Obowiązkowe e-zwolnienia od 1 grudnia 2018 r.
REKLAMA
REKLAMA
Przesunięcie terminu wejścia w życie e-zwolnień na 1 grudnia 2018 r. zakłada projekt ustawy, który pozytywnie zaopiniowała w poniedziałek sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny.
REKLAMA
Zgodnie z obowiązującym prawem papierowe zwolnienia przejdą do historii od 1 lipca - od tego dnia lekarze będą wystawiali zwolnienia wyłącznie elektronicznie. Dotychczas lekarz miał wybór między wystawieniem tradycyjnego, papierowego zwolnienia a wprowadzeniem do systemu informatycznego zwolnienia elektronicznego.
W ostatnich tygodniach organizacje lekarskie apelowały o pozostawienie po 1 lipca możliwości wystawiania papierowych zwolnień. Argumentowały m.in., że część lekarzy w wieku emerytalnym może mieć kłopot z wystawianiem zwolnień elektronicznych; problem ten dotyczy szczególnie przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, tam bowiem średnia wieku lekarzy jest najwyższa.
Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach
Posłanka PiS Elżbieta Duda, która reprezentowała wnioskodawców projektu podczas obrad komisji, zaznaczyła, że proponowane przepisy dadzą więcej czasu lekarzom, aby przygotować się do wprowadzenia w życie e-zwolnień.
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki zwrócił uwagę, że coraz więcej lekarzy wystawia elektroniczne zwolnienia. "Proces ten przebiega w dość dynamiczny sposób. Około 25 proc. lekarzy wystawia zaświadczenia w formie elektronicznej, ale nie jest to tempo, które by nas satysfakcjonowało" - powiedział. "Chcielibyśmy, żeby było ono szybsze" - dodał.
Zaznaczył, że ministerstwo popiera przesunięcie terminu wejścia w życie elektronicznych zwolnień. "Popieramy ten projekt, uważamy, że ten okres przejściowy należy wydłużyć o kolejne pięć miesięcy" - mówił Zieleniecki.
REKLAMA
Z kolei wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zwrócił uwagę, że resort chciałby, aby informatyzacja systemu zdrowia przebiegała w płynny sposób i nie odbiła się negatywnie na pacjentach. Jak podkreślił, wystawianie przez lekarzy e-zwolnień wzrosło, kiedy ZUS wprowadził specjalny certyfikat, który pozwala uwierzytelniać zwolnienia.
Przypomniał, że do konsultacji został skierowany inny projekt, który zakłada, że zaświadczenie lekarskie, w tym zwolnienie, będą mogli wystawiać asystenci medyczni. Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Przesunięcie terminu wejścia w życie e-zwolnień zaproponowała w kwietniu szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Argumentowała, że są regiony, gdzie odsetek takich zwolnień jest niewielki.
Upowszechnienie e-zwolnień ma pomóc w kontroli najkrótszych, kilkudniowych zwolnień, ponieważ informacja o ich wystawieniu trafi do ZUS i pracodawcy natychmiast. Obecnie papierowe zwolnienie trzeba dostarczyć pracodawcy w ciągu siedmiu dni, tyle samo czasu ma lekarz na przekazanie go do ZUS.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA