Roczny urlop rodzicielski - prezydent podpisał nowelizację ustawy
REKLAMA
Prezydent w poniedziałek, 10 czerwca, g. 12.30 podpisał ustawę wprowadzającą roczny urlop rodzicielski, z którego skorzystać mogą zarówno matka jak i ojciec dziecka. Na 52 tygodnie płatnego urlopu, składać się będzie 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki) oraz 6 tygodni urlopu dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Nowa regulacja obejmie wszystkich rodziców, którym urodziły się dzieci od początku 2013 r.
REKLAMA
Więcej o urlopie: Roczny urlop macierzyński
Gdyby ojciec i matka chcieli z urlopu skorzystać równocześnie, wtedy jego wymiar nie może przekroczyć 26 tygodni. Dłuższe urlopy macierzyńskie będą przysługiwać rodzicom wszystkich dzieci urodzonych w tym roku.
Bronisław Komorowski podkreślił, że pierwszy rok życia dziecka jest niezwykle istotny zarówno dla rodziców, jak i relacji małżeńskich. Prezydent stwierdził, że mogą oni podejmować wtedy decyzję o kolejnym dziecku. "To ważne z punktu widzenia kryzysu demograficznego" - przyznał.
Prezydent zapowiedział także, że to nie koniec zmian w zakresie polityki rodzinnej. "Będziemy zabiegać o realizację programu "Dobry klimat dla rodziny" - powiedział. Dodał, że liczy, że Polsce uda się znaleźć wspólny język, ponad podziałami, aby stworzyć ogólnopolską, a nie tylko regionalną "Kartę dużej rodziny".
Przez pierwsze 26 tygodni urlopu zasiłek macierzyński będzie wynosił sto procent ostatniego wynagrodzenia oraz sześćdziesiąt procent wynagrodzenia przez kolejnych 26 tygodni. Jeśli matka dziecka od razu zadeklaruje, że korzystać będzie z całości urlopu, to przez cały ten okres wypłacany będzie zasiłek w wysokości osiemdziesięciu procent wynagrodzenia.
Zobacz także: Roczny urlop macierzyński - zmiany w prawie pracy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat