Wiek emerytalny w Polsce
REKLAMA
REKLAMA
Wiek emerytalny w Polsce
Zabezpieczenie dojrzałych obywateli to konstytucyjny obowiązek państwa. Zmiany w systemie emerytalnym zostały wprowadzone w 2013 r. i były efektem ciężkich prac rządu. Reformy tej kwestii były konieczne ze względu na stale starzejące się społeczeństwo. Do 2013 r. większość osób przechodziło na emeryturę w wieku 60 lat życia (kobiety) oraz 65 lat (mężczyźni). Pozytywnym efektem wydłużenia wieku emerytalnego w Polsce ma być zdaniem rządu fakt, że dłuższy staż pracy znacznie podniesie wysokość emerytur.
REKLAMA
Polecamy: KALKULATOR EMERYTALNY
Od czego zależy wiek emerytalny?
Wiek emerytalny zależny jest od daty urodzenia. Od stycznia 2013 r. podnoszony jest co cztery miesiące o 1 miesiąc. Oznacza to, że 67 lat w przypadku mężczyzn osiągnie w 2020 r., natomiast w przypadku kobiet w 2040 r.
Zmiany w emeryturach częściowych
Emerytura częściowa
Z myślą o osobach, które nie są w stanie pracować do 67 roku życia wprowadzono możliwość przejścia na emeryturę częściową. Kobiety mogą złożyć o nią wniosek w wieku 62 lat natomiast mężczyźni w wieku 65. Warunkiem jej przyznania oprócz wieku jest staż zatrudnienia, który w przypadku kobiet wynosi 35 lat a w przypadku mężczyzn 40. Pamiętajmy, że wysokość emerytury częściowej wynosi jedynie 50% emerytury a skorzystanie z niej ma wpływ na wysokość emerytury po 67 roku życia. Do emerytury częściowej można dorabiać bez ograniczeń. Nie jest ona z tego powodu potrącana ani zawieszana.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM
Funkcjonariusze mundurowi
Jeszcze inaczej wygląda kwestia wieku emerytalnego w przypadku funkcjonariuszy mundurowych. Zgodnie z nowelizacją przepisów, które weszły w życie w styczniu 2013 r. wprowadzono reformę, która wydłużyła okres stażu pracy funkcjonariuszy mundurowych do 25 lat i ustaliła wiek emerytalny na 55 lat. Prawo do emerytury ma jedynie ten funkcjonariusz, który spełnia oba wymogi równocześnie. Dotychczas staż ten wynosił jedynie 15 lat i w regulacjach prawnych brakowało wieku w jakim mundurowi mieli możliwość przejścia na emeryturę.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat