REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia - wręczenie medali

REKLAMA

24 lutego to Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia. Minister Władysław Kosiniak-Kamysz wręczył pamiątkowe medale. Kto został nagrodzony?

Minister Władysław Kosiniak-Kamysz wręczył pamiątkowe medale z okazji Dnia Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia. - Państwowe służby zatrudnienia są podstawą funkcjonowania polityki państwa na rynku pracy - powiedział minister, gratulując nagrodzonym. Medale otrzymali m.in.: Izabela Katarzyna Mrzygłocka, przewodnicząca sejmowej podkomisji ds. rynku pracy, Komendant Główny OHP Marian Najdychor, Andrzej Piłat, przewodniczący Naczelnej Rady Zatrudnienia i Marek Tramś, prezes Związku Powiatów Polski oraz zasłużeni pracownicy powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy.

REKLAMA

Autopromocja

- Mamy to samo zadanie - zwrócił się do wyróżnionych minister Kosiniak-Kamysz. - Stworzyć najlepsze i najbardziej efektywne służby zatrudnienia. Jak każda zmiana, tak i ta, wprowadzona przez nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, budzi emocje i obawy. Ale głęboko wierzę, że odniesiemy sukces. Przed nami jeszcze ogromna praca edukacyjno-informacyjna. Obiecuję, że materiały edukacyjne - broszury i informatory, oraz szkolenia będą gotowe na czas. Zależy nam, aby podnieść zaufanie wśród osób bezrobotnych do urzędów pracy. Minister podziękował też pracownikom ministerstwa za pracę włożoną w przygotowanie nowelizacji ustawy.

Zobacz również serwis: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni

Konferencja z okazji Dnia Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia odbyła się 24 lutego. Jak podkreśliła otwierająca ją dyrektor Departamentu Rynku Pracy w MPiPS Hanna Świątkiewicz-Zych, ma ona miejsce w szczególnym okresie - prace parlamentarne nad ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy dobiegają końca. Znamy już zatem szczegóły zmian. Powstają podręczniki i instrukcje.

- Zmiany, które zainicjowaliśmy, są odpowiedzią na publiczne oczekiwania zwiększenia efektywności i aktywności służb zatrudnienia - powiedział w rozpoczynającym konferencję wystąpieniu sekretarz stanu Jacek Męcina. - Publiczne służby zatrudnienia nie są w stanie samodzielnie zrealizować swoich celów, to znaczy znaleźć pracę wszystkim jej poszukującym. Dlatego wymagają wsparcia. Stoimy w przededniu nowej unijnej perspektywy finansowej. Służby zatrudnienia mają już ogromne sukcesy w doskonałym wykorzystaniu środków z Europejskiego Funduszu Społecznego. W przyszłości będą one jeszcze łatwiejsze do zdobycia, odbiurokratyzowane i lepiej służące społecznościom lokalnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wiceminister Męcina przypomniał, że rynek pracy jest skomplikowanym mechanizmem, w którym spotykają się podaż i popyt na pracę, system legislacyjny, interesy pracodawców i pracowników. Bezrobocie jest tylko jednym z negatywnych skutków sytuacji na rynku. - Trudny okres spowolnienia gospodarczego na przełomie 2012/2013 roku mamy już za sobą - przypomniał wiceminister Męcina. - Mimo pesymistycznych prognoz udało się nam nie sięgnąć najniższych stóp bezrobocia. I choć wszystko wskazuje na to, że bezrobocie nie będzie już rosnąć, zarówno rynek pracy, jaki i część znajdującym się na nim osób będzie wymagać wsparcia. Niewątpliwym sukcesem jest ustawa o ochronie miejsc pracy. Sprawdziła się ona zwłaszcza przy zapobieganiu skutkom zwolnień grupowych. - Przez półtora miesiąca jej funkcjonowania uchroniliśmy ok. 2 tys. miejsca pracy. To więcej, niż podczas dwóch lat obowiązywania poprzedniej ustawy antykryzysowej. Wielka w tym zasługa partnerów społecznych: pracodawców i związkowców - podkreślił wiceminister Męcina.

Polecamy także: Wyższe dofinansowanie z tytułu zatrudnienia bezrobotnych i niepełnosprawnych od 1 marca 2014 r.

REKLAMA

Cieszy wzrost liczby ofert pracy, coraz częściej z płacą powyżej minimalnej. Zadawalający jest poziom elastyczności polskiego rynku pracy, oceniany na średnim poziomie unijnym. - Choć ma on swoje zalety i wady, to jest pewne, że osoby już aktywne zawodowo mają znacznie większe szanse na trwałe zatrudnienie.

Wiceminister Jacek Męcina przypomniał najważniejsze zmiany, jakie mają się dokonać w publicznych służbach zatrudnienia. Należą do nich: utworzenie stanowiska doradcy klienta, profilowanie osób bezrobotnych, wprowadzenie nowych instrumentów wsparcia oraz powołanie krajowego funduszu szkoleniowego - Zapewni on możliwość szkolenia ustawicznego i zostanie jeszcze w drugiej połowie tego roku wsparty kwotą 40 mln zł.

- W ramach realizacji unijnego pakietu Gwarancji dla młodych kluczowe znaczenie będą miały konkursy regionalne. W 2015 r. powinny pomóc w znalezieniu pracy ok. 100 tys. młodych ludzi - zapowiedział wiceminister Męcina. Zmiany systemowe obejmą też same służby zatrudnienia. Algorytm finansowania urzędów pracy zostanie uzależniony od ich efektywności. - Najważniejsze cele, jaki powinna pomóc nam osiągnąć nowelizowana ustawa, to ułatwienie startu młodym, aktywizacja osób w wieku 50+, usprawnienie obsługi pracodawców, poprawa jakości usług dla bezrobotnych oraz skuteczne inwestowanie w same służby zatrudnienia. Wierzę, że wspólnie uda się nam je osiągnąć - zakończył wiceminister Męcina.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA