REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oferty pracy w drugim kwartale 2015 r.

REKLAMA

REKLAMA

Oferty pracy w drugim kwartale 2015 r. wskazuje, że pracodawcy większości branż otwierają się na zatrudnianie nowych pracowników. Najpopularniejsze branże to IT, branża produkcyjna, handel, telemarketing, budownictwo. Gdzie szukać pracy? Kto poszukuje pracy?

Licznik rynku InfoPraca

Drugi kwartał tego roku okazał się jeszcze lepszy dla szukających pracy niż pierwszy. Licznik rynku InfoPraca pokazuje, że pracodawcy z większości branż otworzyli się na nowych pracowników, a wśród nich na szczególne wyróżnienie zasługują branże IT, produkcyjna, handlowa i budowlana.

REKLAMA

Autopromocja

Najpopularniejsze branże  

W porównaniu do pierwszego kwartału, w drugim pojawiło się niemal o 20 proc. więcej ofert pracy. Kategorie sprzedażowe osiągnęły poziom 7303 ofert, z czego 2257 dotyczy sprzedaży detalicznej, a 5046 jest udziałem przedstawicieli handlowych, account managerów i telemarketingu. Branża IT przekroczyła poziom 6000 ofert, branża produkcyjna – 5790. Dla programistów i analityków IT pojawiło się 3297 ofert, obsługi klienta/call centre – 2093 i pracowników budowlanych – 2000.

Tradycyjnie dobrą passę podtrzymała branża IT, notując wzrost na poziomie 18 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału. Kroku dotrzymała jej księgowość. Obiecująco wygląda sytuacja w marketingu i PR (+20 proc.), a to jeden z sygnałów świadczących o poprawie koniunktury. Ten wynik podzieliła branża nieruchomości. W sprzedaży bardzo dobry wynik ilościowy przełożył się na wzrost na poziomie 4 proc. Spore, bo ponad 40-procentowe wzrosty stały się udziałem transportu i dystrybucji oraz branży restauracyjnej i cateringowej. Niewiele ustąpiły im logistyka, budownictwo i prace produkcyjne, o 27 proc. poprawiła się inżynieria, a o 24 proc. administracja.

Rekomendowany produkt: Komplet zmian w prawie pracy

Gdzie po pracę?

Dobra wiadomość jest taka, że niemal we wszystkich województwach przybyło ofert pracy. Ich łączna liczba wyniosła 43 000. Liderem wśród województw zostało mazowieckie, które osiągnęło imponujące 12 000 ofert. Na niemal 5500 ofert mogą liczyć zainteresowani śląskim, 5200 dolnośląskim, ponad 4400 małopolskim, ponad 3100 wielkopolskim. Pomorskie z wynikiem przekraczającym 2100 ofert wspięło się na szczyt rankingu wzrostu (37 proc.), równie dobrze pod tym względem wypadło świętokrzyskie (33 proc.), mazowieckie (27 proc.), łódzkie (25 proc.) i opolskie (23 proc.). Tylko w jednym województwie drugi kwartał był gorszy niż pierwszy – w warmińsko-mazurskim liczba ofert zmniejszyła się o 12 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na FORUM

Kto szuka pracy?

Zauważalna jest dysproporcja między popytem na programistów IT a podażą. O ile ofert pracy dla nich systematycznie przybywa, to nie idzie to w parze z odpowiedziami na nie. Zgodnie z Licznikiem rynku InfoPraca, w drugim kwartale 2015 r. w tej kategorii blisko 30 proc. pochodzi z Mazowsza, 25 proc. z Małopolski, 15 proc. z Dolnego Śląska, a ok. 11 proc. ze Śląska. Niemal 1/5 aplikacji w branży produkcyjnej pochodzi z województwa śląskiego. Administracja szczególną popularnością cieszy się na Mazowszu, wyprzedzając małopolskie i śląskie. Widać zainteresowanie branżą budowlaną. Lideruje mazowieckie, za nim uplasowało się śląskie, a następnie małopolskie. Nieznacznie branży budowlanej ustąpiła praca przedstawiciela handlowego. Zauważalna jest przewaga Mazowsza, kolejne miejsca należą do Śląska, Małopolski, Dolnego Śląska i Wielkopolski.

– Po trzecim kwartale możemy spodziewać dalszych wzrostów, które będą udziałem wszystkich województw. Firmy sygnalizują coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów, których niestety zaczyna brakować. To oznacza, że ich pozycja staje się coraz silniejsza. Na znaczeniu powinna zyskać branża turystyczna, co wiąże się z rozpoczętym właśnie sezonem urlopowym – komentuje Marek Jurkiewicz, General Manager InfoPraca.

Rekord ofert pracy

Licznik rynku InfoPraca jest kwartalną informacją o danych z rynku pracy. Źródłem danych zawartych w Liczniku rynku InfoPraca są informacje wewnętrzne, statystyki i raporty przygotowane przez Zespół infoPraca.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA