REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Delegowanie pracowników - przedsiębiorcy krytykują nowe przepisy

REKLAMA

Delegowanie pracowników do krajów Unii Europejskiej odbywa się w Polsce bardzo często. Nowe przepisy dotyczące delegowania pracowników, nad którymi pracuje Rada i Parlament Europejski są krytykowane przez przedsiębiorców.

Co roku polskie firmy, w celu świadczenia swoich usług, delegują około 230 tysięcy pracowników do innych krajów Unii Europejskiej. Oznacza to, że około 25 proc. wszystkich delegowanych pracowników w Europie to Polacy

REKLAMA

Autopromocja

Nowe przepisy nad którymi pracuje Rada i Parlament Europejski mogą jednak znacznie pogorszyć sytuację naszych przedsiębiorstw - uważa Konfederacja Lewiatan.
Najpopularniejszymi państwami przyjmującymi z perspektywy polskich przedsiębiorców są Niemcy, Francja i Holandia. Do tej pory proceder delegowania opierał się na Dyrektywie dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług z 1996 roku. Jednak ze względu na brak jej odpowiedniej implementacji do porządków prawnych państw Unii Europejskiej powstała inicjatywa stworzenia dyrektywy tzw. wdrażającej, której celem jest właściwe przełożenie przepisów dyrektywy z 1996 roku.

- Na tym etapie legislacyjnym prace nad dyrektywą wdrażającą trwają równolegle zarówno w Radzie jak i Parlamencie Europejskim. Najbardziej niepokojącymi zmianami z perspektywy polskich przedsiębiorców w projekcie poprawek do tekstu dyrektywy, który będzie przegłosowywany w Parlamencie Europejskim jest m.in. propozycja wprowadzenia jednorazowego charakteru delegowania. Nieodłącznym elementem delegowania jest jego tymczasowy charakter, oznacza to że pracownik nie może być delegowany do innego państwa członkowskiego w celu stałego świadczenia w nim stosunku pracy. Wynika to z faktu, iż delegowanie pracowników jest związane ze swobodą świadczenia usług, a nie swobodnym przepływem pracowników. Nie musi to jednak oznaczać, że dany pracownik może być delegowany tylko raz albo że różni pracownicy nie mogą być delegowani na to samo stanowisko pracy. Byłoby to rozwiązanie zmieniające samą definicję delegowania, co wykracza poza cel i zakres pierwotnej dyrektywy dotyczącej delegowania - mówi Ewelina Pietrzak, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Polecamy: Agencje zatrudnienia - bezpieczne wyjazdy do pracy za granicę

REKLAMA

Poza tym zmieniłby się charakter formularza A1 wydawanego na żądanie pracodawcy lub pracownika delegowanego. Dotychczas był on potwierdzeniem dla delegowanego pracownika, że jego delegowanie ma miejsce zgodnie z obowiązującymi przepisami. Projekt zmiany dyrektywy zakłada, że posiadanie A1 byłoby jedynie jednym z elementów legalizujących delegowanie. Takie rozwiązanie burzy stabilność sytuacji zarówno pracownika jak i pracodawcy delegującego. Jego wprowadzenie byłoby o tyle niezrozumiałe, że dotychczasowa formuła funkcjonowała bardzo poprawnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konfederacja Lewiatan jest także przeciwna wyposażaniu państw członkowskich w uprawnienia związane z poszerzaniem elementów delegowania. Taki zapis oznaczałby, że państwa cieszące się dużym zainteresowaniem ze strony delegowanych pracowników mogłyby poszerzać warunki, które należałoby spełnić by móc świadczyć w nich swoje usługi. Zdaniem Konfederacji Lewiatan w celu zapewnienia przejrzystości i pewności prawa należy wprowadzić jeden, identyczny dla wszystkich państw katalog przesłanek delegowania.

Unifikacji wymagają także środki kontrolne i wymagania o charakterze administracyjnym, które mogą być podejmowane przez państwa członkowskie do których delegowany jest pracownik w celu zapewnienia efektywnego monitorowania wypełniania obowiązków związanych z delegowaniem. Pozostawienie tej kwestii do swobodnej decyzji każdego z państw doprowadzi do chaosu, ponieważ pracodawcę delegującego pracowników do Francji i Włoch będą obowiązywać różne reżimy prawne. Taka sytuacja stoi w sprzeczności z celem wydania dyrektywy wdrażającej.

Zobacz również: Podróże służbowe - diety 2013

Konfederacja Lewiatan wspierana przez większość europejskich organizacji pracodawców postuluje usunięcie z treści dyrektywy mechanizmu odpowiedzialności solidarnej wykonawcy oraz jego podwykonawcy. Solidarna odpowiedzialność dotyczy przypadku niewypłacenia w terminie wynagrodzenia pracownikowi delegowanemu oraz zaległości w podatkach czy świadczeniach socjalnych. Konstrukcja prawna odpowiedzialności solidarnej jest znana tylko w ośmiu państwach członkowskich, dlatego też jej obligatoryjne wprowadzenie we wszystkich systemach prawnych jest zbędne i zahamuje rozwój delegowania.

Dyrektywa wdrażająca wprowadza także obowiązek tłumaczenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej w miejscu delegowania. Takie rozwiązanie w dużym stopniu zwiększy koszty jakie pracodawca będzie musiał ponieść w związku z delegowaniem. Szczególnie, biorąc pod uwagę że na gruncie prawa polskiego nie ma możliwości archiwizowania dokumentów w formie elektronicznej, dlatego też przechowywanie dokumentacji będzie musiało się odbywać w formie tradycyjnych teczek pracowniczych.

Głosowanie nad projektem w Komisji ds. Zatrudnienia i spraw Socjalnych w Parlamencie Europejskim odbędzie się 20 czerwca br.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA