Świadczenie rodzicielskie 1000 zł netto - przyjęcie poprawek Senatu
REKLAMA
REKLAMA
Nowe świadczenie dla rodziców
Pierwsza Izba rozpatrzyła poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (trzeci dzień 97. posiedzenia Sejmu). Jej celem jest wsparcie dla rodzin wychowujących dzieci. Nowelizacja wprowadza świadczenie rodzicielskie dla rodzin, które do tej pory nie mogły z niego skorzystać.
REKLAMA
Osoby uprawnione
Ma ono przysługiwać osobom, które urodziły lub adoptowały dziecko, ale nie są uprawnione do zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia macierzyńskiego (bezrobotni, studenci oraz osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych, np. umowy zlecenie). Świadczenie będzie wypłacane także osobom, które samotnie wychowują dziecko i rezygnują z zasiłku macierzyńskiego. W ten sposób wsparciem zostaną objęci wszyscy rodzice.
Wysokość świadczenia rodzicielskiego i okres wypłaty
Świadczenie rodzicielskie będzie niezależne od dochodu w rodzinie. W myśl nowelizacji, począwszy od 2016 r. rodzice będą otrzymywać świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 zł netto miesięcznie - co do zasady - przez rok po urodzeniu lub przyjęciu na wychowanie dziecka. W przypadku większej liczby dzieci świadczenie będzie przysługiwać odpowiednio przez: 65 tygodni – przy urodzeniu bliźniąt lub przyjęciu na wychowanie dwojga dzieci; 67 tygodni – trojaczków; 69 tygodni – czworaczków; 71 tygodni – pięcioraczków i większej liczby dzieci. W przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie świadczenie będzie przysługiwało opiekunowi nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a gdy dziecko ma odroczony obowiązek szkolny – nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.
Polecane: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Dzieci urodzone przed 1 stycznia 2016 r.
Nowe świadczenie będzie przysługiwać również tym rodzicom, których dzieci urodziły się przed 1 stycznia 2016 r., a od urodzenia jednego dziecka nie minęły 52 tygodnie (w przypadku ciąży mnogiej – 71 tygodni).
Świadczenia od gmin
Nowelizacja umożliwia też m.in. gminom przyznawanie z własnych środków dodatkowych świadczeń dla rodzin.
Prace nad ustawą
Senat na posiedzeniu 22 lipca 2015 r. wprowadził poprawki do nowelizacji. Izba druga zaproponowała m.in. zmianę umożliwiającą finansowanie świadczeń rodzicielskich dla rolników przez zwiększenie wysokości odpisu na fundusz prewencji i rehabilitacji KRUS z 5 do 6,5 proc. 23 lipca br. Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny pozytywnie zaopiniowała poprawki Izby Drugiej. Sprawozdanie komisji na posiedzeniu Sejmu przedstawiła posłanka Agnieszka Hanajczyk. Posłowie zagłosują nad uchwałą Senatu w bloku głosowań.
Zadaj pytanie na FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat