REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Służba cywilna: Sprawdzian dla pracowników ubiegających się o mianowanie. Kiedy będą wyniki?

egzamin matura sprawdzian
Służba cywilna: Sprawdzian dla pracowników ubiegających się o mianowanie. Kiedy będą wyniki?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W Warszawskim Centrum EXPO XXI odbył się sprawdzian wiedzy i umiejętności dla pracowników służby cywilnej, którzy w 2024 r. ubiegają się o mianowanie. Do sprawdzianu przystąpiły 804 osoby. W bieżącym roku limit uprawnionych do mianowania wynosi 400 osób. Kiedy zostaną ogłoszone wyniki?

Postępowanie kwalifikacyjne dla pracowników służby cywilnej

Co roku Krajowa Szkoła Administracji Publicznej im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego przeprowadza postępowanie kwalifikacyjne dla pracowników służby cywilnej ubiegających się o mianowanie. W tym roku kandydaci przystąpili do sprawdzianu 6 lipca w EXPO XXI Warszawa, przy ul. Ignacego Prądzyńskiego 12/14 w Warszawie.

REKLAMA

Autopromocja

Do tegorocznego sprawdzianu przystąpiły 804 osoby. W bieżącym roku limit uprawnionych do mianowania wynosi 400 osób. W ramach tego limitu mianowanych zostanie również 22 absolwentów Krajowej Szkoły Administracji Publicznej im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, którzy złożyli wnioski o mianowanie.

Sprawdzian w toku postępowania kwalifikacyjnego

W bieżącym roku sprawdzian składał się z dwóch części:

 • sprawdzianu umiejętności (test psychologiczny lub zadania), który sprawdzał umiejętność rozwiązywania problemów oraz umiejętność analizy i wykorzystania informacji;
 • sprawdzianu wiedzy (test wyboru, 90 pytań), który obejmował wybrane zagadnienia z prawa, administracji publicznej, finansów publicznych, polityki zagranicznej i organizacji międzynarodowych, organizacji i zarządzania oraz spraw społecznych i ekonomicznych.

Kto otrzyma akty mianowania

Akty mianowania otrzymają od Szefa Służby Cywilnej pracownicy służby cywilnej, którzy spełnią równocześnie poniższe warunki:

 • uzyskają wynik pozytywny w postępowaniu kwalifikacyjnym (sprawdzianie),
 • w rankingu wyników postępowania kwalifikacyjnego uzyskają miejsce uprawniające do mianowania (mieszczące się w limicie mianowań po uwzględnieniu absolwentów kształcenia stacjonarnego KSAP, którzy w tym roku złożyli wnioski o mianowanie).

Wyniki tegorocznego postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej zostaną opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Nastąpi to po analizie sprawozdania z jego przebiegu przez Szefa Służby Cywilnej i ocenie przebiegu postępowania przez Radę Służby Publicznej. Zazwyczaj wyniki postępowania kwalifikacyjnego ogłaszane są na przełomie sierpnia i września.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto może zostać urzędnikiem służby cywilnej

O mianowanie na urzędnika służby cywilnej może ubiegać się każda osoba, która:

 • jest pracownikiem służby cywilnej;
 • pracuje w służbie cywilnej co najmniej trzy lata lub uzyskała zgodę dyrektora generalnego urzędu, aby przystąpić do postępowania kwalifikacyjnego przed ich upływem, jednak nie wcześniej niż po dwóch latach odkąd podjęła pracę w służbie cywilnej;
 • jest magistrem lub posiada równorzędny tytuł zawodowy;
 • zna co najmniej jeden język obcy spośród języków roboczych Unii Europejskiej lub jeden z następujących języków: arabski, białoruski, chiński, islandzki, japoński, norweski, rosyjski, ukraiński;
 • jest żołnierzem rezerwy lub nie podlega obowiązkowi obrony Ojczyzny.

Co zyskuje urzędnik mianowany

Osoba mianowana na urzędnika służby cywilnej zyskuje:

 • dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze maksymalnie 12 dni;
 • dodatek służby cywilnej otrzymywany z tytułu posiadanego stopnia służbowego, możliwość uzyskania kolejnego stopnia służbowego;
 • większą ochronę zatrudnienia;
 • większą ochronę wynagrodzenia.

Urzędnik mianowany nie może:

 • podejmować zajęć zarobkowych bez pisemnej zgody dyrektora generalnego urzędu;
 • zakładać partii politycznych i uczestniczyć w nich.

Ponadto, mianowanie oznacza:

 • mniej korzystny sposób rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych;
 • możliwość przeniesienia przez dyrektora generalnego urzędu na inne stanowisko w tym samym urzędzie;
 • możliwość przeniesienia przez Szefa Służby Cywilnej do innego urzędu w innej miejscowości;
 • składanie oświadczeń majątkowych bez względu na zajmowane stanowisko.

Źródło:

Serwis Służby Cywilnej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA