reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Większa ochrona cudzoziemców w Polsce

Większa ochrona cudzoziemców w Polsce

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja wdraża dyrektywę europejską 2011/95/UE w sprawie norm dotyczących kwalifikowania obywateli państw trzecich lub bezpaństwowców jako beneficjentów ochrony międzynarodowej, jednolitego statusu uchodźców lub osób kwalifikujących się do otrzymania ochrony uzupełniającej oraz zakresu udzielanej ochrony.

Ustawa zmienia m.in. definicję „małoletniego bez opieki” przez wskazanie, że osoby dorosłe są za niego odpowiedzialne zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce. Ponadto, w sytuacji, gdy status uchodźcy nadano małoletniemu bez opieki lub udzielono mu ochrony uzupełniającej, to szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców będzie podejmował działania służące odnalezieniu krewnych małoletniego.

Zobacz także: Od 1 maja 2014 r. zatrudnianie cudzoziemców na nowych zasadach

Ustawa rozszerza katalog podmiotów uprawnionych do świadczeń pomocy społecznej o członków rodzin beneficjentów ochrony międzynarodowej (statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej), którzy uzyskali zezwolenie na pobyt czasowy, udzielone w celu połączenia z rodziną.

Nowelizacja przewiduje również, że osoby, które uzyskały w Polsce status uchodźcy lub udzielono im ochrony uzupełniającej, będą mogły skorzystać z publicznej opieki zdrowotnej po spełnieniu dwóch warunków: zamieszkania w Polsce i kryterium dochodowego. Nie będzie konieczne posiadanie obywatelstwa polskiego.

Zobacz również: Zatrudnienie cudzoziemca - obowiązki

Nowe przepisy umożliwiają też uzyskanie potwierdzenia ukończenia studiów wyższych na określonym poziomie kształcenia przez obywatela państwa trzeciego (spoza UE) lub bezpaństwowca posiadającego status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą, który nie dysponuje dyplomem ukończenia studiów.

Ustawa trafi teraz do Senatu.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Źródło: Sejm RP

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wyoming LLC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama