REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

System emerytalny powoduje zadłużanie się państwa

REKLAMA

Polski system emerytalny jest trudny, niezbilansowany i taki, który powoduje zadłużanie się państwa.

Tak twierdzą niektórzy eksperci, tak twierdzi również wiceminister pracy Marek Bucior. Minister wziął udział w debacie publicznej "Co dalej z OFE?" zorganizowanej na na Wydziale Ekonomii i Zarządzania uczelni Łazarskiego.

REKLAMA

Autopromocja

Minister podkreślił, że każdy obywatel ma prawo do zabezpieczenia emerytalnego. Państwo musi więc stworzyć takie regulacje, by mogło to prawo zrealizować. Tymczasem, jak zaznaczył Marek Bucior, wpływające do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych składki nie wystarczają na wypłatę bieżących świadczeń i muszą być uzupełniane z budżetu państwa. W tym roku składki, które wpłacane są od ubezpieczonych wynoszą 75 miliardów złotych. Wydatki funduszu emerytalnego wynoszą zaś 117 miliardów złotych. Oznacza to, że pomiędzy tymi 75 miliardami a 117 miliardami złotych istnieje wyrwa, którą trzeba pokryć z dotacji budżetu państwa.

Polecamy serwis: Emerytury i renty

Minister Bucior zwrócił uwagę, że w momencie, gdy Fundusz Ubezpieczeń Społecznych ma trudności z zabezpieczeniem środków na wypłatę bieżących emerytur, musi odprowadzić w tym roku 11 miliardów złotych do Otwartych Funduszy Emerytalnych. Te pieniądze zaś są potrzebne na wypłaty bieżących świadczeń i muszą być refundowane przez budżet państwa. Ani FUS ani budżet państwa nie posiada nadwyżek i w związku z tym powstaje dług publiczny - podkreślił minister.

To zadłużenie jednak nie bierze się znikąd -mówi Dariusz Rosati - przewodniczący sejmowej komisji finansów publicznych. Zwraca uwagę, że kiedy w 1999 roku wprowadzano reformę emerytalną zakładano, że lukę w ZUS-ie spowodowaną odprowadzaniem składek do OFE pokryją wpływy z prywatyzacji. Tak się jednak nie stało, gdyż wpływy te przeznaczono na inne cele. Poza tym rząd zakładał wówczas likwidację przywilejów emerytalnych dla górników, prokuratorów , sędziów, rolników, nauczycieli i służb mundurowych. Nie zrobiono tego do tej pory.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rząd jeszcze w tym miesiącu ma przedstawić raport dotyczący przeglądu Otwartych Funduszy Emerytalnych.

Zobacz również: Raport dotyczący OFE jeszcze w maju

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: IAR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA