| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Dodatki > Karnety dla pracowników ze środków obrotowych

Karnety dla pracowników ze środków obrotowych

Karnety dla pracowników są świadczeniem przyznawanym głównie ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Otrzymane przez pracowników karnety finansowa­ne ze środków obrotowych podlegają opodatkowa­niu w pełnej wysokości. Czy świadczenia socjalne sfinansowane z zfśs są zwolnione ze składek?

W podatkach dochodowych

Otrzymane przez pracowników karnety finansowa­ne ze środków obrotowych podlegają opodatkowa­niu w pełnej wysokości. Karnety zakupione przez pracodawcę (lub związki zawodowe) są zwolnio­ne z opodatkowania do kwoty 380 zł rocznie, pod warunkiem że wydatki z tego tytułu zostaną w cało­ści sfinansowane z ZFŚS lub funduszy związko­wych (art. 21 ust. 1 pkt 67 updof). W sytuacji gdy ze środków ZFŚS jest finansowane 50% wartości karnetu, zwolnieniem z opodatkowa­nia będzie objęta ta część wartości przekazywane­go pracownikowi karnetu do wysokości ustawo­wego limitu.

W ubezpieczeniach

Wartość karnetów finansowanych z ZFŚS nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpie­czenia ZUS zgodnie z rozporządzeniem skład­kowym.

Rekomendowany produkt: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Jeżeli karnety zostaną zakupione ze środków obrotowych firmy, wówczas stanowią przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz podlegają obowiązkowi ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdro­wotnego.

Tego typu świadczenie może być wyłączone z oskładkowania, pod warunkiem że:

  • jest współfinansowane choćby w niewielkiej czę­ści przez pracownika (korzyść materialna pole­gająca na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług),
  • jego przyznanie wynika z układów zbioro­wych pracy, regulaminów wynagradzania bądź innych obowiązujących u pracodawcy przepisów o wynagradzaniu.

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »