reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Karta Praw Osób Niepełnosprawnych - realizacja praw w 2012 r.

Karta Praw Osób Niepełnosprawnych - realizacja praw w 2012 r.

Karta Praw Osób niepełnosprawnych - realizacja praw pełnosprawnych w 2012 r. Na drugim dniu 55. posiedzenia Sejmu (4 grudnia 2013 r.) Izba zapoznała się z Informacją rządu o działaniach podejmowanych w 2012 r. na rzecz realizacji postanowień uchwały Sejmu z 1 sierpnia 1997 r. „Karta Praw Osób Niepełnosprawnych”.

Karta Praw Osób Niepełnosprawnych

Podczas drugiego dnia 55. posiedzenia Sejmu w dniu 4 grudnia 2013 r. Izba zapoznała się z Informacją rządu o działaniach podejmowanych w 2012 r. na rzecz realizacji postanowień uchwały Sejmu z 1 sierpnia 1997 r. „Karta Praw Osób Niepełnosprawnych”. Karta wyznacza standardy dla instytucji publicznych i niepublicznych związane z aktywnością w zakresie zatrudnienia osób niepełnosprawnych, dostępu do leczenia, edukacji, zabezpieczenia społecznego, udziału w życiu społecznym oraz zapobieganiu dyskryminacji i wykluczeniu osób niepełnosprawnych.

Zobacz również serwis: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni

Wyższy poziom wykształcenia

Informacja podsumowuje realizację w 2012 r. praw osób niepełnosprawnych. Zawiera także dane statystyczne porównujące okres sprawozdawczy z poprzednimi latami. Według raportu w 2012 w porównaniu np. z 2008 r. podniósł się poziom wykształcenia osób niepełnosprawnych. Np. odsetek osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym wzrósł z 29,3 proc. do 31,8 proc., natomiast wyższe wykształcenie posiadało odpowiednio 6,1 proc. oraz 7,5 proc. niepełnosprawnych. 

Wyższe zatrudnienie

Poprawiła się też sytuacja osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Współczynnik aktywności zawodowej tych osób w wieku produkcyjnym wynosił w 2012 r. 27,5 proc. (w 2008 r. było to 23,9 proc.). Z kolei wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym wzrósł do 23 proc. w 2012 r.

Polecamy także: Podjęcie i utrzymanie pracy w Polsce przez osobę niepełnosprawną - program 45+

Inne kwestie

Informacja dotyczy także kwestii korzystania przez osoby niepełnosprawne m.in. z usług medycznych i rehabilitacyjnych oraz dostępu tej grupy do pomocy psychologicznej i pedagogicznej. W dokumencie omówiono też m.in. stopień dostosowania budynków użyteczności publicznej i transportu publicznego do potrzeb osób niepełnosprawnych, jak również udział tych osób w życiu publicznym, społecznym, kulturalnym, artystycznym, sportowym oraz rekreacji i turystyce. 

Informacja o działaniach

Informację rozpatrzyła Komisja Polityki Społecznej i Rodziny, która 26 września 2013 r. wniosła o jej przyjęcie. Sprawozdanie komisji przedstawił poseł Marek Plura. W dyskusji zgłoszony został wniosek o odrzucenie informacji, który zostanie rozpatrzony w głosowaniach.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Źródło: sejm.gov.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

FSG Podatki Sp. z o.o.

FSG Podatki Sp. z o.o. stanowi część grupy FSG, specjalizując się w świadczeniu kompleksowych usług doradztwa podatkowego. Misją naszej firmy jest zapewnienie Klientom bezpieczeństwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama