Znikome wsparcie osób w przedziale wiekowym 50+ w procesie zatrudnienia
REKLAMA
Niedbalstwo wykonania czy wady rozwiązań?
Osoby po 50 roku życia nie otrzymują skutecznej pomocy w znalezieniu trwałego zatrudnienia. Potwierdzają to kontrole NIK.Badania przeprowadzono co prawda w latach 2010-2012, ale ich wyniki wciąż są aktualne. Nieskuteczne są zwłaszcza szkolenia, które nie są dostosowane potrzeb osób 50+ i co ważne, nie są robione z zaangażowaniem - mówi IAR ekspert rynku pracy Paulina Bednarz. Podkreśla, że nikt nie zastanawia się czy są one przeprowadzane w sposób właściwy czy nie, nikt nie sprawdza ich skuteczności. Jest to największa bolączka rynku szkoleniowego w Polsce a szczególnie skierowanego do osób starszych.
REKLAMA
Na ten problem zwraca uwagę również inny rozmówca IAR Grzegorz Kądzielawski z Fundacji Energia dla Europy. Wspomina, jak przed kilku laty zwalnianym z pracy stoczniowcom proponowano szkolenia z trenowania psów, wizażu czy makijażu. Szkolenie powinno być dostosowane do potrzeb i możliwości osoby szukającej pracy - podkreślają eksperci.
Pozorność realizacji celu
Problem tkwi jednak nie tylko w jakości szkoleń. Egzaminu nie zdają także różnego rodzaju staże. Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że zatrudnienia po nich nie znajduje ponad połowa uczestników. Pozostali są przyjmowani na podstawie umów krótkoterminowych. Po wygaśnięciu takich umów 75 procent osób 50+ musiało ponownie zarejestrować się w urzędach pracy.
NIK zwrócił uwagę, że pracodawcy biorący udział w programach skierowanych do osób 50+, uzyskują dodatkową siłę roboczą, nie ponosząc żadnych kosztów. Po prostu nie przedłużają umów.
Zobacz też serwis: Inne formy zatrudnienia
Łamanie stereotypów
REKLAMA
Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym KIG, prowadzi program "Zatrudnienie Fair Play". Jak mówi IAR Anna Szcześniak z Instytutu, ten program ma na celu uświadomienie pracodawców, że osoby starsze nie są gorszymi pracownikami niż osoby młode. Przeciwnie, mają ogromne doświadczenie zdobyte w ciągu wielu lat pracy.
Nie jest też prawdą, że częściej niż młodzi korzystają na przykład ze zwolnień lekarskich. Jak mówi, młodsze osoby mają pod opieką dzieci, kobiety w wieku rozrodczym korzystają z urlopów macierzyńskich, wychowawczych, przebywają na zwolnieniach lekarskich w związku z oczekiwaniem na dziecko. Także ojcowie coraz częściej również uczestniczą w narodzinach i wychowywaniu swoich dzieci, co jest objawem pozytywnym i cieszy - zwraca uwagę Anna Szcześniak.
Przeczytaj także: Urlop wychowawczy
Poniżej średniej europejskiej
W Polsce mamy jeden z najniższych w Europie wskaźników zatrudnienia osób w wieku 55-64 lata. Pod koniec ubiegłego roku rząd przyjął założenia długofalowej polityki senioralnej na lata 2014-20. Zaplanował, że wyda między innymi na aktywizację zawodową osób 50+, 280 milionów złotych. Rząd liczy też, że wprowadzana reforma urzędów pracy poprawi skuteczność zatrudniania osób starszych.
Zadaj pytanie: Forum Kadry
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat