reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Świadczenie rodzicielskie 1000 zł netto - przyjęcie poprawek Senatu

Świadczenie rodzicielskie 1000 zł netto - przyjęcie poprawek Senatu

Nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych wprowadzająca świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 zł netto miesięcznie została zaakceptowana przez Sejm z poprawkami Senatu.

Nowe świadczenie dla rodziców

Pierwsza Izba rozpatrzyła poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (trzeci dzień 97. posiedzenia Sejmu). Jej celem jest wsparcie dla rodzin wychowujących dzieci. Nowelizacja wprowadza świadczenie rodzicielskie dla rodzin, które do tej pory nie mogły z niego skorzystać.

Osoby uprawnione

Ma ono przysługiwać osobom, które urodziły lub adoptowały dziecko, ale nie są uprawnione do zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia macierzyńskiego (bezrobotni, studenci oraz osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych, np. umowy zlecenie). Świadczenie będzie wypłacane także osobom, które  samotnie wychowują dziecko i rezygnują z zasiłku macierzyńskiego. W ten sposób wsparciem zostaną objęci wszyscy rodzice.

Wysokość świadczenia rodzicielskiego i okres wypłaty

Świadczenie rodzicielskie będzie niezależne od dochodu w rodzinie. W myśl nowelizacji, począwszy od 2016 r. rodzice będą otrzymywać świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 zł netto miesięcznie - co do zasady - przez rok po urodzeniu lub przyjęciu na wychowanie dziecka. W przypadku większej liczby dzieci świadczenie będzie przysługiwać odpowiednio przez: 65 tygodni – przy urodzeniu bliźniąt lub przyjęciu na wychowanie dwojga dzieci; 67 tygodni – trojaczków; 69 tygodni – czworaczków; 71 tygodni – pięcioraczków i większej liczby dzieci. W przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie świadczenie będzie przysługiwało opiekunowi nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a gdy dziecko ma odroczony obowiązek szkolny – nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.

Polecane: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Dzieci urodzone przed 1 stycznia 2016 r.

Nowe świadczenie będzie przysługiwać również tym rodzicom, których dzieci urodziły się przed 1 stycznia 2016 r., a od urodzenia jednego dziecka nie minęły 52 tygodnie (w przypadku ciąży mnogiej – 71 tygodni).

Świadczenia od gmin

Nowelizacja umożliwia też m.in. gminom przyznawanie z własnych środków dodatkowych świadczeń dla rodzin.

Prace nad ustawą

Senat na posiedzeniu 22 lipca 2015 r. wprowadził poprawki do nowelizacji. Izba druga zaproponowała m.in. zmianę umożliwiającą finansowanie świadczeń rodzicielskich dla rolników przez zwiększenie wysokości odpisu na fundusz prewencji i rehabilitacji KRUS z 5 do 6,5 proc. 23 lipca br. Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny pozytywnie zaopiniowała poprawki Izby Drugiej.  Sprawozdanie komisji na posiedzeniu Sejmu przedstawiła posłanka Agnieszka Hanajczyk. Posłowie zagłosują nad uchwałą Senatu w bloku głosowań.

Zadaj pytanie na FORUM

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Minka .pl

oferuje ekologiczne tapety ścienne drukowane w technologii lateksowej HP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama