Nie będzie Rzecznika Praw Rodziny
Jak przekonywał w imieniu wnioskodawców Tadeusz Woźniak (SP), współczesna rodzina jest poddawana presji czynników wewnętrznych i zewnętrznych, które często powodują, że przestaje ona prawidłowo funkcjonować. Jego zdaniem obecnie rodzina potrzebuje ochrony i wsparcia.
Zdaniem Woźniaka destrukcyjnie na rodzinę wpływa m.in.: "autonomizacja jednostki" i idąca za tym indywidualizacja zainteresowań oraz form aktywności w rodzinie; zróżnicowanie norm i wartości u poszczególnych członków rodziny; wzrost liczby konfliktów małżeńskich i rozwodów (przypomniał, że w 2011 r. rozwiodło się prawie 65 tys. par małżeńskich - o ponad 3 tys. więcej niż rok wcześniej); wzrost zatrudnienia kobiet, także z powodów pozaekonomicznych (ciekawość życia, samorealizacja), która powoduje, że dzieci i realizowanie się w rodzinie stają się dla nich mniej ważne.
Woźniak podkreślił, że pojawia się również problem tworzenia "relacji pararodzinnych", takich jak związki homoseksualne i partnerskie, coraz powszechniejszy konkubinat i "przygodne pozamałżeńskie stosunki seksualne".
"Przy bardzo niskim przyroście naturalnym, coraz więcej dzieci rodzi się ze związków pozamałżeńskich (od 20 do 25 proc.)" - zaznaczył.
Jego zdaniem, biorąc pod uwagę skalę zagrożeń, a także fakt, że będą się one z czasem nasilać, rodzinie nie wystarczy opieka, która jest zagwarantowana w konstytucji i innych ustawach. "Należy ze wszech miar nie dopuścić, abyśmy stali się społeczeństwem zdegenerowanym, niezdolnym do wykonywania podstawowych funkcji rodziny. Wyzwaniem czasu jest obrona przed katastrofą społeczną" - przekonywał.
Woźniak zwrócił też uwagę, że szczególną troskę o tradycyjną rodzinę przejawia Kościół katolicki i wiele innych Kościołów oraz związków wyznaniowych zarejestrowanych w Polsce. Przypomniał także, że w badaniach opinii publicznej respondenci bardzo często stawiają rodzinę na pierwszym miejscu, przed innymi wartościami. Świadczy to w jego opinii o tym, że ustanowienie Rzecznika Praw Rodziny jest w pełni uzasadnione, "wychodzące naprzeciw zapotrzebowaniu społecznemu i wymogom czasów, w których żyjemy".
Według szacunków wnioskodawców, koszt funkcjonowania nowej instytucji to ok. 10 mln zł rocznie, jeśli miałby strukturę podobną do urzędu Rzecznika Praw Dziecka lub ok. 35-40 mln zł rocznie w przypadku, gdyby miał podobną strukturę do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.
Przeciwko powołaniu Rzecznika Praw Rodziny opowiedziały się kluby PO, PSL, RP i SLD. Sławomir Piechota (PO) uznał, że nie ma sensu tworzyć kolejnych kosztownych instytucji, łudząc się, że w ten sposób pomożemy rodzinie. Wskazał również, że projekt jest niekompetentnie przygotowany, pełen pojęć niedefiniowalnych. Złożył wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.
Artur Górczyński (RP) zwrócił uwagę, że wiele zadań zapisanych w projekcie jest tożsamych z tymi, które nałożone są obecnie na RPO i RPD, w związku z tym projekt nie wnosi niczego nowego. Także Piotr Walkowski (PSL) uznał, że powoływanie nowego urzędu jest bezcelowe.
Anna Bańkowska (SLD) przyznała, że polskie rodziny mają wiele kłopotów, a w trudnych sytuacjach pozostawiane są same sobie, jednak jej zdaniem powołanie Rzecznika Praw Rodziny nie rozwiąże tego problemu.
Za powołaniem rzecznika opowiedziała się Anna Sobecka (PiS). Przekonywała, że rodzina jest w kryzysie, jest zewsząd atakowana i taki urząd pomógłby ją chronić. Andrzej Dąbrowski (SP) przekonywał, że rzecznik nie byłby konkurencją dla RPO i RPD; ponadto - zdaniem posła - wszystkie trzy instytucje wspólnie mogłyby zdziałać więcej.
Wiceminister pracy i polityki społecznej Czesława Ostrowska poinformowała, że nie ma jeszcze opinii rządu w sprawie projektu. Nie zgodziła się jednak z opinią, że polskie rodziny pozostawione są same sobie. "Nie można mówić, że rodziny się w Polsce nie chroni i nie wspiera. To jest nieprawda" - podkreśliła.
O dalszych losach projektu posłowie rozstrzygną podczas głosowania.(PAP)
akw/ as/ mow/

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Monitorowanie oczu kierowcy było do niedawna podstawą technologii stosowanych do wykrywania zasypiania za kierownicą. Japońscy naukowcy odkryli, że kluczowe znaczenie ma monitorowanie nie tylko oczu, ale także całego ciała kierowcy.
Dział Doradztwa Podatkowego firmy doradczej Deloitte został objęty rocznym programem pilotażowym w zakresie optymalizacji czasu pracy. Ma on sprawdzić gotowość firmy na wprowadzenie optymalizacji czasu pracy. Pracownicy testują m.in. skompresowany tydzień pracy.
Stan zagrożenia epidemicznego może zostać odwołany już z końcem czerwca. Zakończenie tego stanu będzie wiązało się z obowiązkiem odnowienia badań okresowych pracowników, który był czasowo zawieszony. Nie przegap tych terminów!
Upowszechnienie wiedzy dotyczącej prawa pracy, uświadamianie zagrożeń czyhających na młodych pracowników w ich pierwszej pracy oraz informowanie o możliwości skorzystania z pomocy w zakresie prawa pracy to główne cele kampanii „Legitna praca”. Państwowa Inspekcja Pracy kieruje ją do młodych osób, które właśnie wkraczają na rynek pracy.
Niesatysfakcjonujące wynagrodzenie jest jednym z głównym powodów żalu dzisiejszych pracowników – wynika z badania portalu pracy RocketJobs.pl. Co piąty z nich żałuje, że nie wybrał lepiej płatnego zawodu, a co czwarty, że nie prosił o podwyżkę. Czemu pieniądze wciąż są tematem tabu dla tak dużej liczby zatrudnionych i jakie są bariery w osiągnięciu satysfakcji finansowej?
Dni wolne od pracy to niedziele oraz święta. W niektórych przypadkach dozwolona jest jednak praca w dni, które co do zasady są od pracy wolne. Pracownikom, którzy muszą wtedy pracować przysługują z tego tytułu szczególne uprawnienia. Kiedy można, a nawet trzeba pracować w niedziele lub święta? Jaka rekompensata należy się pracownikowi pracującemu w te dni?
Pracownicy coraz bardziej odczuwają słabnącą siłę nabywczą swoich wynagrodzeń i wyraźnie oczekują, że ich pensje będą nadążać za rosnącymi cenami. 28 proc. zamierza w nadchodzącym czasie starać się o podwyżkę, a wzrostu wynagrodzenia oczekuje aż 62 proc. – wynika z badania „Barometr rynku pracy” Gi Group Holding.
Długi weekend czerwcowy z okazji święta Bożego Ciała będzie mógł potrwać tradycyjnie cztery dni. Co zrobić, żeby skorzystać z długiego weekendu?
Jakie przerwy w pracy przysługują kobiecie karmiącej piersią? Co w przypadku pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy? Czy pracodawca może nie wyrazić zgody na udzielenie przerwy na karmienie piersią? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.
Podwyżki dla budżetówki i emerytur stażowych będą przedmiotem porozumienia pomiędzy NSZZ „Solidarność” a rządem. Komisja Krajowa związku zgodziła się na podpisanie dokumentu.
Nowy okres świadczeniowy w programie „Rodzina 500 plus” rozpoczyna się 1 czerwca. Potrwa do 31 maja 2024 r. Jeśli wniosek o 500 plus zostanie złożony w czerwcu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca.
W dniach 15-16 maja 2023 r. w Sztokholmie odbył się szczyt UE w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, którego celem było wyznaczenie perspektyw i celów do 2027 r. Co jest priorytetem dla UE w zakresie BHP i jakie akry prawne obowiązują w tym obszarze?
Pracowaliśmy nad rozwiązaniami, aby tzw. Mały ZUS był wydłużony o rok - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Dzieci powinny znać swoje prawa! Rodzice, władze państwowe i społeczeństwo powinni respektować wartości, które są ważne dla rozwoju dziecka. Jednym z najważniejszych dokumentów, w którym spisane są prawa dziecka jest Konwencja o Prawach Dziecka. Polska podpisała Konwencję o Prawach Dziecka 7 czerwca 1991 r. Co wynika z Konwencji i z Deklaracji Praw Dziecka?
W czerwcu 2023 r. są cztery niedziele. Czy w którąś z nich zakaz handlu w niedziele i święta nie obowiązuje. Czy w czerwcu przypada więc niedziela handlowa? Wyjaśniamy.
Urzędy pracy świadczą usługi poradnictwa zawodowego, z których mogą korzystać zarówno osoby bezrobotne oraz poszukujące pracy, jak i pracodawcy. Na czym dokładnie polega ta usługa? W jakich formach może być realizowana? Wyjaśniamy.
W dniu 1 czerwca przypada Dzień Dziecka. W tym szczególnym czasie, ale i każdego dnia, warto pamiętać o ochronie pracy dzieci. Dzieci mogą bowiem pracować na roli, w ramach pomocy rodzicom w gospodarstwie. Należy jednak bezwzględnie przestrzegać pewnych zasad BHP. Szczególnie ważny jest wykaz czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat. Jakie to czynności? Poniżej wykaz wraz z omówieniem.
Komunikat ZUS: Dostępna jest już aktualizacja aplikacji mobilnej mZUS. W nowej wersji zmieniliśmy wygląd aplikacji i rozbudowaliśmy ją o kolejne funkcje.
Trwa procedowanie świadczenia wspierającego, odbyło się już drugie czytanie w Sejmie. W dniu 24 maja 2023 r. przygotowano dodatkowe sprawozdanie Komisji Społecznej i Rodziny. Czym jest świadczenie wspierające? Kto będzie uprawniony do świadczenia wspierającego? W jakiej wysokości będzie przyznawane świadczenie wspierające?
Empatia to obecnie jedna z kluczowych kompetencji przywódczych, uważana za niezbędną do osiągnięcia sukcesu w zarządzaniu. Niezwykle istotne jest empatyczne podejście lidera do pracownika w zakresie jego kondycji psychicznej i samopoczucia. To wątek, na który zwraca uwagę kampania „Bliżej Siebie”, podkreślająca, jak istotna jest komunikacja i właśnie empatia w miejscu pracy.
Jak uzyskać świadczenie rehabilitacyjne? Kiedy należy się świadczenie rehabilitacyjne? Ile wynosi świadczenie rehabilitacyjne? Jak długo może trwać świadczenie rehabilitacyjne? Jak ZUS płaci świadczenie rehabilitacyjne?
W dniu 1 czerwca przypada Dzień Dziecka. Wielu zastanawia się czy dzieci mogą pracować. Często widzi się dzieci w reklamie czy w serialu telewizyjnym. Czy taka działalność dziecka ma charakter pracy zarobkowej? Czy na pracę dziecka potrzebna jest zgoda rodzica i inspektora pracy? Poniżej najważniejsze warunki formalne, aby móc legalnie zatrudniać dziecko i szanować jego prawa.
Badania pokazują, że polski rynek IT nadal charakteryzuje duża dynamika – po spadku zapotrzebowania na specjalistów IT w drugiej połowie 2022 r. popyt na ich pracę wzrasta. W jakich obszarach poszukiwania się specjaliści IT? Okazuje się, że m.in. co do wiedzy z zakresu: BI, Big Data, Data Science.
Jak podaje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (dalej: KRUS) w dniu 31 maja 2023 r. upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia dotyczącego rocznej kwoty granicznej podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za 2022 r. To ważny termin, należy o nim pamiętać, ponieważ konsekwencją może być ustanie ubezpieczenia społecznego rolników z dniem, do którego rolnik/domownik był zobowiązany złożyć takie zaświadczenie/oświadczenie w KRUS.
Komentarze(0)
Pokaż: