REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przewoźnik, taksówkarz czy kurier: które zlecenia aplikacyjne bardziej się opłacają?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Przewoźnik, taksówkarz czy kurier: które zlecenia aplikacyjne bardziej się opłacają?
Przewoźnik, taksówkarz czy kurier: które zlecenia aplikacyjne bardziej się opłacają?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Branża przewozowa to obecnie jedna z najprężniej rozwijających się gałęzi polskiej gospodarki. Ofert pracy i zleceń nie brakuje. Rośnie także popularność największych aplikacji łączących kierowców z klientami. Z drugiej strony, kolejne zmiany obowiązującego prawodawstwa mogą odstraszać nowych kandydatów. Zastanawiasz się, czy to praca dla Ciebie i którą opcję wybrać? Zanim podejmiesz decyzję o tym, jakiego rodzaju zlecenia przewozowe chcesz realizować, sprawdź na jakie aspekty warto zwrócić uwagę. 

Jaka wiedza może się przydać?

W przypadku kierowcy lub kuriera, poza posiadaniem niezbędnych uprawnień do prowadzenia pojazdów, bardzo cennym atutem jest znajomość topografii miasta i doświadczenie za kierownicą. Poruszanie się po gąszczu ulic, zwłaszcza w godzinach szczytu, może bowiem przyprawiać o ból głowy. Czego jeszcze możemy się spodziewać podczas realizowania zleceń? 

Współpraca w ramach różnych aplikacji wymaga sprawnego balansowania między zleceniami. Na szczęście są narzędzia, które pomagają zoptymalizować ten proces, by przewoźnicy i kierowcy mogli skupić się wyłącznie na bezpiecznej jeździe - uspokaja Łukasz Witkowski, Co-founder Natviol, aplikacji rozliczeniowej dla kierowców i kurierów.

REKLAMA

Jakie opcje zatrudnienia ma kierowca?

Jeżeli uwielbiasz prowadzić samochód, doskonale znasz topografię swojego miasta i przepisy ruchu drogowego oraz nie masz problemu z nawiązywaniem relacji społecznych, praca taksówkarza lub przewoźnika aplikacyjnego jest dla Ciebie stworzona. Usługi możesz świadczyć w ramach własnej działalności gospodarczej albo pracując dla korporacji lub floty zewnętrznego pośrednika. Samodzielność gwarantuje większą swobodę. Współpraca z większym podmiotem zapewnia z kolei dodatkowe wsparcie na każdym etapie budowania kariery.

Ostatnie miesiące nie były łatwe dla polskiego rynku przewozu osób. W życie weszły nie tylko przepisy zobowiązujące firmy do dokładniejszego weryfikowania współpracujących z nimi kierowców, ale także przepisy, w ramach których taksówkarze i przewoźnicy aplikacyjni zobowiązani są do posiadania polskiego prawa jazdy. Eksperci alarmują, że zmiany te przyczynią się do odpływu ponad 20 tysięcy kierowców, co znacząco wpłynie zarówno na ceny usług, jak i ich dostępność oraz czas oczekiwania na przejazd – zauważa Łukasz Witkowski, Co-founder Natviol.

Decydując się na pracę taksówkarza lub przewoźnika aplikacyjnego musisz wziąć pod uwagę, że z uwagi na jej charakter, lepiej nie spodziewać się stałych i stabilnych zarobków. Bywają dni naprawdę wzmożonej pracy, ale także i te, kiedy nic się nie dzieje. Wysokość Twojego wynagrodzenia bezpośrednio zależy od ilości przyjętych i zrealizowanych zleceń, co wymaga nieustannego trzymania ręki na pulsie i gotowości do pracy w czasie, gdy konkurencja zwykle rezygnuje.

Każda osoba decydująca się na pracę taksówkarza musi złożyć m.in. oświadczenie o niekaralności za umyślne przestępstwa komunikacyjne, odpowiednie zaświadczenie lekarskie oraz dokumenty potwierdzające dopuszczenie pojazdu do ruchu. Ale to nie wszystko. Zawodowy taksówkarz musi odbyć odpłatne szkolenie pozwalające na zdobycie stosownej licencji, zakupić taksometr i zainstalować kasę fiskalną

Alternatywą jest świadczenie usług przewozowych w ramach popularnych aplikacji. Tu warunków do spełnienia jest znacznie mniej, a kierowcy sami decydują jak długo i jak często zamierzają pracować za kółkiem. 

Blaski i cienie pracy kuriera

Innowacyjne technologie sprawiły, że także zlecenia kurierskie coraz częściej przenoszą się do aplikacji mobilnych. Zadaniem kuriera jest dostarczenie przesyłki z punktu A do punktu B oraz taka optymalizacja wszystkich zleceń, by realizować je w ramach jak najkrótszej trasy.

Praca kuriera aplikacyjnego różni się także znacząco od pracy kuriera zatrudnionego w dużych sieciach logistycznych. Kurierzy aplikacyjni samodzielnie decydują zarówno o ilości przewożonych paczek, jak i trasach, na jakich chcą się poruszać. Ponadto sami ustalają godziny gotowości do pracy. Podczas gdy kurierzy sieciowi pracują głównie rano, kurierzy aplikacyjni realizują zlecenia najczęściej w godzinach popołudniowych i wieczorem.

Chcąc zostać kurierem aplikacyjnym wystarczy zarejestrować się na odpowiedniej stronie. Nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych wymagań dotyczących stanu pojazdu lub własnych umiejętności, dlatego taka forma zarobku cieszy się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród młodych ludzi. Dodatkowo, pracę kuriera można wykonywać także poruszając się rowerem lub hulajnogą elektryczną. To często znacznie bardziej efektywne rozwiązanie, zwłaszcza jeżeli obszar zlecenia obejmuje centrum miasta.

Choć wynagrodzenie kuriera jest niższe niż wynagrodzenie osoby zajmującej się przewozem osób, wielu klientów praktykuje wypłacanie dodatkowych premii za szybką realizację zlecenia lub pracę w niestandardowych godzinach. Warto pamiętać, że choć dostarczanie przesyłek jest znacznie prostsze od przewozu osób, także tutaj warto dodatkowo ubezpieczyć się od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zatrudnianie cudzoziemców w 2025 roku [Przewodnik i zmiany krok po kroku]

W dobie globalizacji coraz więcej polskich firm sięga po talenty spoza kraju. Od 1 czerwca 2025 r. proces zatrudniania cudzoziemców zostanie zmodernizowany i w pełni zdigitalizowany dzięki nowej ustawie z 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom. Choć formalności nadal wymagają precyzji, są prostsze, szybsze i dostępne online.

Pracownicy teraz: praca bez poczucia sensu nie daje satysfakcji

Według 91 proc. polskich „zetek” i millenialsów praca bez poczucia sensu nie daje satysfakcji. Wśród priorytetów młodych pracowników są także niezależność finansowa i work-life balance. Jeśli te warunki nie są spełniane, potrafią oni zrezygnować z pracy i szukać nowego pracodawcy.

Dobre samopoczucie w miejscu pracy, to kluczowe oczekiwanie najmłodszych pracowników czyli Zetek

Dla Zetek pracowników w pracy ważna jest równowaga między życiem zawodowym i prywatnym. Otwarta komunikacja z przełożonym, równowaga między życiem zawodowym i prywatnym oraz stabilność zawodowa - to wartości, którymi najczęściej kierują się przedstawiciele pokolenia Z przy wyborze pracodawcy.

Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

REKLAMA

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

REKLAMA

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

REKLAMA