ZUS przestrzega przed outsourcingiem pracowniczym
REKLAMA
REKLAMA
Firmy zamierzające skorzystać z outsourcingu pracowniczego powinny zwrócić szczególną uwagę na skutki zawierania tego rodzaju umów.
REKLAMA
W wielu przypadkach na podstawie tych umów, nie dochodzi do faktycznego przejęcia pracowników w trybie art. 231 Kodeksu pracy, a jedynie do obsługi kadrowo-płacowej polegającej na wypłacie pracownikom wynagrodzenia przez firmy oferujące outsourcing pracowniczy. Bez zmian dla zatrudnionych pracowników pozostaje miejsce świadczonej pracy, zakład pracy oraz podległość służbowa. Oznacza to, że płatnikiem składek pozostaje dotychczasowy pracodawca, który zawarł umowę z firmą oferującą takie usługi. Ponosi on zatem odpowiedzialność za zobowiązania z tytułu składek, które będą dochodzone od niego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wraz z odsetkami za zwłokę.
W przypadku ustalenia, że nie doszło do przejęcia pracowników w trybie art. 23¹ ustawy - Kodeks pracy, Zakład po przeprowadzonym postępowaniu wydaje decyzję o podleganiu ubezpieczeniom społecznym pracownika z tytułu zatrudnienia u faktycznego pracodawcy.
Redakcja poleca produkt: Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia
Firma, która na skutek przeprowadzonego postępowania zobowiązana została do opłacenia należności z tytułu składek ma możliwość złożenia wniosku o rozłożenie należności na raty. Dla przedsiębiorców mających problemy ze spłatą zobowiązań składkowych będą dostępni konsultanci do spraw ulg, którzy będą służyli pomocą w prawidłowym przygotowaniu wniosku oraz w skompletowaniu dokumentów niezbędnych do jego rozpatrzenia. Konsultanci przeprowadzą przedsiębiorców przez całość postępowania związanego z układem ratalnym.
Zadaj pytanie: FORUM
Źródło: Gabinet Prezesa ZUS
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat