Wzrost realnych wynagrodzeń najszybszy od 65 miesięcy
REKLAMA
Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP
REKLAMA
– Wzrost przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw świadczy o kontynuacji ożywienia gospodarczego, a w konsekwencji – o poprawie sytuacji na rynku pracy – mówi ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski.
Przeciętne wynagrodzenie wzrosło w maju o 4,8 proc. w stosunku do maja 2013 r., wobec prognozowanych przez analityków 4,5 proc. oraz 3,8 proc. w kwietniu. Tym samym roczna dynamika płac wróciła – po przejściowym spowolnieniu – do poziomów sprzed dwóch miesięcy, najwyższych od stycznia 2012 r.
Zobacz: Przeciętne miesięczne wynagrodzenie i zatrudnienie w maju 2014 r.
Gdybyśmy uwzględnili najnowsze dane na temat inflacji (0,2 proc. rok do roku), obecny wynik należałoby uznać za wręcz wyśmienity. Wzrost cen dóbr konsumpcyjnych tylko w małym stopniu niweluje efekt podwyżki wynagrodzeń – wzrost płac nominalnych prawie w całości przekłada się więc na wzrost płac realnych. Mamy zatem obecnie do czynienia z najszybszym rocznym tempem wzrostu wynagrodzeń w ujęciu realnym od przełomu lat 2008 i 2009. Z drugiej strony tak niska inflacja, granicząca wręcz z deflacją, nie jest dobra dla polskiej gospodarki.
Poznaliśmy również najnowsze dane na temat wzrostu zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w maju bieżącego roku. Zwiększyło się ono o 0,7 proc. rok do roku, co również jest największym wzrostem odnotowanym od początku 2012 r. Dane te bez wątpienia dają powody do optymizmu, chociaż biorąc pod uwagę fakt, iż obejmują one ok. 1/3 ogółu pracujących, większe znaczenie będą miały informacje na temat poziomu bezrobocia rejestrowanego oraz wyniki badań aktywności ekonomicznej ludności (BAEL).
Zadaj pytanie: Forum
Źródło: Pracodawcy RP
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat