REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prezydent powołał członków Rady Dialogu Społecznego

Prezydent powołał członków Rady Dialogu Społecznego
Prezydent powołał członków Rady Dialogu Społecznego
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda w czwartek, 22 października br. powołał członków Rady Dialogu Społecznego, która zastąpiła Komisję Trójstronną. Przewodniczącym Rady został Piotr Duda. W nowej Radzie - w odróżnieniu od komisji trójstronnej - przewodniczący będą co roku zmieniali się; na przemian będą to reprezentanci związków, pracodawców i rządu.

Prezydent Andrzej Duda w czwartek powołał członków Rady Dialogu Społecznego - nowego forum współpracy przedstawicieli pracowników, pracodawców i rządu. Jako pierwszy przez rok funkcję przewodniczącego Rady będzie pełnił szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

REKLAMA

Autopromocja

Rada Dialogu Społecznego zastąpiła Komisję Trójstronną. W RDS zasiądzie 59 osób - ze strony pracodawców, związkowców i rządu oraz po jednym przedstawicielu prezydenta - będzie nim Agnieszka Lenartowicz-Łysik, prezesa NBP - Ryszard Kokoszczyński (członek zarządu NBP) i GUS - Grażyna Marciniak (wiceprezes GUS).

Redakcja poleca: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że liczy na rolę Rady w budowie lepszej Polski. Podkreślił, że podczas jego rozmów z mieszkańcami Polski problem braku dialogu pojawiał się bardzo często. "Wiele spraw ważnych, dziejących się w naszym kraju, wpływających na losy, życie obywateli dzieje się - w ich głębokim poczuciu - poza nimi czy też wbrew ich woli" - dodał prezydent.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podkreślił, że ogromnie liczy na rolę RDS w budowie lepszej Polski, w zapewnieniu krajowi zrównoważonego rozwoju. "By było poczucie solidaryzmu społecznego, żeby ono było w obywatelach odbudowywane" - zaznaczył. "Fundamentalne znaczenie w tym zakresie, dla tych zadań ma dialog. Dialog rozumiany jako dążenie do porozumienia w sprawach ważnych" - powiedział prezydent. Dodał, że wiele rozwiązań, które funkcjonowały w Komisji Trójstronnej, zostało udoskonalone w ustawie o RDS.

Prezydent zwrócił uwagę, że do udziału w pracach Rady z głosem doradczym mogą być dopuszczani przedstawiciele kolejnych organizacji. Powiedział, że to istotne, aby zmieniający się co roku przewodniczący Rady, korzystali z tej możliwości. "Jeżeli chcemy spełnić tę wielką potrzebę społeczną, jaką jest odbudowa poczucia wspólnoty, to ta odbudowa odbywa się także poprzez proces konsultacyjny, udział w nim. Stąd poszerzanie czynnika społecznego jest także istotne" - dodał. "Proszę, żebyście nie ograniczali dostępu do prac Rady" - powiedział Andrzej Duda.

Dziękował za "ważny i znaczący" gest wobec prezydenta i konstytucji - wprowadzenie do Rady Dialogu Społecznego przedstawiciela głowy państwa z głosem doradczym. Jak mówił, nie chciałby, aby jego udział w radzie ograniczał się jedynie do prezentowania stanowisk. "Proszę, byśmy byli w stałym, bieżącym kontakcie (...) Prosiłbym, żebyśmy się spotykali" - powiedział. Zaznaczył, że nie ma takiego obowiązku zapisanego w ustawie. "Ale mam poczucie takiego obowiązku dla dobrego pełnienia swojej społecznej roli. Ja także będę miał na pewno wiele tematów, które będę chciał z państwem konsultować, gdzie będę chciał usłyszeć państwa opinie" - powiedział prezydent.

Zaznaczył, że RDS jest grupą niezwykle reprezentatywną, "gremium, które rzeczywiście może decydować o przyszłych losach Rzeczypospolitej, a także polskiego społeczeństwa".

Prezydent powiedział, że liczy na dobrą wolę, bo bez niej nie ma dialogu. "Wierzę, że ta dobra wola - nawet jeżeli były z nią problemy - że ona się w najbliższym czasie odbuduje. To, co dzisiaj dzieje się na scenie politycznej naszego kraju, to co dookoła siebie obserwujemy, a także wybór mnie na urząd prezydenta RP, pokazują, że Polacy bardzo potrzebują poczuć się podmiotowo w tym sensie jednostkowym. Poczuć, że ich głos jest wysłuchiwany" - powiedział. Dodał, że jest to ważne dla skuteczności i autorytetu RDS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Szef NSZZ "Solidarność" zapowiedział, że pierwsze plenarne posiedzenie Rady odbędzie się w listopadzie. "Liczę, że dialog nie pozostanie pustym słowem" - powiedział Piotr Duda dziennikarzom.

W nowej Radzie - w odróżnieniu od komisji trójstronnej - przewodniczący będą co roku zmieniali się; na przemian będą to reprezentanci związków, pracodawców i rządu. W komisji przewodniczącym był stale reprezentant rządu. Ostatnim szefem KT, która kończy pracę po powołaniu Rady, był minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Strony związkowa i pracodawców wprowadziły do Rady po 24 osoby. Po sześć wskazały cztery organizacje pracodawców - Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego i Business Centre Club. Po osiem osób delegowały trzy centrale związkowe. W imieniu rządu w pracach rady będzie uczestniczyło osiem osób - sześciu ministrów i dwóch wiceministrów.

W Radzie są m.in. prezydent Lewiatana Henryka Bochniarz, prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski, prezes ZRP Jerzy Bartnik i wiceszef BCC Zbigniew Żurek i szef konwentu BCC Wojciech Warski. Prezesa ZRP nie było na czwartkowej uroczystości powołania członków RDS.

Zadaj pytanie na FORUM

Ze strony pracodawców nominacje otrzymali też m.in. doradca zarządu Lewiatana, b. minister pracy Jacek Męcina, wiceprezydent pracodawców RP, b. minister skarbu Rafał Baniak.

Pracowników reprezentują w radzie m.in. wiceprzewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Lucyna Dargiewicz i przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Pracowników PKP Stanisław Stolorz, zastępca szefa "S" Bogdan Kubiak i Henryk Nakonieczny z prezydium związku.

Oprócz ministra Kosiniaka-Kamysza, akty powołania odebrali ministrowie: edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska, infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak, skarbu Andrzej Czerwiński, finansów Mateusz Szczurek. Na uroczystości nie było ministra zdrowia Mariana Zembali.

Ustawa o RDS obowiązuje od 11 września, zastąpiła ustawę o komisji trójstronnej i jest efektem zainicjowanych przez związki zawodowe wspólnych prac ze stroną pracodawców, a później z rządem. Komisja od 26 czerwca 2013 r. nie zbierała się w pełnym składzie po tym, jak związki zawodowe zawiesiły swój udział w niej "zawiedzione brakiem dialogu" ze strony rządu Donalda Tuska. Związki uznały, że dialog w KT jest pozorowany, a rząd jedynie komunikuje swoje decyzje.

Rada powoła zespoły problemowe, szefami pięciu z nich będą przedstawiciele pracodawców, a czterech – związkowcy.

Zostań naszym ekspertem!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA