REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w czasie pracy

Paweł Łukaszuk

REKLAMA

14 grudnia 2012 r. do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy. Projektodawcy proponują wprowadzenie zmian w 6 różnych regulacjach dotyczących zasad rozliczania czasu pracy pracowników, w tym m.in. zmianę wysokości dodatku za pracę w nadgodzinach.

Zmiany zaprezentowane w projekcie ustawy są podyktowane zmieniającą się sytuacją ekonomiczną, a zwłaszcza nieustająco wzrastającym bezrobociem.

REKLAMA

Autopromocja

Część propozycji zawartych w projekcie jest powtórzeniem przetestowanych regulacji z ustawy antykryzysowej (ustawa z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców – DzU nr 125, poz. 1035).

Do sprawdzonych rozwiązań należy zaliczyć:

  • nową definicję doby pracowniczej – zmiana ta spowoduje zwiększenie efektywności organizacji czasu pracy przez wprowadzenie możliwości dwukrotnego rozpoczynania pracy w ramach indywidualnego rozkładu pracy w ramach jednej doby pracowniczej, bez skutku w postaci pracy w godzinach nadliczbowych. Dzięki temu nastąpi obniżenie kosztów organizacyjnych i biurokratycznych prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorstwa;
  • wydłużenie okresu rozliczeniowego – proponowana zmiana wydłuża maksymalny okres rozliczeniowy do 12 miesięcy. Warunkiem jego wprowadzenia będzie uzasadnienie tego rozwiązania przyczynami obiektywnymi lub technologicznymi, lub dotyczącymi organizacji czasu pracy, oraz zachowanie ogólnych zasad dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Wydłużenie okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy będzie możliwe w każdym systemie czasu pracy.

Inne zmiany zaproponowane w projekcie mają charakter nowości i nie były wcześniej stosowane. Projektodawcy proponują:

  • zmianę zasad wprowadzania przerywanego czasu pracy – po zmianie przepisów pracodawcy będą mogli w znacznie prostszy sposób wprowadzić przerywany system czasu pracy. Będzie to możliwe nie tylko na podstawie układu zbiorowego pracy, ale także przez zastosowanie porozumienia ze związkami zawodowymi lub przedstawicielstwem pracowników;
  • wydłużenie niepłatnej przerwy w pracy – wydłużenie przerwy będzie możliwe, pod warunkiem że pracownik złoży wniosek, a pracodawca nie będzie miał żadnych przeciwwskazań, aby wyrazić zgodę na wprowadzenie dłuższej przerwy o dowolnej długości i na dowolny okres. Jeżeli pracownik nie złoży wniosku na piśmie bądź pracodawca nie wyrazi zgody, to strony nie będą mogły skorzystać z dłuższej niż maksymalnie 60 minut, niepłatnej przerwy w pracy;
  • obniżenie stawek za pracę w godzinach nadliczbowych – proponowane w projekcie przepisy zawierają propozycję nowych zmniejszonych stawek dodatków do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Wysokości stawek dodatków zostaną obniżone z dotychczasowych 100% do 80% wynagrodzenia oraz z 50% do 30% wynagrodzenia;
  • zmianę zasad rekompensowania pracy w dniu wolnym od pracy z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy – po zmianie przepisów pracodawca będzie mógł udzielić innego dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego lub w okresie następnym. Natomiast w razie braku możliwości udzielenia innego dnia wolnego w powyższych terminach i przekroczenia przeciętnej, tygodniowej normy czasu pracy pracownikowi będzie przysługiwał dodatek do wynagrodzenia w wysokości określonej w art. 1511 § 1 pkt 1 k.p.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia jej treści w Dzienniku Ustaw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

REKLAMA

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA