Karnety dla pracowników ze środków obrotowych
REKLAMA
REKLAMA
W podatkach dochodowych
Otrzymane przez pracowników karnety finansowane ze środków obrotowych podlegają opodatkowaniu w pełnej wysokości. Karnety zakupione przez pracodawcę (lub związki zawodowe) są zwolnione z opodatkowania do kwoty 380 zł rocznie, pod warunkiem że wydatki z tego tytułu zostaną w całości sfinansowane z ZFŚS lub funduszy związkowych (art. 21 ust. 1 pkt 67 updof). W sytuacji gdy ze środków ZFŚS jest finansowane 50% wartości karnetu, zwolnieniem z opodatkowania będzie objęta ta część wartości przekazywanego pracownikowi karnetu do wysokości ustawowego limitu.
REKLAMA
W ubezpieczeniach
Wartość karnetów finansowanych z ZFŚS nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia ZUS zgodnie z rozporządzeniem składkowym.
Rekomendowany produkt: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń
Jeżeli karnety zostaną zakupione ze środków obrotowych firmy, wówczas stanowią przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz podlegają obowiązkowi ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.
Tego typu świadczenie może być wyłączone z oskładkowania, pod warunkiem że:
- jest współfinansowane choćby w niewielkiej części przez pracownika (korzyść materialna polegająca na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług),
- jego przyznanie wynika z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania bądź innych obowiązujących u pracodawcy przepisów o wynagradzaniu.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat