Czy pracownik musi założyć konto?
REKLAMA
REKLAMA
Pracodawca ma obowiązek wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i w czasie ustalonym w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy.
REKLAMA
Zasadą jest, że pracownik otrzymuje wypłatę „do ręki”, a nie jak przyjęło się sądzić przelewem na konto bankowe. Pracodawca może wypłacać pracownikom pensję w formie bezgotówkowej czyli na konto. Jednak musi w tym celu uzyskać zgodę pracownika. Zgoda pracownika wymaga formy pisemnej. Co ważne pracownik w każdej chwili może wyrażoną przez siebie zgodę cofnąć.
Zobacz: Wynagrodzenie pracownika a ogłoszenie upadłości pracodawcy
Oznacza to, że pracodawca nie może Pana zmusić do złożenia konta. Nawet, jeśli wszyscy pozostali pracownicy wyrażą zgodę na wypłatę wynagrodzenia na konto bankowe, a Pan jeden nie, pracodawca musi Panu wypłacać wynagrodzenie „do rąk”.
Nie wyrażenie przez Pana zgody na wypłatę wynagrodzenia na konto bankowe nie powoduje naruszenia obowiązków pracowniczych. Nie mogą w związku z tym czekać Pana żadne negatywne konsekwencje prawne, tym bardziej zwolnienie z pracy.
Zobacz serwis: Ochrona wynagrodzenia
Podstawa prawna: Art. 83 Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat