Większa ochrona cudzoziemców w Polsce
REKLAMA
Ustawa zmienia m.in. definicję „małoletniego bez opieki” przez wskazanie, że osoby dorosłe są za niego odpowiedzialne zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce. Ponadto, w sytuacji, gdy status uchodźcy nadano małoletniemu bez opieki lub udzielono mu ochrony uzupełniającej, to szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców będzie podejmował działania służące odnalezieniu krewnych małoletniego.
REKLAMA
Zobacz także: Od 1 maja 2014 r. zatrudnianie cudzoziemców na nowych zasadach
Ustawa rozszerza katalog podmiotów uprawnionych do świadczeń pomocy społecznej o członków rodzin beneficjentów ochrony międzynarodowej (statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej), którzy uzyskali zezwolenie na pobyt czasowy, udzielone w celu połączenia z rodziną.
Nowelizacja przewiduje również, że osoby, które uzyskały w Polsce status uchodźcy lub udzielono im ochrony uzupełniającej, będą mogły skorzystać z publicznej opieki zdrowotnej po spełnieniu dwóch warunków: zamieszkania w Polsce i kryterium dochodowego. Nie będzie konieczne posiadanie obywatelstwa polskiego.
Zobacz również: Zatrudnienie cudzoziemca - obowiązki
Nowe przepisy umożliwiają też uzyskanie potwierdzenia ukończenia studiów wyższych na określonym poziomie kształcenia przez obywatela państwa trzeciego (spoza UE) lub bezpaństwowca posiadającego status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą, który nie dysponuje dyplomem ukończenia studiów.
Ustawa trafi teraz do Senatu.
Zadaj pytanie na: Forum Kadry
Źródło: Sejm RP
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat