REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek pracy nie dyskryminuje seniorów

REKLAMA

Jednym z wniosków odbywającego się wczoraj w Warszawie Kongresu Zdrowego Starzenia jest fakt, iż na polskim rynku pracy osoby 50+ nie są dyskryminowane. Zmian wymagają jednak narzędzia wspierające aktywność seniorów na rynku pracy.

– Osoby w wieku starszym nie są dyskryminowane na polskim rynku pracy. Pracodawcy cenią sobie lojalność i doświadczenie starszych pracowników, więc o ile warunki pozwalają – korzystają z ich kompetencji. Problem tkwi raczej w aktywności starszych osób i w niedoskonałych narzędziach mających ją wspierać – powiedział podczas Kongresu Zdrowego Starzenia Andrzej Malinowski.

REKLAMA

Autopromocja

W panelu poświęconym przyszłości rynku pracy w kontekście starzenia się polskiego społeczeństwa wzięli udział również Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Polecamy serwis: Emerytury i renty

Według danych GUS zatrudnieni w wieku 45–54 lat średnio zarabiają 3571 zł brutto na miesiąc, w grupie wiekowej 60–64 lata średnia wynosi już 4452 zł, a osoby powyżej 65. roku życia otrzymują aż 5231 zł. Trudno w tej sytuacji mówić o dyskryminacji na rynku osób starszych. Problem najczęściej leży po stronie seniorów – od pokoleń przyzwyczajonych do krótszej pracy i możliwości otrzymywania świadczeń przedemerytalnych. – Pamiętajmy także o tym, że stałe podnoszenie pensji minimalnej powoduje, iż w wielu przypadkach firmy wolą kontynuować stosunek pracy z osobą o długim stażu, niż zatrudniać niedoświadczonego młodego człowieka – mówił Pracodawców RP.

Obecnie w Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zmiany wejdą w życie najprawdopodobniej w marcu lub kwietniu tego roku i według Andrzeja Malinowskiego dają one szansę na większą aktywizację osób starszych. To ważne, bo starzenie się społeczeństw stanowi jedno z największych wyzwań zarówno dla współczesnych państw, jak i dla przedsiębiorców. Ze względu na strukturę demograficzną problem ten będzie dotyczyć także Polski. Oznacza on zmniejszenie liczby osób pracujących, a to prowadzi do wzrostu kosztów pracy oraz powoduje konieczność dostosowania miejsc pracy do potrzeb osób starszych. Wiąże się także z wyższym poziomem absencji chorobowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Podjęcie pracy zarobkowej przez emeryta

GUS szacuje, że do 2035 roku w Polsce liczba osób pracujących spadnie z 25,9 mln osób do 21,8 mln. W tym samym czasie prognozowana liczba mieszkańców Polski zmniejszy się o ponad 2,1 mln osób – o tyle mniej będzie więc potencjalnych podatników. W wielu krajach Europy już dziś funkcjonują rozwiązania, które zachęcają osoby starsze do kontynuowania pracy. Taka gospodarka, oparta na wiedzy i pracy osób starszych, nazywana jest tam silver economy.

Koalicja na rzecz Zdrowego Starzenia się została powołana 11 lipca 2012 roku, jako odpowiedź na rosnące potrzeby związane z przemianami demograficznymi, zmianami stylów życia i wzrostem społecznych oczekiwań dotyczących jakości życia w późnym wieku. Głównymi beneficjentami działań Koalicji będą przyszłe pokolenia. Pierwszy Kongres Zdrowego Starzenia się ma za zadanie zaprezentować wyniki pracy Koalicji oraz popularyzować dyskusję na temat zdrowia w procesie starzenia się społeczeństwa.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przynajmniej 4650 zł płacy minimalnej w 2025 roku (postulat wszystkich związkowców). Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

REKLAMA

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

REKLAMA

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

REKLAMA