reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Skład Rady Dialogu Społecznego

Skład Rady Dialogu Społecznego

59 osób wejdzie do pierwszego składu Rady Dialogu Społecznego. Ustawa o RDS obowiązuje od 11 września i zastąpiła ustawę o Komisji Trójstronnej. Nowa regulacja powstała we współpracy organizacji pracodawców i związków zawodowych z resortem pracy.

Jeszcze nie wiadomo, kiedy powoła ich prezydent Andrzej Duda i kto będzie 59. członkiem rady - przedstawicielem prezydenta w RDS.

W piątek rzecznik prasowy GUS Artur Satora podał, że prezes Głównego Urzędu Statystycznego skierował do prezydenta wniosek o powołanie wiceprezes Grażyny Marciniak, jako swojego przedstawiciela w RDS z głosem doradczym.

Również prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka wskazał przedstawiciela w Radzie – poinformował w piątek dyrektor biura prasowego NBP Przemysław Kuk. Bank nie chce jednak ujawnić jego nazwiska przed powołaniem przez prezydenta.

Redakcja poleca: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Po czwartkowych uzgodnieniach wiadomo już, że przewodniczącym pierwszego składu będzie przez rok jeden z liderów trzech central związkowych – szef OPZZ Jan Guz, FZZ Tadeusz Chwałka lub NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. Na spotkaniu liderów związków i organizacji pracodawców z ministrem pracy uzgodniono też, że szefami pięciu zespołów problemowych Rady będą przedstawiciele pracodawców, a czterech – związkowcy.

Wcześniej cztery organizacje pracodawców - Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego i Business Centre Club - przedstawiły prezydentowi po sześciu swoich przedstawicieli w Radzie, a trzy centrale związkowe - po ośmiu. Premier Ewa Kopacz wskazała też osiem osób - sześciu ministrów i dwóch wiceministrów.

W nowej Radzie - w odróżnieniu od Komisji Trójstronnej - przewodniczący będą co roku zmieniali się rotacyjnie - na przemian będą to reprezentanci związków, pracodawców i rządu. W komisji przewodniczącym był stale reprezentant rządu. Obecnym szefem KT, która zakończy prace po powołaniu Rady Dialogu Społecznego, jest minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Ustawa o RDS obowiązuje od 11 września i zastąpiła ustawę o Komisji Trójstronnej. Komisja formalnie działa do momentu powołania pierwszego składu Rady. Komisja od 26 czerwca 2013 r. nie zbiera się w pełnym składzie. Wtedy związki zawodowe "zawiedzione brakiem dialogu" ze strony rządu Donalda Tuska zawiesiły swój udział w niej. Związki uznały, że dialog w KT jest pozorowany, a rząd jedynie komunikuje swoje decyzje.

Ustawa o RDS to efekt zainicjowanych przez związki zawodowe wspólnych prac ze stroną pracodawców, a później z rządem.

Dołącz do nas na Facebooku!

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP

Zdjęcia

Skład Rady Dialogu Społecznego/ Fot. Fotolia
Skład Rady Dialogu Społecznego/ Fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama