REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziś Światowy Dzień Pracoholików

REKLAMA

Uzależnienie od pracy wyniszcza człowieka fizycznie i psychicznie. Dziś (12 sierpnia) obchodzony jest Światowy Dzień Pracoholizmu. Ma on na celu zwiększenie świadomości na temat tej choroby.

Pracoholizm to uzależnienie psychiczne, objawiające się obsesyjną i wewnętrzną potrzebą ciągłego wykonywania pracy, kosztem innych elementów życia codziennego. Można przy tym zaobserwować wiele symptomów - od typowych objawów nadmiaru stresu, takich jak bóle głowy czy stawów, przez kłopoty ze snem, aż po całkowite wyobcowanie z życia rodzinnego. Pracoholik jest osobą, która określa się poprzez swoje działania. Nie mówi więc o tym, jaki jest, ale o tym, czego udało mu się dokonać. Pozornie wydaje się pełen energii i pewny swojej wartości, jednak w rzeczywistości cechuje go poczucie lęku, obawa przed utratą akceptacji i bezradność. Jak pokazują badania, problem pracoholizmu dotyczy głównie osób posiadających własne firmy i będących w wieku produkcyjnym. Chorują przede wszystkim kobiety.

Dobre i złe nawyki związane z przywiązaniem do pracy

Problemów może nastręczać odróżnienie przepracowywania się, czy poświęcania pracy, od pracoholizmu. Osoby przepracowane dostrzegają, że powinny zwolnić tempo i z tęsknotą myślą o odpoczynku. Tymczasem pracoholicy nie potrafią krytycznie ocenić własnego stosunku do pracy, a perspektywa wakacji czy weekendu jest dla nich przerażająca.

Leczenie pracoholizmu polega na psychoterapii, w skrajnych przypadkach wspomaganej środkami farmakologicznymi. Terapia może trwać przez bardzo długi czas, jednak powrót do normalnego funkcjonowania jest możliwy. Po odpowiedniej terapii pracoholik jest w stanie ograniczyć ilość czasu spędzanego w pracy, zwiększając przy tym swoją wydajność. Badania wskazują, że byli pracoholicy mogą w 50 godzin zrobić to, na co wcześniej potrzebowali ponad 80 godzin.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Do najczęstszych konsekwencji pracoholizmu zaliczyć można przemęczenie, bezsenność, zaburzenia koncentracji, a także wrzody żołądka czy choroby układu krążenia. Pracoholizm może zakończyć się nawet śmiercią.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Możemy wyróżnić kilka typów pracoholików. Według jednej z klasyfikacji, istnieją pracoholicy: nieugięci, bulimiczni, z deficytem uwagi i delektujący się pracą.

Test przynależności pokoleniowej

Autopromocja

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Kup książkę:

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Pracoholik nieugięty to osoba, która pracuje bez przerwy. Praca jest dla niego ważniejsza od relacji z innymi ludźmi. Restrykcyjnie przestrzega wszystkich terminów i wydaje się człowiekiem bezwzględnym i niewrażliwym. Z kolei, pracoholik bulimiczny sprawia wrażenie osoby, która próbuje uciec od pracy. Wszystkie zadania zostawia na ostatnią chwilę, przez co później musi pracować bardzo intensywnie. Natomiast pracoholik z deficytem uwagi traktuje pracę jako źródło stymulacji. Musi wykonywać równocześnie kilka różnych zadań, ponieważ szybko się nudzi. Zazwyczaj większość wykonanych przez niego projektów wymaga poprawek. Pracoholik delektujący się pracą, w przeciwieństwie do tego z deficytem uwagi, pracuje bardzo wolno i dokładnie. Zawsze ma przygotowaną strategię działania, ponieważ zależy mu na perfekcyjnym wykonaniu zadania.

Pojęcie pracoholizmu wprowadził w 1971 roku amerykański pastor i profesor psychologii religii Wayne Oates.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: IAR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kurs dla pracowników administracji publicznej

    Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

    Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

    Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

    Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

    Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

    Dzień chłopaka w pracy

    30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

    REKLAMA

    Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

    Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

    Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

    1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

    Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

    Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

    Dobrostan pracowników - wellbeing

    Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

    REKLAMA

    Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

    Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

    Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

    Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

    REKLAMA