Sejm przedłużył do 30 czerwca 2024 r. ustawę o pomocy dla obywateli Ukrainy
REKLAMA
REKLAMA
Nowelizacja uchwalona przez Sejm
Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa przedłuża legalność pobytu ukraińskich uchodźców wojennych do 30 czerwca 2024 r. Zgodnie z dotychczasową regulacją pobyt obywateli Ukrainy miał być legalny, do 4 marca 2024 r.
REKLAMA
Nowelizacja stanowi wykonanie decyzji Rady UE, która przedłużyła tymczasową ochronę dla ukraińskich uchodźców do 4 marca 2025 r. Resort spraw wewnętrznych i administracji równolegle pracuje nad kolejnymi zmianami, które m.in. wydłużą pomoc dla Ukraińców do terminu określonego w decyzji Rady UE.
Przyjęta przez Sejm nowelizacja wydłuża obywatelom Ukrainy okres ważności wiz krajowych i zezwoleń czasowych, a także termin do opuszczenia przez nich terytorium Polski i termin ich dobrowolnego powrotu.
Karty pobytu będą ważne dłużej
Wydłużone zostaną również ważności kart pobytu, polskich dokumentów tożsamości cudzoziemca oraz dokumentów "zgoda na pobyt tolerowany" wydanych obywatelom Ukrainy, a także okres, w którym pobyt obywatela Ukrainy uznawany jest za legalny na terytorium Polski na podstawie wizy Schengen wydanej przez Polskę i inne państwa strefy Schengen oraz w ramach ruchu bezwizowego.
Nowela przedłuża także okres obowiązywania szczególnych uprawnień dla ukraińskich lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych. Zgodnie z nowymi przepisami okres, w którym można udzielić zgody na wykonywanie zawodu i przyznać warunkowe prawo wykonywania zawodu wspomnianym grupom pracowników, którzy uzyskali kwalifikacje poza terytorium UE zostanie przedłużony do 28 miesięcy - licząc od 24 lutego 2022 r. O tyle samo zostanie wydłużony okres, w którym minister zdrowia może nadać numer odpowiadający numerowi prawa wykonywania zawodu na wniosek lekarza albo lekarza dentysty, który uzyskał zaświadczenie o wpisie do prowadzonego przez Naczelną Radę Lekarską rejestru lekarzy tymczasowo i okazjonalnie wykonujących zawód i zgłosił zamiar udzielania świadczeń zdrowotnych obywatelom Ukrainy.
Ustawa została przekazana do rozpatrzenia przez Senat.
Źródło: PAP
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat