| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Rynek pracy nie dyskryminuje seniorów

Rynek pracy nie dyskryminuje seniorów

Jednym z wniosków odbywającego się wczoraj w Warszawie Kongresu Zdrowego Starzenia jest fakt, iż na polskim rynku pracy osoby 50+ nie są dyskryminowane. Zmian wymagają jednak narzędzia wspierające aktywność seniorów na rynku pracy.

– Osoby w wieku starszym nie są dyskryminowane na polskim rynku pracy. Pracodawcy cenią sobie lojalność i doświadczenie starszych pracowników, więc o ile warunki pozwalają – korzystają z ich kompetencji. Problem tkwi raczej w aktywności starszych osób i w niedoskonałych narzędziach mających ją wspierać – powiedział podczas Kongresu Zdrowego Starzenia Andrzej Malinowski.

W panelu poświęconym przyszłości rynku pracy w kontekście starzenia się polskiego społeczeństwa wzięli udział również Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Polecamy serwis: Emerytury i renty

Według danych GUS zatrudnieni w wieku 45–54 lat średnio zarabiają 3571 zł brutto na miesiąc, w grupie wiekowej 60–64 lata średnia wynosi już 4452 zł, a osoby powyżej 65. roku życia otrzymują aż 5231 zł. Trudno w tej sytuacji mówić o dyskryminacji na rynku osób starszych. Problem najczęściej leży po stronie seniorów – od pokoleń przyzwyczajonych do krótszej pracy i możliwości otrzymywania świadczeń przedemerytalnych. – Pamiętajmy także o tym, że stałe podnoszenie pensji minimalnej powoduje, iż w wielu przypadkach firmy wolą kontynuować stosunek pracy z osobą o długim stażu, niż zatrudniać niedoświadczonego młodego człowieka – mówił Pracodawców RP.

Obecnie w Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zmiany wejdą w życie najprawdopodobniej w marcu lub kwietniu tego roku i według Andrzeja Malinowskiego dają one szansę na większą aktywizację osób starszych. To ważne, bo starzenie się społeczeństw stanowi jedno z największych wyzwań zarówno dla współczesnych państw, jak i dla przedsiębiorców. Ze względu na strukturę demograficzną problem ten będzie dotyczyć także Polski. Oznacza on zmniejszenie liczby osób pracujących, a to prowadzi do wzrostu kosztów pracy oraz powoduje konieczność dostosowania miejsc pracy do potrzeb osób starszych. Wiąże się także z wyższym poziomem absencji chorobowych.

Zobacz także: Podjęcie pracy zarobkowej przez emeryta

GUS szacuje, że do 2035 roku w Polsce liczba osób pracujących spadnie z 25,9 mln osób do 21,8 mln. W tym samym czasie prognozowana liczba mieszkańców Polski zmniejszy się o ponad 2,1 mln osób – o tyle mniej będzie więc potencjalnych podatników. W wielu krajach Europy już dziś funkcjonują rozwiązania, które zachęcają osoby starsze do kontynuowania pracy. Taka gospodarka, oparta na wiedzy i pracy osób starszych, nazywana jest tam silver economy.

Koalicja na rzecz Zdrowego Starzenia się została powołana 11 lipca 2012 roku, jako odpowiedź na rosnące potrzeby związane z przemianami demograficznymi, zmianami stylów życia i wzrostem społecznych oczekiwań dotyczących jakości życia w późnym wieku. Głównymi beneficjentami działań Koalicji będą przyszłe pokolenia. Pierwszy Kongres Zdrowego Starzenia się ma za zadanie zaprezentować wyniki pracy Koalicji oraz popularyzować dyskusję na temat zdrowia w procesie starzenia się społeczeństwa.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Alan Pajek

wiceprezes Ediko - firmy specjalizującej się w dostarczaniu rozwiązań oraz usług pozwalających usprawnić procesy związane z powstawaniem oraz zarządzaniem dokumentami i informacją w firmie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »