reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Oferty pracy w drugim kwartale 2015 r.

Oferty pracy w drugim kwartale 2015 r.

Oferty pracy w drugim kwartale 2015 r. wskazuje, że pracodawcy większości branż otwierają się na zatrudnianie nowych pracowników. Najpopularniejsze branże to IT, branża produkcyjna, handel, telemarketing, budownictwo. Gdzie szukać pracy? Kto poszukuje pracy?

Licznik rynku InfoPraca

Drugi kwartał tego roku okazał się jeszcze lepszy dla szukających pracy niż pierwszy. Licznik rynku InfoPraca pokazuje, że pracodawcy z większości branż otworzyli się na nowych pracowników, a wśród nich na szczególne wyróżnienie zasługują branże IT, produkcyjna, handlowa i budowlana.

Najpopularniejsze branże  

W porównaniu do pierwszego kwartału, w drugim pojawiło się niemal o 20 proc. więcej ofert pracy. Kategorie sprzedażowe osiągnęły poziom 7303 ofert, z czego 2257 dotyczy sprzedaży detalicznej, a 5046 jest udziałem przedstawicieli handlowych, account managerów i telemarketingu. Branża IT przekroczyła poziom 6000 ofert, branża produkcyjna – 5790. Dla programistów i analityków IT pojawiło się 3297 ofert, obsługi klienta/call centre – 2093 i pracowników budowlanych – 2000.

Tradycyjnie dobrą passę podtrzymała branża IT, notując wzrost na poziomie 18 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału. Kroku dotrzymała jej księgowość. Obiecująco wygląda sytuacja w marketingu i PR (+20 proc.), a to jeden z sygnałów świadczących o poprawie koniunktury. Ten wynik podzieliła branża nieruchomości. W sprzedaży bardzo dobry wynik ilościowy przełożył się na wzrost na poziomie 4 proc. Spore, bo ponad 40-procentowe wzrosty stały się udziałem transportu i dystrybucji oraz branży restauracyjnej i cateringowej. Niewiele ustąpiły im logistyka, budownictwo i prace produkcyjne, o 27 proc. poprawiła się inżynieria, a o 24 proc. administracja.

Rekomendowany produkt: Komplet zmian w prawie pracy

Gdzie po pracę?

Dobra wiadomość jest taka, że niemal we wszystkich województwach przybyło ofert pracy. Ich łączna liczba wyniosła 43 000. Liderem wśród województw zostało mazowieckie, które osiągnęło imponujące 12 000 ofert. Na niemal 5500 ofert mogą liczyć zainteresowani śląskim, 5200 dolnośląskim, ponad 4400 małopolskim, ponad 3100 wielkopolskim. Pomorskie z wynikiem przekraczającym 2100 ofert wspięło się na szczyt rankingu wzrostu (37 proc.), równie dobrze pod tym względem wypadło świętokrzyskie (33 proc.), mazowieckie (27 proc.), łódzkie (25 proc.) i opolskie (23 proc.). Tylko w jednym województwie drugi kwartał był gorszy niż pierwszy – w warmińsko-mazurskim liczba ofert zmniejszyła się o 12 proc.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Kto szuka pracy?

Zauważalna jest dysproporcja między popytem na programistów IT a podażą. O ile ofert pracy dla nich systematycznie przybywa, to nie idzie to w parze z odpowiedziami na nie. Zgodnie z Licznikiem rynku InfoPraca, w drugim kwartale 2015 r. w tej kategorii blisko 30 proc. pochodzi z Mazowsza, 25 proc. z Małopolski, 15 proc. z Dolnego Śląska, a ok. 11 proc. ze Śląska. Niemal 1/5 aplikacji w branży produkcyjnej pochodzi z województwa śląskiego. Administracja szczególną popularnością cieszy się na Mazowszu, wyprzedzając małopolskie i śląskie. Widać zainteresowanie branżą budowlaną. Lideruje mazowieckie, za nim uplasowało się śląskie, a następnie małopolskie. Nieznacznie branży budowlanej ustąpiła praca przedstawiciela handlowego. Zauważalna jest przewaga Mazowsza, kolejne miejsca należą do Śląska, Małopolski, Dolnego Śląska i Wielkopolski.

– Po trzecim kwartale możemy spodziewać dalszych wzrostów, które będą udziałem wszystkich województw. Firmy sygnalizują coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów, których niestety zaczyna brakować. To oznacza, że ich pozycja staje się coraz silniejsza. Na znaczeniu powinna zyskać branża turystyczna, co wiąże się z rozpoczętym właśnie sezonem urlopowym – komentuje Marek Jurkiewicz, General Manager InfoPraca.

Rekord ofert pracy

Licznik rynku InfoPraca jest kwartalną informacją o danych z rynku pracy. Źródłem danych zawartych w Liczniku rynku InfoPraca są informacje wewnętrzne, statystyki i raporty przygotowane przez Zespół infoPraca.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kwiatkowska-Cylke

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama