zmiany w modelu rodziny. Jak zmodyfikować program 500+?
Jak zachęcić pracowników IT do przyjęcia oferty pracy?
Jak zmotywować pracowników IT do przyjęcia oferty pracy? Pracodawcy zachęcają kandydatów wysokimi zarobkami i coraz nowszymi benefitami. Czym jest premia za podpis?
Emerytura dla stulatków czyli świadczenie honorowe z ZUS
Emerytura dla stulatków czyli świadczenie honorowe z ZUS to dodatkowe świadczenie, które przysługuje co miesiąc od setnych urodzin. Ile wynosi w 2022 roku?
Pandemia a obowiązki i rozwój pracowników
Jak pandemia wpłynęła na obowiązki i rozwój pracowników? Niektórzy musieli wziąć na siebie dodatkowe obowiązki po pracownikach, którzy byli zwalniani lub ich stanowiska pracy były likwidowane. Przejście na pracę zdalną mogło wiązać się z nabyciem nowych umiejętności cyfrowych. Pracodawcy postawili też na nowe benefity.
Sektor nowoczesnych usług dla biznesu 2022 - rekrutacje
Sektor nowoczesnych usług dla biznesu w 2022 roku prowadzi rekrutacje na szeroką skalę. Osoby z odpowiednimi kompetencjami mogą liczyć na wysokie podwyżki wynagrodzeń. Jakie specjalizacje są najbardziej poszukiwane?
Rośnie popyt na pracowników sektora SSC i BPO
Wciąż rośnie popyt na pracowników sektora SSC i BPO, a liczba kandydatów jest zbyt mała. Otrzymują nawet kilka ofert pracy tygodniowo i mogą stawiać warunki. Pracodawcy przekonują ich wyższym wynagrodzeniem, premiami i praca zdalną.
Czas pracy pracownika dojeżdżającego
W przeważającej ilości przypadków pojęcie czasu pracy nie budzi wątpliwości. Występują jednak sytuacje nietypowe. Można do nich zaliczyć pracę, która zasadniczo odbywa się poza stałym wyznaczonym miejscem,
Automatyzacja kadr i płac a zmiany wynikające z Polskiego Ładu
Jak automatyzacja kadr i płac pomoże przejść przez zmiany Polskiego Ładu? Wiele zagadnień pozostaje niejasnych. Pracownicy nie wiedzą, jakie oświadczenia złożyć. Dużo osób otrzymało niższe wynagrodzenia za styczeń 2022 roku.
Jak koronawirus wpłynął na prawa pracownika?
Jak koronawirus wpłynął na prawa pracownika? Co należy pilnie uregulować w Kodeksie pracy? Na jakie wsparcie mogą liczyć pracodawcy w związku z koronawirusem?
Urlop wypoczynkowy 2022
Urlop wypoczynkowy w 2022 roku przysługuje na dotychczasowych zasadach. Ile dni urlopu przyznaje Kodeks pracy? Do kiedy można wykorzystać urlop? Ile wynosi wynagrodzenie netto za czas urlopu?
Co to jest higiena cyfrowa?
Higiena cyfrowa - co to jest? Niektórzy mogą przeznaczyć na używanie smartfona prawie 9 lat swojego życia. Jakie negatywne skutki wywołuje nadmierne korzystanie z narzędzi cyfrowych?
Świadczenie aktywizacyjne 2022
Świadczenie aktywizacyjne dla pracodawców z PUP - czym jest? Ile wynosi w 2022 roku? Ile czasu można je otrzymywać?
Składka zdrowotna 2022 - jak działa kalkulator ZUS?
Składka zdrowotna 2022 - ZUS udostępnia bezpłatny kalkulator dla przedsiębiorców. Jak działa kalkulator składki zdrowotnej?