Raport NBP o rynku pracy
REKLAMA
Z raportu wynika między innymi, że firmy w ubiegłym roku tworzyły mniej miejsc pracy. Nowi pracownicy znajdywali zatrudnienie głównie dzięki zwolnieniom i przesunięciom. Dobra wiadomość dla przedsiębiorców jest taka, że znalezienie pracownika trwa nieco krócej niż rok temu. Bezrobotni, którym udaje się znaleźć pracę, szukają zatrudnienia ponad rok (12,5 miesiąca). 27 procent osób pracuje na podstawie umowy czasowej.
REKLAMA
Wbrew obiegowej opinii zarejestrowani bezrobotni szukają zatrudnienia. Tak, w rozmowie z IAR, twierdzi jedna z autorek publikacji banku centralnego Joanna Tyrowicz. Według niej, tylko 1 na 5 osób zarejestrowanych w urzędach pracy nie szuka zatrudnienia. Z badań przeprowadzonych przez bank centralny wynika też, że w pośredniakach nie rejestruje się około 30 procent osób, które faktycznie poszukują pracy.
Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie
Paweł Strzelecki, ekspert Narodowego Banku Polskiego w rozmowie z IAR podkreśla, że oczekiwania płacowe bezrobotnych rosną wolniej niż zarobki w polskiej gospodarce.Bezrobotny Polak chciałby zarabiać nieco ponad 1730 złotych. Rozmówca Polskiego Radia dodał, że w ciągu ostatniego roku oczekiwania bezrobotnych praktycznie nie wzrosły.
W badaniu banku centralnego udział wzięło ponad 4,7 tysiąca bezrobotnych oraz prawie 1,2 tysiąca firm. Narodowy Banki Polski publikuje podobne badania co roku.
Zadaj pytanie na: Forum Kadry
Raport - Komentarz
Raport Narodowego Banku Polskiego potwierdza, że sytuacja na runku pracy w ubiegłym roku pozostawała trudna. Polskie firmy starały się dostosować koszty płacowe do sytuacji gospodarczej.
Zdaniem głównego ekonomisty banku Millenium Grzegorza Maliszewskiego. raport pokazuje, że Polacy, którzy starają się o zdobycie zatrudnienia muszą wykazać się cierpliwością, ponieważ znalezienie pracy zajmuje im ponad rok. Zdaniem rozmówcy Informacyjnej Agencji Radiowej, nie sprawdza się także stereotyp, według którego bezrobotni rejestrują się w pośredniakach wyłącznie ze względu na świadczenia socjalne.
Ekspert w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową przyznał również, że oczekiwania płacowe bezrobotnych dostosowały się do spowolnienia gospodarczego. Nieco ponad 1730 złotych, zdaniem ekonomisty banku Millenium nie stanowi zbyt wygórowanych żądań, choć podwyższenia płacy minimalnej może spowodować ich zwiększenie.
Zdaniem ekonomisty elastyczność polskiego rynku pracy uchroniła Polaków przed jeszcze większym bezrobociem.
Polecamy także: Jak budować zaangażowanie menedżerów w rozwój ich pracowników?
Z raportu banku centralnego wynika, że w ubiegłym roku w gospodarce powstało mniej nowych miejsc pracy. Tylko 1 na 5 osób zarejestrowanych w urzędach pracy nie szuka zatrudnienia, a w pośredniakach nie rejestruje się około 30 procent osób, które faktycznie poszukują pracy.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat