Czterodniowy tydzień pracy: Co Polacy sądzą o skróceniu czasu pracy? Czy zmieni się ich produktywność?
REKLAMA
REKLAMA
- Czterodniowy tydzień pracy – czy to się opłaci?
- Według większości skrócenie czasu pracy nie zmniejszy produktywności
- Konieczna większa efektywność
- Polacy popierają pracę zdalną oraz hybrydową
Czterodniowy tydzień pracy – czy to się opłaci?
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że chce, aby do końca tej kadencji wdrożone w Polsce zostały przepisy skracające czas pracy.
REKLAMA
Pracodawcy oraz pracownicy zastanawiają się nad ewentualnymi kosztami oraz produktywnością w takim modelu pracy. Równocześnie część osób domaga się zmian, a z danych Eurostatu wynika, że Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów Europy. ClickMeeting postanowił sprawdzić, jaką opinię na temat ewentualnych zmian mają Polacy.
Według większości skrócenie czasu pracy nie zmniejszy produktywności
Z przeprowadzonego badania wynika, że nowoczesne modele pracy cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jednak zdania podzielone są w kwestii tego, jak wpłyną one na naszą efektywność.
Spośród ankietowanych nawet 43% uważa, że 4-dniowy tydzień pracy zwiększy naszą produktywność, natomiast 29% respondentów twierdzi, że nie ulegnie ona zmianie. Co ciekawe, 19% ankietowanych uważa, że staniemy się mniej produktywni. Z kolei 10% nie ma wyrobionej opinii na ten temat.
ClickMeeting zapytał również respondentów o to, jaki tryb pracy pozwoliłby im wykonywać swoje obowiązki służbowe najbardziej efektywnie. W tym przypadku:
- 44% badanych twierdzi, że najlepiej pracowaliby w trybie 4 dni w tygodniu,
- 22% ankietowanych wybrało pracę zdalną lub hybrydową,
- 17% osób nie ma zdania,
- 14% chciałoby większej liczby przerw,
- 4% twierdzi, że pomogłyby im rozwiązania bazujące na AI.
Konieczna większa efektywność
Dyskusja na temat 4-dniowego tygodnia pracy powinna skłaniać nas do refleksji na temat tego, w jaki sposób pracować możliwie najbardziej efektywnie. Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Europie i aby to zmienić, niezbędne jest odpowiednie korzystanie z nowoczesnych narzędzi, automatyzacji oraz pracy zdalnej i hybrydowej. To są rozwiązania, które mogą zbliżyć nas do krótszego czasu wykonywania obowiązków służbowych.
Pierwszym krajem w Europie, który wprowadził 4-dniowy tydzień pracy, była Belgia. W lutym 2022 r. pracownicy uzyskali tam prawo do pracy w ciągu czterech dni, zamiast pięciu, bez utraty wynagrodzenia. Z kolei we Francji od 2000 r. obowiązuje 35-godzinny tydzień pracy.
- Czy taka rewolucja możliwa będzie w Polsce? Z pewnością wymagałoby to dostosowania rozwiązań do danej branży i odpowiedniego okresu przejściowego. Temat 4-dniowego tygodnia pracy jest czymś o wiele więcej niż debatą o liczbie godzin – to rozmowa o wartościach, oczekiwaniach i przede wszystkim o przyszłości pracy. Jako ClickMeeting chcemy wspierać pracodawców oraz pracowników w efektywnych modelach wypełniania służbowych obowiązków, które przyniosą im największe możliwe korzyści - komentuje Martyna Grzegorczyk, Marketing Operations Manager ClickMeeting.
Polacy popierają pracę zdalną oraz hybrydową
Jednocześnie Polacy biorą również pod uwagę, że skrócenie tygodnia pracy jest wyzwaniem. W związku z tym łaskawym okiem spoglądają też na nowoczesne formy pracy, które mogą ułatwić jego osiągnięcie. Zdecydowana większość, czyli 73% ankietowanych uważa, że praca zdalna/hybrydowa powinna być standardem w miejscach pracy, w których jest to możliwe, 14% nie ma opinii na ten temat, a 13% sądzi, że nie powinna ona być w każdym możliwym miejscu.
REKLAMA
Badani zostali też zapytani o ich obowiązki służbowe. Nawet 63% ankietowanych deklaruje, że ilość zadań, które mają do wykonania w trakcie dnia, jest odpowiednia. Natomiast 24% twierdzi, że ma obecnie za dużo pracy. Co dziesiąty respondent oczekuje więcej wyzwań, a 3% nie ma zdania na ten temat.
Ankietowani odpowiedzieli również na pytanie, czy Polacy są pracowici. Twierdząco odpowiada nawet 79% respondentów, 13% nie ma wyrobionej opinii na ten temat, a 8% uważa, że nie pracujemy zbyt wiele.
Źródło: ClickMeeting
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat